Kovo 24 d. Vilniaus universitete (VU) įvyko jau ne pirmus metus organizuojamas doktorantams skirtas konkursas „3 minučių disertacija“. Jo metu doktorantai savo disertaciją anglų kalba turi pristatyti per tris minutes naudodami vieną skaidrę. Šiemet konkursas, kaip ir daugelis kitų renginių, vyko nuotoliniu būdu, todėl filmuoti pristatymai buvo išsiųsti vertinimo komisijos nariams, o šie ir išrinko nugalėtojus. Konkurso laimėtojo pristatymas siunčiamas į Koimbros universitetų grupės atranką dalyvauti tarptautiniame konkurso finale.
Šiemet konkurse dalyvavo 13 doktorantų iš įvairių mokslo krypčių. Virtualiame konkurso aptarime buvo paskelbti komisijos išrinkti laimėtojai ir aptarti disertacijų pristatymai, pasidalyta gerosiomis praktikomis bei patarimais.
Komisijos sprendimu šiais metais konkurso 1-oji vieta atiteko Austėjai Dumarkaitei, VU Filosofijos fakulteto Psichologijos instituto doktorantei, tyrinėjusiai psichologinių internetinių intervencijų veiksmingumą žmonėms, susiduriantiems su stresiniais ar trauminiais patyrimais. Konkurso nugalėtoja įsitikinusi, kad šis konkursas – ne tik įdomi, bet ir labai vertinga patirtis.
„Manau, kad vienas iš ypač svarbių mokslininko gebėjimų, kurį būtina auginti – gebėjimas aiškiai, suprantamai, įdomiai apie savo atliekamus tyrimus papasakoti ne tik mokslininkų bendruomenei, bet ir visuomenei. Būtent dėl šios priežasties itin susidomėjau 3 minučių disertacijos konkursu – tai puiki erdvė norint treniruotis tai daryti, buvo labai įdomu jam ruoštis. Tikrai nemenkas iššūkis išsigryninti svarbiausią norimą perteikti žinutę, ją sudėlioti taip, kad ji būtų aiški ir patraukli pirmąkart tai girdintiems žmonėms, kartu neprarandant moksliškumo aspekto, ilgai atliekamą ir sudėtingą tyrimą suspausti iki vos trijų minučių“, – sako A. Dumarkaitė.
Per pirmuosius doktorantūros metus A. Dumarkaitė kartu su VU Psichotraumatologijos centro komanda bei kolegomis iš Linšiopingo universiteto (Švedija) atliko psichologinės internetinės intervencijos veiksmingumo tyrimą jauniems asmenims, patyrusiems trauminių išgyvenimų ir dėl to išgyvenantiems sunkumų. Pasak doktorantės, rezultatai rodo, kad internetinės intervencijos yra daug žadančios netgi žymių sunkumų patiriantiems žmonėms. Šiuo metu A. Dumarkaitė ėmėsi naujos intervencijos vystymo bei jos veiksmingumo vertinimo aukštą streso lygį patiriančiam medicinos personalui ir teigia, kad tokie konkursai kaip „3 minučių disertacija“ padeda žinią apie mokslinius tyrimus skleisti plačiau.
„Nuoširdžiai džiaugiuosi laimėjusi šį konkursą – tai skatina ir toliau galvoti apie savo tyrinėjamą temą taip, kad apie ją būtų galima papasakoti paprastai ir aiškiai. Be to, man džiugu, kad laimėjau atstovaudama socialinių mokslų krypčiai – moksliniai tyrimai čia ypač svarbūs. Norisi paskatinti visus dalyvauti šiame bei panašiuose konkursuose, drąsiai kalbėti apie savo atliekamus mokslinius tyrimus ir kuo plačiau skleisti mokslu paremtą žinojimą“, – sako A. Dumarkaitė.
Antroji konkurso vieta atiteko Chemijos ir geomokslų fakulteto Chemijos instituto doktorantei Julijai Grigorjevaitei, kurios atliekamų tyrimų pagrindinis tikslas yra sukurti naujus neorganinius junginius, pasižyminčius išskirtinėmis optinėmis savybėmis. Dalis tiriamų junginių yra aukštynverte emisija pasižymintys fosforai, kurie gali mažesnės energijos spinduliuotę pakeisti į regimojo spektro spinduliuotę. Tokie junginiai gali būti sėkmingai naudojami saulės baterijų našumui gerinti, saugos pigmentuose ar kitose srityse.
„3 minučių disertacijos“ konkursas yra vienas sudėtingiausių ir daugiausia pasiruošimo reikalaujančių konkursų. Į tokį renginį negali ateiti nesiruošęs, kiekvienas sakinys ir žodis, o svarbiausia – pagrindinė ketverių metų darbo mintis turi būti perteikta taip, kad suprastų ne tik kolegos, bet ir visai kitų sričių mokslininkai. Šis konkursas priverčia palikti savo komforto zoną ir pasidalinti savo vykdomais tyrimais. Manau, kad kiekvienam doktorantui būtina bent vieną kartą dalyvauti šiame konkurse“, – įspūdžiais apie konkursą dalijasi J. Grigorjevaitė.
Trečiąją konkurso „3 minučių disertacija“ vietą laimėjo VU Medicinos fakulteto Klinikinės medicinos instituto doktorantė Ignė Kairienė, pristačiusi darbą „Prognostinė biožymenų vertė transplantato prieš šeimininką ligai po kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijos vaikams“, kurio tikslas – kas savaitę vertinant biožymenis kraujyje ir išmatose vaikams po kamieninių kraujodaros ląstelių transplantacijos prognozuoti ir anksti nustatyti ūmią transplantato prieš šeimininką ligą. Tai yra pagrindinė mirtingumo dėl toksinių komplikacijų priežastis, kurios diagnostika yra komplikuota: diagnostinės invazinės procedūros ne visuomet gali būti atliekamos dėl sunkios pacientų būklės. I. Kairienė tikisi, kad biožymenų pokyčiai atskleis naujos informacijos, kurią ateityje bus galima pritaikyti kasdienėje praktikoje.
„Dalyvavimas „3 minučių disertacijos“ konkurse buvo labai įdomi patirtis bei iššūkis pačiai sau. Dažnai atrodo, kad tai, kas aišku man pačiai, aišku ir kitiems, tačiau kai reikia visą mokslinio tyrimo idėją pateikti aiškiai, įdomiai ir suprantamai per 3 minutes ir dar užsienio kalba, viskas tampa sudėtingiau, nei atrodo iš pat pradžių. Gaila, kad šiemet karantinas sutrukdė stebėti kitų dalyvių pasirodymus, būtų buvusi taip pat labai įdomi ir reikalinga patirtis“, – sako doktorantė.
„3 minučių disertacijos“ (Three Minute Thesis) konkursas pirmą kartą surengtas 2008 m. Kvinslando universitete Australijoje. Jame doktorantai turėjo populiariai papasakoti apie savo tyrimus per 3 minutes, naudodamiesi tik viena skaidre. Netrukus šis renginys labai išpopuliarėjo ir šiuo metu vyksta visame pasaulyje, taip pat ir VU.
Komentarų nėra. Būk pirmas!