Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos instituto (VU MII) vyriausiajam mokslo darbuotojui profesoriui emeritui Antanui Žilinskui Tarptautinė globaliosios optimizacijos draugija paskyrė 2017 metų Constantine’o Caratheodory premiją. Ja taip pat įvertintas „Amazon“ kompanijos logistikos tyrimų grupės vadovas profesorius Mauricio Resende.
„Gaudamas šį, kaip ir prieš metus ankstesnį, tarptautinį apdovanojimą už indėlį į globalią optimizaciją, be abejo, jaučiausi pagerbtas. Tai lyg ir nelauktai gautas palinkėjimas pailsėti nuo darbų. Bet turiu planų prie šio indėlio pridurti dar bent indėliuką“, – šypteli prof. A. Žilinskas.
Šiemet pirmą kartą buvo pagerbti darbai stochastinių ir randomizuotų globaliosios optimizacijos algoritmų kūrimo bei taikymo srityje. VU profesorius emeritas A. Žilinskas yra stochastinės globaliosios optimizacijos ekspertas. Jis sukūrė originalią teoriją ir algoritmus, skirtus ypač sudėtingiems uždaviniams, kurių vieno varianto apskaičiavimas kompiuteriu užtrunka ilgai, kartais neužtenka ir paros. Pagrindiniai VU atstovo moksliniai rezultatai pristatyti ne tik straipsniuose, kurių susidarytų daugiau kaip 200, bet ir dažnai cituojamose su bendraautoriais parašytose monografijose „Global Optimization“ (su A. Torn) ir „Stochastic Global Optimization“ (su A. Zhigljavsky). Abi knygas publikavo leidykla „Springer“.
Constantine’o Caratheodory premijos skiriamos už žymų indėlį į globaliąją optimizaciją kas dveji metai. Šiemet premija buvo įteikta Tarptautinėje globaliosios optimizacijos konferencijoje, vykusioje Teksaso A&T universitete kovo 30 – balandžio 1 d.
Šios premijos laureatais yra tapę septyni mokslininkai, tarp jų H. Tuy, P. Pardalos ir C. Floudas. Jie prisidėjo prie šios mokslo krypties formavimo.
Optimizacija, kaip tyrimų kryptis, gali būti priskiriama informatikai ir matematikai: kuriamos teorijos ir algoritmai, taikytini geriausiems sprendimams rasti. Globalioji optimizacija – sudėtingiausia optimizacijos teorijos dalis, nagrinėjanti uždavinius, kuriems būdingas didelis skaičius lokalių optimumų. Reikia surasti geriausią iš jų. Lietuvoje šios krypties tyrimus prieš maždaug 50 metų pradėjo akademikas J. Mockus. Nedidelės VU MII mokslininkų grupės darbai aukštai vertinami tarptautinėje mokslo erdvėje, jos nariai kviečiami į tarptautinių mokslinių žurnalų redkolegijas, konferencijų programinius komitetus.
Komentarų nėra. Būk pirmas!