Balandžio 7–11 d. Vilniaus universitete kasdienį filosofų pietų stalą papildys jau tretieji „Filosofiniai trupiniai“. Šiemet „Trupiniuose“ pamatysime daug naujų veidų, mus pradžiugins keletas jau „Trupinių“ draugais ir vetaranais tapusiųjų ir, žinoma, „Filosofinės bulvės“ apdovanojimas.
Renginių ciklą pradėsiantis Kęstas Kirtiklis savo pranešime papasakos apie svarbiausiu vokiečių medijų teoretiku vadinamą F. Kittlerį. Kęstas jau nemažai metų dirba medijų filosofijos baruose, todėl daugeliui tai gali būti puiki galimybė daugiau sužinoti tiek apie Kęstą, tiek apie pačią medijų filosofiją. Pirmadienį susitiksime ir su „Trupiniuose“ mus ne kartą džiuginusiu Laurynu Adomaičiu. Magistro laipsnio siekiantis Laurynas šį kartą pasidalys savo mintimis apie Karlo Leibnizo filosofiją kaip scientizmo kritikos įrankį. Scientistinę filosofiją Laurynas kritikavo ir visai neseniai „Naujajame Židinyje“ pasirodžiusiame straipsnyje. Italų filosofijos vėjų atpūs bakalauranto Artūro Uščino pranešimas apie emancipaciją Giani Vattimo filosofijoje, o prie deontologinės moralės ištakų grąžins Aistės Noreikaitės kalba apie moralės autonomiją Ronaldo Dworkino ir Immanuelio Kanto filosofijose.
Antradienį Vilniaus akademinės publikos laukia pažintis su svečiais iš Kauno. Pranešimus skaitys VDU studentai Martynas Darškus ir Justas Petronis. Tai pirmasis akademinis VU FSMD ir VDU studentų draugijos „Agora“ susitikimas. Antradienio sesiją užbaigs šiemet Mokslo premija apdovanotas Arūnas Sverdiolas, savo pranešimo pavadinimą suformulavęs kiek mįslingai, bet intriguojančiai – „Mano darbas“. Reikia pasakyti, kad profesorius savo pranešimo formuluote puikiai atliepė „Trupinių“ idėją – studentų ir dėstytojų dalijimąsi savo tyrimų rezultatais, atradimais, lūkesčiais ar nusivylimais. Deja, su liūdesiu turime pranešti, kad antradienį nepamatysime M. P. Šaulausko. Jį pakeis FSMD draugijos narys Ruslanas Baranovas, įnešiąs poezijos į filosofinį mąstymą ar filosofijos į poetinį diskursą. Kad ir kaip pasuksi – antradienis žada būti susitikimų diena: čia susiburs filosofijos grandai ir daug žadantys bakalaurantai, susitiks Kauno ir Vilniaus mintys ir bus užmegztas filosofijos dialogas su kitomis disciplinomis.
Trečiadienį „Filosofijos trupiniai“ ne tik pasiūlys puokštę estetikos temai skirtų pranešimų, kuriuos skaitys Giedrė Malūkaitė ir Kristina Tamelytė, bet ir privers vėl apmąstyti dar nuo pernykščių „Trupinių“ mūsų galvose likusį gyvūno klausimą. Šįkart apie tai kalbės ta pačia tema straipsnį rengiantis Mintautas Gutauskas. Tačiau turbūt daugiausia dėmesio trečiadienį sulauks Vilius Dranseika, kuris ne tik pristatys eksperimentinės filosofijos idėjas bei principus, bet ir auditorijai pasiūlys atlikti filosofinį eksperimentą. Žinantys filosofinių eksperimentų tapatybės klausimu specifiką supranta, kad laukti galima bet ko: galbūt Vilius mūsų akyse virs iguana ir klaus, ar išlaikė savo tapatybę?
Praūžus pirmiosioms trims intensyvaus mąstymo dienoms kitos dvi žada būti dar šventiškesnės. Ketvirtadienį „Filosofinės bulvės“ apdovanojimą už reikšmingiausią indėlį į Lietuvos filosofiją 2013 m. įteiksime Ritai Šerpytytei. Proginės jos paskaitos tema – „Nihilistinis teisingumas“.
Penktadienį mūsų laukia jau tradicine tapusi filmo peržiūra su Kristupu Saboliumi. Šįkart filmo pavadinimą jis laiko paslaptyje – ir kas gi nemėgsta staigmenų! Smalsulys ir meilė geram kinui turėtų suburti žiūrovus ir žiūroves į penktadienio pavakarės seansą. Nepaisant visų mūsų pastangų, vienas laukiamiausių „Trupinių“ renginių – diskusija su Jonu Dagiu ir Alvydu Jokubaičiu – penktadienį neįvyks. Tačiau FMSD prižada rasti tinkamą laiką ir ją surengti jau artimiausiu metu. Ieškodami pamainos šiam nepamainomam įvykiui, atradome ir dar vieną filosofinės minties įtampos mazgą – tai Kristupas Sabolius ir Dalius Jonkus, kurie netrukus susirems akademiniame mūšyje dėl vaizduotės sampratų. Todėl po „Trupinių“ būkite budrūs, nes jau visai greit sulauksime įdomių debatų bangos! O šio penktadienio diskusija vyks be didelių vardų, bet su ne mažiau dideliu įkarščiu. Dar nėra buvę taip, kad filosofai nerastų dėl ko suremti idėjų kardų!
Komentarų nėra. Būk pirmas!