„1970-ieji, Vilniaus universiteto Medicinos fakultetas. Didžioji auditorija ūžia. Į pirmakursių medikų paskaitą įžengia jaunas vyriškis – ir visi nuščiūva. Gintautas Česnys, anatomijos dėstytojas, „kirvis“, apie kurį sklido legendos tarp visų būsimų medikų, mano kurso kuratorius. Jis ištarė pirmuosius žodžius ir pavergė auditoriją, o man tapo dvasiniu viso gyvenimo vadovu“, – prisiminimais 238-ojo Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto gimtadienio proga dalijosi prof. Kęstutis Vitkus.
Medicinos fakulteto atidarymo data laikoma 1781 m. lapkričio 24-oji. Šiam reikšmingam įvykiui paminėti buvo skirtas šventinis VU Medicinos fakulteto tarybos posėdis ir kiti renginiai, bet svarbiausiu akcentu tapo buvusio fakulteto dekano prof. Gintauto Jurgio Česnio atminimą įamžinančio bareljefo pristatymas. VU vicerektorius prof. Rimantas Jankauskas, kalbėdamas apie pirmąjį atkurtos Lietuvos nepriklausomybės laikotarpio Medicinos fakulteto dekaną, buvusį Anatomijos, histologijos ir antropologijos katedros vadovą, kolegą, profesorių G. Česnį, paminėjo jo gyvenimo pasiekimus ir nuveiktus darbus.
„Gintautas Česnys buvo charizmatiška asmenybė. Jis visada buvo ir liks šviesiausias universiteto pavyzdys ir studentams, ir kolegoms, ir visiems jį pažinojusiems žmonėms“, – teigė vicerektorius.
Fakultetui dovanotą bareljefą prof. K. Vitkaus iniciatyva sukūrė skulptorius Romualdas Karpavičius. Prisiminimais apie iškilų mokslininką dalijosi ir šventėje dalyvavę asmenys: garsus politikas, visuomenės veikėjas, meno, muzikos ir kultūros istorikas prof. Vytautas Landsbergis, VU prorektorius prof. R. Jankauskas, prof. K. Vitkus.
„Malonu pasveikinti garbingą mokslo ir žmoniškumo įstaigą ir kartu prisiminti labai orų žmogų, kuris čia yra dirbęs visiems mums, visai mūsų šaliai. Kaip dažnai mūsų istorijoje, būtent gydytojai dirbo ir dirba daug platesnį humanišką ir patriotinį darbą, nei tai leidžia tiesioginė profesija“, – kalbėjo prof. V. Landsbergis.
Didelio šventės dalyvių susidomėjimo susilaukė renginyje dalyvavęs prof. G. Česnio brolis Antanas Česnys:
„Sveikindamas mūsų žymųjį Medicinos fakultetą, vieną seniausių universitete, gražaus gimtadienio proga, noriu padėkoti fakulteto vadovybei už tai, kad į savo gimtuosius, antruosius namus sugrįžo visą savo gyvenimą universitetui ir mokslui paskyręs mano brolis – Gintautas Česnys“, – sakė jis.
Gimtadienio proga fakulteto bendruomenę sveikino ir VU Medicinos fakulteto tarybos pirmininko pavaduotoja, Odontologijos instituto direktorė prof. dr. Vytautė Pečiulienė. Ji džiaugėsi, kad ilgametės istorinės tradicijos padėjo tvirtą pamatą dabartinei Medicinos fakulteto veiklai ir šiandien jis yra vienas reikšmingiausių universitete.
„Keičiasi pasaulis, keičiasi Lietuva, keičiasi universitetas, esame naujovių sūkuryje. Tikiuosi, kad šios permainos taps naujų ir progresyvių sprendimų pradžia“, – teigė profesorė, kviesdama visus sugiedoti Tautišką giesmę už Medicinos fakulteto praeitį, dabartį ir ateitį.
Šventę tęsė muzikinė programa, kurią atliko VU Verslo mokyklos studentė pianistė Viktorija Brazaitė ir LMTA kamerinio ansamblio trio – Laima Švabauskaitė, Edvardas Kuleševičius, Benediktas Bazaras. Medicinos fakulteto tradicija jau tapo idėja nelaukti dovanų gimtadienio proga, bet patiems jas dovanoti, todėl laikinoji Nacionalinio transplantacijos biuro vadovė Audronė Būziuvienė prakalbo apie brangiausią dovaną – donorystę, jos svarbą ugdant žmoniškumą.
„Medicinos fakultetas visada buvo šalies mokslo ir praktikos pažangos variklis. Medicina yra ypatinga mokslo sritis, ji skirta puoselėti sveikatą, ugdyti žmogiškumą, dovanoti ir saugoti gyvybę. Nepamirškime, kad kiekvienas donorystei pritariantis žmogus gali išgelbėti iki 7 žmonių gyvybių“, – kalbėjo A. Būziuvienė.
Renginyje vientisųjų nuolatinių medicinos studijų programos studentei Gabijai Jasionytei buvo įteikta UAB „SK Impeks Medicinos diagnostikos centras“ stipendija už geriausius V kurso mokymosi rezultatus. Būsimoji gydytoja dėkojo Medicinos fakulteto bendruomenei už įkvėpimą, kurio nuolat semiasi iš išskirtinių čia dirbusių ir dirbančių asmenybių.
Fakulteto šventės kulminacija tapo atidaryta organų donorystės idėjas propaguojanti paroda „Koks tavo planas B?“, kurią pristatė jos autorė Austėja Šeputė: „Man yra didelė garbė savo parodą atidaryti Medicinos fakulteto gimtadienio ir profesoriaus Gintauto Česnio atminimo minėjimo proga. Ačiū fakulteto dėstytojams ir studentams. Visada buvote, esate ir būsite pavyzdys, kuriuo norisi sekti.“
Komentarų nėra. Būk pirmas!