Antrajame nacionaliniame sveikatos egzamine onkologijos prevencijos tema Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos Nefrologijos centro gydytojas Laurynas Rimševičius pateko į geriausiųjų dešimtuką. Tai nieko neturėtų stebinti, juk atsakymus į klausimus apie sveikatą geriausiai ir žino gydytojai. Įdomiau tai, kad jis yra ne tik gydytojas, aktyvus įvairių akcijų, skirtų donorystei, viktorinų ir protmūšių dalyvis ir vedėjas, bet ir poetas. L. Rimševičiaus eilėraščiai publikuoti almanachuose „Poezijos pavasaris“, „Ligoninės priimamasis“. Jo poezija įvertinta ne viena žymia premija. Nors garsus poetas Donaldas Kajokas yra jam sakęs, kad gyvenime turi likti arba medicina, arba poezija, Laurynas su tuo nesutinka. „Jei liks tik poezija, tai iš kur ateis potyriai?“ – šis retorinis klausimas verčia Lauryną eiti savo keliu ir ieškoti savo stebuklo ne tik poezijoje, bet ir gyvenime.
Jūsų gyvenime yra medicina ir poezija. Šios dvi sritys man atrodo sunkiai suderinamos. Kaip Jūsų gyvenime atsirado poezija ir kokią vietą ji užima šiandien?
Poezija atsirado baigiant mokyklą. Iki to laiko buvo kiti menai: vaidinau dramos studijoje, vedžiau įvairius renginius, dalyvavau raiškiojo skaitymo konkursuose. O vieną dieną, sėdėdamas kaime, brūkštelėjau kelias sugalvotas eilutes, kurios vėliau virto pirmuoju eilėraščiu. Tada ir prasidėjo poeto „karjera“ – Liūnės Sutemos premija (1999 m.), Rytų Lietuvos konkurso nugalėtojas (2000 m.), „Poezijos pavasario“ konkurso „Eilėraščiai per naktį“ laureatas (2001), „Poezijos pavasario“ almanacho geriausias debiutas (2001), akademinio jaunimo kūrybos konkursai. Studijų metai – aišku, išskyrus sesijas – buvo lengvesni poezijai, nes parašyti geram kūriniui reikia laiko. Tas „mūzos simptomas“ retkarčiais tėra keli žodžiai, kuriuos reikia sukonstruoti į eilutes, posmus, paskui – eilėraštį, kurio išbaigimui vakaro maža. Šiandienos gyvenimas poezijos kūrimą apsunkina. Ir ne dėl medicinos. Aš dar iš tos kartos, kuri informacijos ieškojo žodynuose, skaitė R. Bradbury, klausė gerą roką, skambino laidiniais telefonais ir gėrė kefyrą iš tikrų butelių. Dabar gi pusė gyvenimo (ir medicininio darbo) vyksta įlindus į informacijos tinklą, kuris naikina tikrą bendravimą, o kartu yra mirtinas ir poezijai. Poezija – gaivališkas gamtos instinktų, gyvo bendravimo atspindys, kuris su informacine visuomene nesuderinamas. Na gerai, gali būti ir virtualios poezijos, bet ji buitinė ir praradusi savo stebuklą.
Koks ten bildesys?
Tai tik liūdesys
Laksto virš namų
Negyvenamų.
Kas jį užmigdys?
Giedantis gaidys
Vidury aušros
Apsiašaros.
Žmonės tuoj nubus.
Amžinai nebus
Šitas liūdesys
Tai tik kliedesys.
Kas ten danguje?
Tai tiktai gija
Liūdesio siaura.
Nieko ten nėra.
Kaip randate laiko ir noro kurti eiles? Kada jas rašote? Juk gydytojo darbas verčia būti pasirengus kiekvieną minutę lėkti į ligoninę, budėti naktimis, neišvengiami šio darbo palydovai – įtampa ir stresas…
Vaikystė
Strazdai, pelėdos ir gervės
Artėjantį šaltį suvokia
Mergelė ant kluono gegnės
Į jauną mėnulį suokia
Atjos mėnesėlis miežiais
Numes šalia kluono balną
Ir lūpų mergelės gviešis
Paglostęs galvelę baltą
Klausysis geltonas laukas
Kaip lūžta nuo šalčio miežiai
Kaip tyliai mergelė laukias
Sūnelio, išberto šviesiai
Kaip krinta ant sniego gervės
Strazdai, pelėdos kaip snaudžia
Kaip braška nuo šalčio gegnės
Kaip kūdikį šienas smaugia
Atšalę mėnulio pėdos
Ir stogas pilnai atvirtęs
Žiūrėkit, strazdai, pelėdos
Mergelė, daili, ant virvės
Poezija gimsta bet kada. Tiesa, darbo metu ko nors gudraus parašyt neteko. Įtampa ir stresas – ne tie veiksniai, kurie verčia eiliuoti. Patirtis kaupiasi ir ji kada nors – po keliasdešimt metų – prasiverš ne poezija, o proza. Bet gal tai kartais ir poetiška. Atsimenu kelis ligonius, kurie pavojingose situacijose buvo verti plunksnos: „Ar galima dabar nukreipti lėktuvo reisą virš mano kaimo?“ – paklausė moteriškė, kuriai tuo metu vedžiau hemodializės kateterį; „Pilkit mane šaltu vandeniu, pilkit!“ – be perstojo prašė vyras po kojos amputacijos. Arba visad atsimenu močiutę, kurią gydėm su Sumitu, rezidentu iš Indijos (!) – atėjęs rytais Sumitas klausdavo: „Kaip jaučiatės?“ O ta, pamiršusi vakarykštę dieną, atsakydavo: „Pasaka, vaikeli, pasaka.“
Ar susidūrimas su realybe dirbant gydytoju neužgožia noro kurti eiles? Iš kur semiatės įkvėpimo? Kas Jūsų mūza?
