I rašinio dalį skaitykite čia.
II rašinio dalį skaitykite čia.
Į Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjungos (LJMS) kreipimąsi Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) vardu atsakiusio viceministro Rimanto Vaitkaus rašte teigiama, kad ŠMM pritaria pareikštam siūlymui skiriant motinystės / tėvystės pašalpas pratęsti amžiaus ribą doktorantams, atitinkantiems visas kitas (išskyrus amžiaus ribą) Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo 16 straipsnio 2 dalies ir 181 straipsnio 2 dalies sąlygas.
ŠMM atsakyme pateikia ir statistiką: „Statistiniai duomenys rodo, kad dauguma doktorantūroje studijuojančių asmenų yra vyresni nei 26 metai. Statistikos departamento duomenimis, 2011–2012 mokslo metų pradžioje doktorantūroje studijavo 2632 asmenys, iš jų – 1542 moterys. Didžioji dalis 2011–2012 m. studijuojančių doktorantūroje asmenų buvo nuo 24 iki 34 metų amžiaus, vidutinis studijuojančių doktorantų amžius – 30,5 metų (moterų – 31 metai). Pagal Švietimo informacinių technologijų centro duomenis šiais metais doktorantūroje studijuoja 2063 asmenys, iš jų 1659 asmenys yra 26–39 metų amžiaus. Atsižvelgiant į tai, kad nuolatinės formos doktorantūra trunka iki 4 metų, aukščiau minėto įstatymo 16 straipsnio 2 dalyje ir 181 straipsnio 2 dalyje nustatyta amžiaus riba doktorantams galėtų būti pratęsiama iki 29 metų.“
Į LJMS raštą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) vardu atsakęs viceministras Laisvūnas Bartkevičius pažymi, kad Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatyme įteisintos lengvatos tikslas – užtikrinti socialines garantijas tiems neturintiems ligos ir motinystės socialinio draudimo stažo asmenims, kurie jo negalėjo įgyti dėl to, kad studijavo. Todėl jie negalėjo užsiimti darbine veikla ir įgyti reikalaujamo ligos ir motinystės socialinio draudimo stažo. „Doktorantai studijų metu jau gali savarankiškai pasirūpinti pakankamomis pragyvenimui lėšomis, todėl 26 metų ribos pratęsimas galimai sumažintų šių asmenų paskatas dirbti“, – ministerijos poziciją išsako L. Bartkevičius. Rašte teigiama, kad minėtame įstatyme 26 metų amžiaus ribos pratęsimas būtų nepagrįstas kitų socialinę apsaugą reglamentuojančių teisės aktų atžvilgiu.
SADM nuomone, netikslinga peržiūrėti Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo nuostatas siūloma apimtimi. Ministerija taip pat primena, kad nėščiai moteriai, pagal įstatymą neturinčiai teisės gauti motinystės pašalpos, likus 70 kalendorinių dienų iki numatomos gimdymo datos, skiriama 2 bazinių socialinių išmokų dydžio vienkartinė išmoka, kuri mokama nepriklausomai nuo amžiaus.
VU Doktorantūros ir rezidentūros skyriaus vedėja dr. Virginija Uksienė mano, kad reikėtų sudaryti palankias sąlygas ir galimybes doktorantus įdarbinti jų doktorantūros institucijoje. „Vienas iš būdų – šią galimybę įtraukti į Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymą, kurio pakeitimai dabar rengiami. Šioje veikloje turėtų būti aktyvesni ir patys doktorantai“, – įsitikinusi dr. V. Uksienė. Jos teigimu, tai, kad LJMS svarsto šią problemą, sveikintinas dalykas.
„Šia tema jau kalbėjome radijo laidoje, diskutavome su Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto atstovu Algirdu Sysu. Tolesni žingsniai – organizuoti susitikimą su minėtomis ministerijomis, galbūt įtraukiant ir Lietuvos universitetų rektorių konferencijos atstovus“, – reziumavo LJMS pirmininkas Ramojus Reimeris.
Šių metų sausio 1 d. VU studijavo 779 doktorantai, iš jų 427 – moterys. Doktorantai iki 29 metų amžiaus sudaro 57,5 proc. visų VU doktorantų.
Komentarų: 3
2014-01-30 09:32
Gražina RapolienėMan atrodo, problema ne ta, kad vyresnis doktorantas dėl studijų negalėjo įgyti stažo – jis/ji greičiausiai galėjo, bet ta, kad anksčiau įgytas stažas motinystės draudimui neaktualus, reikalingas stažas per pastaruosius metus. Problema, kad doktorantūros studijos ir jų metu atliekamas darbas nelaikomas darbu. Jei nori kokybiškų studijų ir kokybiško mokslinio darbo, negali normaliai dirbti dar ir kito darbo – dėl to ir nubyra daugybė doktorantų, nes dirbdami neparašo disertacijų. O jei dirbi (atsiprašau, studijuoji) tik doktorantūroje, neįgauni teisės į motinystės išmokas.
Mano manymu, motinystės išmokų siejimas su chronologiniu amžiumi doktorantūroje yra ydingas, ypač mokymosi visą gyvenimą perspektyvoje. Kodėl reprodukcinio amžiaus moterys turi būti baudžiamos už tai, kad dirba mokslinį darbą (atlieka tyrimus, rengia disertacijas, dėsto, vadovauja studentų rašto darbams ir daro kitus darbus, reikalingus katedroje), o ne administracinį, vadybos, galų gale nekvalifikuotą darbą? Tas pats galioja ir potencialiems tėčiams, norintiems išeiti tėvystės atostogų.
Turbūt geriausias sprendimas būtų, kaip daroma užsienyje: doktorantas yra ir studentas, ir dirbantysis.
2014-02-10 14:39
doktorantė AlaDirbant pilnu etatu, geros disertacijos parašyti neįmanoma (apie gabiausius vienetus nekalbu). Žinau ne vieną pavyzdį, kai žmogus nutraukė doktorantūros studijas, nes nesugebėjo suderinti jų su darbu. Dabar dar blogiau, sukūrė saugiklį – nepabaigęs, privalai grąžinti dalį lėšų. Taigi doktorantas pats sau neriasi kilpą ant kaklo.
Kodėl doktorantas turi verstis per galvą, dieną dirbdamas, o po darbo darydamas mokslinius tyrimus ir rašydamas disertaciją? Kam apskritai reikalingos disertacijos? Mano supratimu, šių tyrimų pagridnu turi būti rengiami straipsniai į aukšto lygio tarptautinius mokslo žurnalus tokiu būdu keliant Lietuvos mokslo kokybę. Mažai tikėtina, kad podarbinės disertacijos tyrimai gali tapti pagrindu publikacijai į tokius žurnalus; tikėtina, kad bus pasirinkti savo kiemo arba gretimų valstybių žurnalai, į kuriuos lengviau patekti. Taigi ko vertos tokios disertacijos?
Taigi siūlau, kaip ir užsienyje (Danija, Švedija), doktorantą laikyti darbuotoju ir vietoj stipendijos mokėti jam algą, kad jis galėtų susikoncentruoti į mokslinius tyrimus. Sutartis galėtų būti ir termintuota su periodiniu veiklos vertinimu.
P.S. Pati dėl disertacijos kokybės paaukojau savo darbą, o dabar, pradėjus galvoti apie vaikus, supratau, kad likau “ant ledo”.
2014-02-10 15:28
Marina Valentukevicebravo Ala ir VU, mano vaikui jau 19 m. bet puikiai pamenu siaubo filmą apie disertaciją VGTU…