Nuo pat pavasario netyla aistros dėl gerai besimokančio studento sampratos ir kam šiais metais reikės mokėti įmoką už studijas, o kam ne.
Vyriausybė iki rugsėjo mėnesio žadėjo surasti papildomų lėšų, kad nė vienam valstybės finansuojamoje vietoje besimokančiam studentui šį semestrą netektų mokėti už mokslą, bet dabar papildomų lėšų paieškos terminas nukeltas iki spalio 15 d. Siekdamas išaiškinti susidariusią situaciją „Universitas Vilnensis” publikuoja Vilniaus universiteto akademinių reikalų prorektoriaus doc. dr. Juozo Galginaičio komentarą.
Dėl gerai besimokančio studento kriterijų
Vilniaus universiteto Senatas 2008 m. birželio 19 d. priimtoje rezoliucijoje (protokolo Nr. S-2008-6) siūlė Seimui nustatyti, kad gerai besimokančiais studentais turėtų būti laikomi visi pažangūs studentai, t. y. tokie studentai, kurių studijų dalykų įvertinimai po eilinio studijų semestro leidžia jiems be studijų dalykų perlaikymo toliau studijuoti pagal pasirinktą studijų programą. Tačiau Seimas, atsižvelgdamas į Respublikos Prezidento pateiktą projektą, nustatė (Aukštojo mokslo įstatymo 60 straipsnio 1 dalis), kad gerai besimokančiais studentais laikomi tik studentai, kurie neturi akademinių skolų ir Prorektorius J. Galginaitiskurių studijų dalykų įvertinimų vidurkis per semestrą yra ne mažesnis kaip įvertinimas „aštuoni” dešimties balų vertinimo skalėje pagal Vyriausybės arba jos įgaliotos institucijos patvirtintą studijų rezultatų vertinimo sistemą.
Vyriausybės įgaliotas švietimo ir mokslo ministras 2008 m. liepos 24 d. patvirtino dešimties balų vertinimo skalę, kuria nustatoma, kad balu „aštuoni” turi būti vertinamos „geresnės nei vidutinės žinios ir gebėjimai”, t.y. švietimo ir moklso ministro įsakymu tebuvo formaliai patvirtinta šalies universitetuose jau daug metų taikoma dešimties balų vertinimo skalė.
Kadangi pagal Seimo įstatymu patvirtintą Vilniaus universiteto statutą (1 straipsnio 2 dalis) universitetas savo veiklą ir priimamus teisės aktus privalo suderinti su šalies Konstitucijoje ir Aukštojo mokslo įstatyme įtvirtintu teisiniu reguliavimu, nuo šių metų birželio 27 d. visų Vilniaus universiteto studentų, studijuojančių valstybės finansuojamose studijų vietose, atžvilgiu turėtų būti taikomas šis įstatymu nustatytas gerai besimokančio studento kriterijus ir visi jo neatitinkantys universiteto studentai turėtų mokėti studijų įmokas. Ar tai socialiai teisinga – jau kitas klausimas, ir į jį turėtų atsakyti ne universitetas, o šalies politikai – Seimas ir Vyriausybė.
Dėl studijų įmokų
Kalbant apie studijų įmokas, atkreiptinas dėmesys, kad 2008 m. birželio 27 d. įsigaliojęs naujas teisinis reguliavimas neabejotinai reiškia, jog:
- nė vienas 2008 m. rugsėjo 1 d. studijas pradėjęs VU pirmakursis, studijuojantis valstybės finansuojamoje studijų vietoje, šių metų rudens semestre studijų įmokos nemoka;
- studijų įmokos taip pat tikrai nereikia mokėti 2007 m. ar anksčiau Vilniaus universitete studijuoti pradėjusiam studentui, jei jis studijuoja valstybės finansuojamoje vietoje, neturi nė vienos akademinės skolos ir jo per 2007-2008 mokslo metų pavasario semestrą studijuotų dalykų įvertinimų vidurkis yra 8 ir daugiau balų;
- pradedant nuo 2008-2009 mokslo metų pavasario semestro 4 MGL (520 litų) dydžio studijų įmoką privalės mokėti kiekvienas valstybės finansuojamoje vietoje studijuojantis studentas, išskyrus tuos nė vienos akademinės skolos neturinčius studentus, kurių per semestrą studijuotų dalykų įvertinimų vidurkis yra 8 ir daugiau balų.
Visi kiti 2007 m. ar anksčiau visiškai ar iš dalies valstybės finansuojamose vietose studijuoti pradėję ir gerai besimokančio studento kriterijaus neatitinkantys Vilniaus universiteto studentai, t. y. studentai, turintys nors vieną akademinę skolą, ir studentai, kurių per 2007-2008 mokslo metų pavasario semestrą studijuotų dalykų įvertinimų vidurkis yra mažesnis kaip 8 balai, pagal šiuo metu galiojantį teisinį reguliavimą turėtų sumokėti studijų įmokas šių metų rudens semestre ne vėliau kaip per 5 darbo dienas po to, kai bus sudarytos galutinės konkursinės eilės pagal 2007-2008 mokslo metų pavasario semestro studijų rezultatus.
Atkreiptinas dėmesys, kad ši situacija antrojo ir vyresnių kursų studentų atžvilgiu gali keistis, kadangi Ministras Pirmininkas studentams yra viešai pažadėjęs, jog artimiausiame posėdyje Vyriausybė svarstys 2008 m. rugpjūčio 18 d. pasirašytą švietimo ir mokslo ministro ir studentų organizacijų ketinimų protokolą. Protokolas numato, kad visi valstybinių aukštųjų mokyklų studentai, studijuojantys visiškai ar iš dalies valstybės finansuojamose studijų vietose, Aukštojo mokslo įstatyme nustatytą studijų įmoką moka ne pagal 2007-2008 studijų metų pavasario semestro, o tik pagal 2008-2009 studijų metų rudens semestro studijų rezultatus.
Tačiau priimdama tokį sprendimą Vyriausybė, žinoma, turėtų iš karto žengti ir antrą žingsnį – kompensuoti universitetui 2008 metų biudžeto deficitą, kuris neišvengiamai susidarytų, jei nuo studijų įmokos būtų atleisti visi 2007-2008 studijų metų pavasario semestro pažangūs studentai.
Vilniaus universiteto rektorius 2008 m. rugsėjo 4 d. raštu kreipėsi į Vyriausybę, atkreipdamas dėmesį, kad atleidus nuo studijų įmokos ne tik pirmojo, bet ir vyresnių studijų kursų studentus, Vilniaus universiteto 2008 m. biudžete susidarytų daugiau kaip 4 mln. dydžio deficitas. Jei Vyriausybė iš tiesų rastų rezervų per rugsėjo mėnesį kompensuoti šį deficitą, Vilniaus universitetas šių metų rudens semestre nereikalautų studijų įmokų nė iš vieno pažangaus savo studento. Studijų įmokas tektų mokėti tik nepažangiems studentams, t. y. tiems studentams, kuriems pavasario semestro sesijos metu nepavyko išlaikyti bent vieno 2007-2008 studijų metų pavasario semestre studijuoto dalyko egzamino.
Komentarų nėra. Būk pirmas!