2015-iesiems einant į pabaigą, siūlome prisiminti, kuo reikšmingi šie metai buvo Vilniaus universitetui. Jūsų dėmesiui – 15 svarbiausių įvykių.
Fizikos fakultete atidaryta Telekomunikacijų mokslo centro M2M (Machine-to-machine) laboratorija. Ji studentams atveria daugiau galimybių mokytis naujausių informacinių technologijų ir kurti inovatyvius technologijų plėtros projektus.
Tris iš šešių 2014 m. Lietuvos mokslo premijų pelnė VU mokslininkai. Fizinių mokslų srityje apdovanoti prof. Daumantas Čiplys, dr. Romualdas Rimeika, doc. Vytautas Samulionis, prof. Ramūnas Garunkštis ir prof. Antanas Laurinčikas, biomedicinos ir žemės ūkio mokslų srityse – dr. Giedrius Sasnauskas, dr. Gintautas Tamulaitis ir dr. Mindaugas Zaremba.
Doc. Ērikos Sausverdės indėlis į ryšių su Skandinavija plėtojimą vainikuotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžiumi. Jį įteikė Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Balandžio 1 d. iškilmingai inauguruotas 85-asis VU rektorius prof. Artūras Žukauskas.
2015 m. „QS World University Rankings by Subject“ reitinge, parodančiame stipriausius pasaulio universitetus atskirose studijų kryptyse, VU užėmė 251–300 vietą dviejose studijų kryptyse – šiuolaikinių kalbų bei fizikos ir astronomijos. Pasauliniame universitetų reitinge „QS World University Rankings“ VU yra tarp 501–550 pozicijų. Pernai šiame reitinge VU buvo tarp 551–600 geriausių pasaulio universitetų. Šiais metais VU pagal vienam dėstytojui tenkantį studentų skaičių reitinge užima aukštą 231 vietą. Darbdavių atsiliepimai parodė, kad VU yra vertinamas ne tik kaip geriausia aukštojo mokslo institucija Lietuvoje, bet tarp kitų garsių universitetų užima net 396 vietą. Žurnale „Reitingai“ paskelbtame instituciniame 2015 m. Lietuvos universitetų reitinge VU vėl paskelbtas geriausiu Lietuvos universitetu.
VU pakviestas į prestižinių universitetų tinklą – Koimbros grupę. Tai svarbus tarptautinis universiteto autoriteto pripažinimas.
JAV kompanija „DuPont Pioneer“ paskelbė apie technologijos licencijavimą ir keleto metų bendrų tyrimų sutartį su VU. Siekdama technologiškai ir komerciškai paremti kryptingai valdomu Cas9 grindžiamą genomo redagavimo technologiją, „DuPont“ įsigijo išskirtinę VU intelektinės nuosavybės licenciją. Biotechnologijos instituto mokslininkų komanda vieni pirmųjų atrado, kad Cas9 baltymas gali būti panaudotas tiksliam pasirinktų organizmo DNR vietų redagavimui, siekiant specifinių genomo pokyčių.
Už ypač reikšmingus visam Baltijos regionui mokslinius tyrimus, skatinančius Baltijos šalių mokslinį bendradarbiavimą, Filosofijos fakulteto profesorius Zenonas Norkus apdovanotas Baltijos šalių mokslų akademijų medaliu.
Iš aštuonių 2014 m. geriausiomis pripažintų disertacijų autorių penki jas apgynė VU. Tai dr. Darius Kazlauskas, dr. Donatas Majus, dr. Tomas Petreikis, dr. Vytis Silius ir dr. Inga Leonavičiūtė. Mokslininkus apdovanojo Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Spalio 8 d. VU po 23 metų pertraukos lankėsi Švedijos karališkoji pora. Jos Didenybė Silvija susitiko su VU rektoriumi prof. Artūru Žukausku, Skandinavistikos centro atstovais, klausėsi jos garbei VU Šv. Jonų bažnyčioje atliekamos oratorijos.
Taikomųjų mokslų instituto komanda, vadovaujama prof. Juozo Vidmančio Vaitkaus, CERN‘e įdiegė radiacijos lauko kontrolės prietaisą, pagrįstą efektu, kuris atrastas VU.
VU studentų komanda prestižiniame sintetinės biologijos konkurse „iGEM“ pelnė aukso medalius ir buvo įvertinta kaip viena geriausių savo srityje. Studentai apdovanoti už projektą „ColiClock“, kuris sprendžia bakterijų senėjimo klausimus. VU komanda – pirmoji iš Baltijos šalių, dalyvavusi šiame konkurse.
Šiemet įkurtos 4 pradedančiosios įmonės: UAB „Ledakis“ (kompaktiškas integruotas žibintas dviračiams KOŽI), UAB „Gabitus“ (nano- ir mikropalydovams skirta raketinės traukos sistema „NanoThrust“), UAB „Anrena“ (išmanaus apsipirkimo prekybos centruose sprendimas „SmartShop“) ir MB „Sekos“ (hanta virusų baltymų taikymas diagnostikoje).
Oficialiai baigtos Jungtinio gyvybės mokslų centro (JGMC), vieno ambicingiausių, didžiausių ir inovatyviausių mūsų šalies pastatų, statybos. Šis centras sustiprins biochemijos, biotechnologijos, molekulinės biologijos, genetikos, neurobiologijos, molekulinės medicinos ir kitų susijusių krypčių mokslinius tyrimus, studijas ir technologinę plėtrą. JGMC kuriamas VU Biochemijos ir Biotechnologijos institutų ir Gamtos mokslų fakulteto pagrindu ir bus sudedamoji integruoto mokslo, studijų ir verslo centro „Santara“ dalis.
Gruodžio 17 d. šv. Kristoforo statulėlėmis pagerbti labiausiai nusipelnę vilniečiai. Tarp laureatų – du iškilūs Vilniaus universiteto mokslininkai: Biotechnologijos instituto profesorius Virginijus Šikšnys ir VU ligoninės Santariškių klinikų kardiologas, Medicinos fakulteto Širdies ir kraujagyslių ligų klinikos profesorius Pranas Šerpytis.
Komentarų nėra. Būk pirmas!