Įkvėpimas atsiranda skirtingose situacijose. Pavyzdžiui, važiuodamas traukiniu į kaimą, parašiau nemažai eilėraščių. Turbūt dėl tų kelionių jie ir yra rimuoti – juk traukinys bilda ritmingai. Dar labai dėkingas mamai. Ji visą gyvenimą rašė žodynus, surinko didžiąją dalį Lietuvių kalbos instituto kartotekos tekstų iš Aukštaitijos, lietuviškųjų Gudijos kaimų – tie žmonės jau kadai mirę, o gyvi mamos žodynuose. Už tą „vargo pelės“ darbą ji gavo Nacionalinę kultūros ir meno premiją, o aš pasiskaitydavau korteles su tarmių sakiniais, kurių namie kaupėsi tūkstančiai. Dėl to ir žodžių žinau įvairių, kuriuos realybė jau išstūmė. Moku ir šnekėt tarmiškai – tai palengvinimas medicinoje, nes tenka bendrauti su ligoniais iš savo krašto. Pavyzdžiui, viena darbo sričių šiuo metu – peritoninė dializė. Tenka ligonius ilgai jos mokyti, nes gydosi namie patys (turi aparatus, kurie nakties metu į pilvo ertmę pila organizmą valantį tirpalą). O sykį nutariau, kad naujam ligoniui – „moderniam“ vaikinui iš Vilniaus – pagelbės jau patyręs vyresnio amžiaus „dializės vilkas“ iš Utenos. Ateinu – uteniškis jau knarkia, prisijungęs aparatą, o vaikinukas sėdi amą prarijęs. Pasirodo, paaiškino viską tarmiškai ir pasakė: „Ašeinas ainu gult, e tujeinas daryk.“ Patariu mokytis tarmių – bent jau savo krašto.
O kaip sugalvojote tapti gydytoju?
Prosenelė gūdžiuose Labanoro miškuose prieš šimtą metų dirbo „priėmėja“ ir žolininke. Turbūt tiek tegaliu pasakyti apie medicinos karjerą savo šeimoje – juk neretai žinomos medikų dinastijos. Tačiau šis faktas man buvo svarbus. Dar mama nusivesdavo į paskaitas – ji mūsų Alma Mater dėstė lotynų kalbą medicinos studentams. Ir už durų (ar paskutiniam suole) klausydavau, kaip studentai kalba lotyniškai. Atrodė neįtikėtinai gražu – buvau girdėjęs tik bažnyčioj, tad ši kalba asocijavosi su liturgija. Be to, paauglys skaičiau švedų gydytojo Axelio Munthe’s „Knygą apie San Mikelę“. Nieko necituosiu – kas neskaitėt, paskaitykit, o ypač rekomenduoju medicinos studentams. Beje, savo studentams iš SMD nefrologijos būrelio esu dėkingas ir lenkiuosi už labdaringą akciją, kurią su draugais pernai VU Planetariume surengėme vaikams iš globos namų. Būsimieji gydytojai koncertavo, bendravo, aukojo dovanėles – tikram gerumui nebūtinas galingas biudžetas ir viešumas. „Kas jūs?“ – klausė vaikų namų direktorė. „Tiesiog draugai“, – atsakėm.
Aktyviai dalyvaujate įvairiose akcijose, kuriose raginama tapti organų donorais. Kas skatina plėtoti donorystės idėjas visuomenėje ir būti šio judėjimo dalyviu?
Nefrologija (tai mano mokslo ir darbo šaka) – įvairiapusė. Joje savo vietą ras ir gydytojas, kuris mėgsta skirti „piliules“, ir procedūrų specialistas, ir transplantacijų entuziastas. Tiesa, visuomenė apie nefrologiją žino mažai. Donorystė – svarbi sritis, turinti daug neteisingų mitų ir klaidingų nuomonių. Mažytėje Lietuvoje koks nors vienas aštresnis pasisakymas ar netiksliai suprasta situacija iš karto sukelia audrą. Skaidriai mąstyti gali tie žmonės, kurie tiesiogiai tą darbą atlieka. Specialistai drąsiai patvirtins, koks sudėtingas ir komandinis transplantacijos procesas, reglamentuotas įstatymais ir teisės dokumentais. Tad ši misija gelbstinti ir kilni – nėra jokių inkstų pirkimų ir žmonių grobimų. Donorystė tėra vienas iš etapų lėtine inkstų liga sergančio ligonio gydyme. Kadangi transplantacija – kol kas optimalus gydymo būdas, organo dovanojimas „užstrigti“ negali. VU Nefrologijos centras su kolegomis pirmasis Baltijos šalyse atlieka ir retus persodinimus: inksto transplantaciją iš gyvo donoro, esant nesuderinamoms kraujo grupėms, inksto ir kasos komplekso transplantaciją.
