Jau aštuonerius metus Vilniaus universiteto Studentų atstovybės (VU SA) vykdoma akademinio sąžiningumo programa „Sąžiningai“ šiais metais sumušė rekordus. Užregistruoti 134 egzaminai ir 22 atsiskaitomieji darbai ne egzaminų stebėjimo periodu, juos stebėjo 242 stebėtojai.
Dvigubai daugiau stebėtų egzaminų ir pusantro karto didesnis stebėtojų skaičius nei pernai rodo, kad tiek dėstytojų, tiek studentų požiūris į programą tampa vis palankesnis, o akademinis sąžiningumas suvokiamas ne kaip galimybė, bet kaip būtinybė.
Programos koordinatorius Vytenis Sereika teigia, kad kartais tenka susidurti su priešišku studentų požiūriu į stebėtojus. „Studentai dažnai nesupranta, kad stebėtojas į egzaminą ateina jų palaikyti ir padėti dėstytojams užtikrinti bendrąją tvarką. Egzamine jauti, kad į tave žiūri kaip į Cerberį. Kad taip nebūtų, šiais metais stengėmės išsklaidyti įtampą prieš egzaminus drąsindami studentus įvairiomis akcijomis, pavyzdžiui, dalijome jiems iš rėmėjų gautą kavą „Jacobs 3in1“ su įvairiomis žinutėmis, skatinančiomis akademinį sąžiningumą. Dėstytojų nuomonė apie programą „Sąžiningai“ palanki, dažnas po egzamino dėkoja už pagalbą, neretai sulaukiame padėkos laiškų. Tai rodo, kad jiems mūsų pagalba yra svarbi ir reikalinga“, – sako V. Sereika. Anot jo, programos svarbumą parodo ir didėjantis dėstytojų, kurie patys egzaminą užregistruoja stebėti, skaičius.
Paklaustas, ar sunku surasti studentų, norinčių padėti dėstytojams, programos koordinatorius atsako, kad tai priklauso nuo studentų amžiaus: „Vyresnių kursų studentai, radę laisvo laiko, noriai sutinka stebėti egzaminus. Pirmakursiai, nors programą ir palaiko, dažnai dar nesiryžta ateiti.“
„Kartais studentams ir dėstytojams trūksta informacijos apie programą. Be egzaminų stebėjimo, rengiame diskusijas akademinio sąžiningumo tema su universiteto bendruomenės nariais. Tikimės, kad tai padės atkreipti dėmesį į šią problemą, su kuria atkeliaujama iš mokyklos suolo. Svarbu suvokti, kad akademinis sąžiningumas atspindi mūsų požiūrį į gyvenimą. Jei į egzaminą žiūrime kaip į „praslydimą“, taip žiūrime į viską. Jei viena plyta kliba, dėl jos gali sugriūti visa siena. Namą gal ir pastatysime, bet apie kokybę kalbėti neverta“, – apie programos iššūkius pasakojo VU SA akademinio proceso reikalų koordinatorius Andrius Uždanavičius.
VU SA pirmoji Lietuvoje inicijavo akademinio sąžiningumo programą. Netrukus šiuo pavyzdžiu pasekė ir kitų Lietuvos aukštųjų mokyklų studentų atstovybės. Prie programos galite prisijungti ir Jūs! Savo mintis ir pasiūlymus siųskite saziningai@vusa.lt.
Komentarų nėra. Būk pirmas!