Andrius Užkalnis yra žurnalistas, knygų autorius, laidos vedėjas, 16 metų dirbęs BBC redaktoriumi bei vertėju. Nepaisant pasiekimų, jis neturi aukštojo išsilavinimo, tad dalijosi savo patirtimi ir pamąstymais, kokią reikšmę turi aukštosios mokyklos diplomas.
Žurnalistas Istorijos fakultete vykusiame seminare „Karjera kitaip: kaip atsidaro durys žmogui be diplomo?“ pasakojo, kad mokytis pradėjo Vytauto Didžiojo universitete, tačiau studijų nebaigė. „Man formalūs mokslai pradėjo trukdyti uždirbinėti pinigus“, – aiškino A. Užkalnis. Vėliau jam pavyko įsidarbinti BBC, kur jo pareigos buvo stebėti Lietuvos žiniasklaidą. A. Užkalnis sakė, kad daugeliui kildavo klausimas, kaip BBC galėjo jį priimti. „Niekam nebuvo įdomu išsilavinimas, įdomu – kokią patirtį turi“, – atsakydavo žurnalistas. A. Užkalnis sėkmę laiko savo staigaus kopimo karjeros laiptais priežastimi.
A. Užkalnis teigė, kad ir Lietuvoje vis dažniau pastebima tendencija, kai darbdaviai daugiausia dėmesio kreipia į sukauptą darbuotojo patirtį. Jis mano, kad šiuo metu yra daugybė žmonių su diplomais, tačiau be patirties, kuri yra vienas svarbiausių darbo gavimo rodiklių. A. Užkalnis šią problemą pavadino užburtu ratu, skatinančiu socialinės atskirties didėjimą. Todėl studentams jis davė patarimą: „Galimybė padirbti nemokamai – vertingiausias dalykas, ką galite padaryti savo karjeroje.“
Kalbėdamas apie aukštojo išsilavinimo tradiciją, A. Užkalnis tvirtino, kad svarbiausia yra pats įprotis arba disciplina įsisavinti žinias. Taip pat jis teigė, kad dėstytojai ar kursinių darbų vadovai yra pernelyg švelnūs ir geri studentams. Jis pateikė Steve’o Jobso ir jo sukurtų inovatyvių technologijų pavyzdį: „ Jeigu būtų kūręs nekonkurencingai rinkai, o ramioje universitetinėje aplinkoje – jam nebūtų pavykę.“ Savo išvadą jis grindžia tuo, kad gyvenime suteikiama viena galimybė ir niekas pasitaisyti neleidžia.
A. Užkalnio manymu, daugelis galvoja, kad diplomas yra sėkmės garantas, tačiau jo turėjimas ne tik nepalengvina situacijos, bet ir apsunkina: „Diplomo savininkas galvoja, kad su diplomu išsprendžia darbo ieškojimo problemą.“ Privalumu žurnalistas laiko jaunystėje suformuotą draugų ir pažįstamų ratą. „Auginkit, puoselėkit ir rūpinkitės savo draugų ratu jau dabar, nes jie bus tie žmonės, kurie bus jūsų atrama“, – pataria A. Užkalnis. Bet jis perspėja, kad nereikia to traktuoti kaip nesąžiningumo.
Žurnalistas kalbėjo apie ramybės būseną, kuri aplanko tuomet, kai nėra jokių garantijų dėl ateities, kadangi diplomo gavimas ar buvimas samdomu darbuotoju to nesuteikia. Be to, jis pabrėžė, kad nusivylimas yra būtinas ir neatsiejamas augimo faktorius, skatinantis nekurti iliuzijų, kad gyvenime nuolat lydės laimė: „Sekasi ne tiems, kurie niekada nepargriūna, o tiems, kurie greičiausiai atsikelia.“ Nors A. Užkalnis neturi diplomo, jis prisipažino, kad vis dėlto darytų kitokį sprendimą, jei galėtų rinktis. „Diplomą gaukit, bet gyvenkit taip, lyg jo neturėtumėt“, – į seminarą susirinkusiems studentams palinkėjo A. Užkalnis.
Komentarų: 3
2012-03-02 08:38
LeoSusidariau įspūdį, kad Užkalnis painioja sąvokas “[i][b]diplomas[/b][/i]” ir “[b][i]išsilavinimas[/i][/b]”. Diplomas, tegul ir universiteto, pats savaime, be išsilavinimo, kurį jis [b]turėtų[/b] signalizuoti, nedaug ką reiškia. Todėl šiandien dažnas diplomo savininkas ir turi problemų darbo rinkoje, nes diplomai tapo palyginti lengva įgijami, o štai išsilavinimas (žinios ir gebėjimai) – ne. Blogiausia, kad tas diplomų nuvertėjimas (ekonomikos terminais: jų devalvacija) rinkai siunčia kitus signalus, verčiančius [b]visus[/b] diplomų savininkus traktuoti įtariai… :sad: .
Visgi, net ir šiomis apgailėtinomis “visuotinos diplomizacijos” (nemaišyti su visuotinu aukštuoju mokslu!) aplinkybėmis, diploma turi tam tikrą vertę – “bilieto” vertę. Pvz., jis yra “bilietas” norint įsidarbinti valstybės tarnyboje (be jo – nepavyktų net pamėginti dalyvauti konkurse).. Jis taipgi yra “bilietas” į magistrantūros studijas visame pasaulyje ([i]ditto[/i] dėl konkursų į vietas tose studijose). Ir t.t. Todėl tų “bilietų” trokštančiųjų mums nepritruks – vadinasi, valio, mūsų veikla yra “sustainable business”!! :lol:
2012-04-07 22:08
StudentasDiplomas žinoma nieko tau negarantuoja, bet tai viena iš priemonių leidžianti tau atverti didesnio rato darbdavių duris, žinoma jeigu turi tik diplomą, bet ne žinias ir sugebėjimus, greit būsi paprašytas pasiimti savo diplomą ir užverti tas duris iš kitos pusės.
2020-04-08 12:52
JonasKokio žmogaus apsauga susirūpino Seimas?
Šiandien LRT radijo Aktualijų studijoje seimūnai kalbėjo, kad įsteigs ombudsmeno instituciją, kuri žvalgybą kontroliuotų ir kad žmogaus teises apsaugotų. Kokio čia konkrečiai žmogaus apsauga Seimas susirūpino? Koks žmogus saugomas per menkai? Žvalgybininkams reikia daugiau teisių, o ne suvaržymų, reikia areštuoti KGB gaujelę, kuri mano mintis minčių skaitytuvu seka bei kankina per atstumą ultragarsu, ir nereikės jokio ombudsmeno. Gaujelė įsikūrusi Vilniuje, galbūt visai netoli nuo manęs, žino tą gaujelę rašytojas Juozas Glinskis. Aptikti juos, jų buveinę, iš kurios kankina ultragarsu ir seka mane, galima ir pagal Žemės stebėjimo palydovą, sužinojus, koks konkrečiai palydovas stebi Lietuvos teritoriją.
Jonas Baranauskas,
Lietuvos laisvės kovų dalyvis, buvęs „Lietuvos aido“ žurnalistas
Fabijoniškių g. 43–11, Vilnius. Tel. 861399523.
El. paštas: jonas.baranauskas52@gmail.com
2020.IV.8