Dar noriu paminėti inkstų ligų prevencijos svarbą. Mano daktaro disertacijos darbo tema – ankstyvas inkstų pažeidimas, anksčiau kryptingai Lietuvoje netirtas. Jau aiškėja, kad maždaug vienam iš dešimties ligonių, turinčių širdies ir kraujagyslių ligų riziką, nustatomas ir inkstų veiklos sutrikimas. Žmonės klaidingai įsivaizduoja inkstų ligas – tai nėra vien šono skausmas, dažniausiai lėtinė inkstų liga ateina tyliai. Tiriu tik keletą rizikos grupių, tačiau jų yra ir daugiau – inkstų ligos šeimoje, diabetas, vaistų vartojimas, sisteminės ligos, net mažas gimimo svoris. Viliuosi, kad ateityje pavyks sukurti ir platesnę patikros programą.
Esate sakęs, kad poetu būti geriau negu Seimo nariu. O kalbant apie Jūsų profesiją – ar nekilo noras viską mesti ir likti tik poetu? Jei ant svarstyklių padėtumėte poeziją ir mediciną – kuri kurią nusvertų?
Garsus poetas Donaldas Kajokas man sakė: „Gyvenime turi likti arba medicina, arba poezija.“ Pagalvojau: „Jei liks tik poezija, tai iš kur ateis potyriai?“ O ir eilėraščiai – kažin, kiek jie išgydys sielų, jei kūnas bus nesveikas. Vertinu kruopštų ir sąžiningą darbą, tad medicina man prie širdies. Nepaisant kartais klampios sistemos Lietuvoje, prastos finansinės būklės ir interesų kovos. Medicina, kaip teko patirti, suburia įvairius žmones: valdingus ir paklusnius, racionalius ir keliančius šurmulį, priimančius sprendimus ir pasikliaujančius kitais. Taigi poetas gali rasti savo nišą medicinoje, kaip ir gydytojas – poezijoje. Tereikia prisiminti plunksną valdžiusius medikus (kas galėtų lygiuotis!): evangelistą Luką, François Rabelais, Michailą Bulgakovą, Arthurą Conaną Doyle’į, Vincą Kudirką ir kitus. Nei medicinos, nei poezijos nepasversi.
Esate ne tik aktyvus protmūšio dalyvis, bet ir vedėjas. Kuo Jus sudomino šis žaidimas, ko siekiate, kas svarbiausia jį žaidžiant? Kas bendro tarp gydytojo darbo, protmūšio ir poezijos?
Vaikystėje priklausiau kompanijai, kuri skaitė enciklopedijas, sprendė kryžiažodžius, dalyvavo olimpiadose ir viktorinose. Kompanija iširo, o pomėgis liko. Galiu nesunkiai sudaryti kryžiažodį ar kokią nors minklę. Tiesa, kaip ir poezijoje, reikalingas įkvėpimas. Lietuvoje paplitus protų mūšiams, sudarėme ligoninės komandą, žaidžiančią profesionaliose lygose. Dabar jau joje medikų mažai – pasikvietėm įvairių specialybių žmonių, nes tokiose viktorinose naudingas platus išsilavinimas. Per MEDI (Medikų dienas) dalyvavau protmūšyje su dėstytojų komanda, teko garbingai nusileisti studentams. Pripažįstu: studentų žinios „šviežesnės“ – gydytojai, dažnai skaitydami (ir rašydami) tik mokslinius straipsnius, uždaro vartus kitų sričių informacijai. Viktorinos ugdo komandinę dvasią: kartais tenka įsiklausyti ir patikėti tylesniais dalyviais, kartais – numalšinti dėl savo nuomonės galvą guldančius žaidėjus. Profesionaliai protmūšius vedu retai, kai susikaupia gerų klausimų – pasiruošimas tokiam darbui rimtas, nepakenčiu klausimų kartojimosi ir banalumo. Kiekvienais metais organizuojame kalėdinę nefrologų viktoriną, kurioje dalyvauja gydytojai, rezidentai, studentai, kitų sričių specialistai – stengiamės formuoti ir stiprinti savo kolektyvą ir tai jau tapo tradicija.
Laurynas Rimševičius baigė nefrologijos rezidentūros studijas VU (2010 m.), šiuo metu dėsto Vilniaus universitete ir studijuoja doktorantūroje, daktaro disertacijos darbo tema – „Ankstyvo inkstų pažeidimo paplitimas ir ankstyvo inkstų pažeidimo sąsajų su širdies ir kraujagyslių rizikos veiksniais nustatymas“.
Komentarų nėra. Būk pirmas!