2005 metais Vilniaus universiteto Ekonomikos fakultetas – seniausias ir didžiausias šalyje ekonomistų bei verslo vadybininkų lopšys – pažymėjo 65-erių metų sukaktį. Net ir vyraujant pakilioms nuotaikoms, tiek dėstytojai, tiek studentai čia atsakingi bei pareigingi – ir švęsdami aptaria aktualias problemas bei galimus jų sprendimus.
Lapkričio 25 d. Ekonomikos fakultete vyko mokslinė konferencija „Lietuvos ekonomikos mokslas ir ūkio poreikiai: galimybės, iššūkiai, tendencijos“, skirta ekonomikos ir verslo vadybos mokslo plėtros problemoms Lietuvoje, šių krypčių studijoms bei perspektyvoms, ekonomikos mokslo ir šalies poreikių tiesioginiam ir grįžtamajam ryšiui įvertinti. Akademinių institucijų, verslo bei valstybės valdymo įstaigų atstovai aptarė ekonomikos ir verslo vadybos studijų Lietuvoje būklę, problemas ir perspektyvas, ekonomikos ir verslo vadybos mokslo plėtros problemas, ekonomikos mokslo ir šalies poreikius.
Tad koks Ekonomikos fakultetas šiandien? Kuo džiaugiasi ir kuo rūpinasi dėstytojai, o kuo gyvena studentai?
Ekonomikos fakulteto trauka
Ekonomikos fakultetas – vienas populiariausių Vilniaus universitete. Kiekvienais metais jis pritraukia daugybę studentų, gavusių aukščiausius abitūros egzaminų balus. „Norinčiųjų studijuoti mūsų fakultete iš tiesų netrūksta. Konkursinis balas kasmet vis aukštesnis. Tai rodo, kad mūsų studentai ateina į Universitetą motyvuoti, kupini ryžto, žino, ko nori“, – teigia Ekonomikos fakulteto dekanė prof. dr. Birutė Galinienė. Kur slypi fakulteto traukos paslaptis? „Visų pirma, manau, studentus traukia geras Vilniaus universiteto vardas, pasitikėjimas ilgamete patirtimi. Antra, mūsų fakultete parengiami puikūs specialistai, kuriems nesunku surasti jų įgūdžius bei poreikius tenkinantį darbą“, – atsako dekanė.
O ką mano studentai? Paklausta, kodėl rinkosi būtent ekonomikos studijas, pirmakursė Jurgita sako visada žinojusi, kad nori studijuoti būtent šią specialybę. Ekonomikos studijos, anot jos, gali užtikrinti saugią ateitį. „Tai studijų sritis, siekianti pagerinti žmogaus ekonominę situaciją. Tad ekonomika ne tik mokslas – su ja turi gyventi, – teigia mergina. – Taip pat Vilniaus universitete parengti specialistai puikiai vertinami ir Lietuvoje, ir užsienyje.“
Studentų gausa
Pagrindinis ekonomikos uždavinys – išspręsti, kaip patenkinti neribotus poreikius turint ribotus išteklius. Tad į kokius daugiau ar mažiau ribotus studentų poreikius tenka atsižvelgti fakulteto vyresnybei? „Manau, nemenka problema yra studentų gausa. Tam tikra prasme esame gaminami lyg fabrike. Bijau, kad nukenčia studijų kokybė, nes nėra glaudaus ryšio su dėstytojais, – pasakoja vadybos ir verslo administravimo I kurso studentė. – Dabar mūsų studijos yra pagrįstos tokiu principu: imi knygą į rankas ir mokaisi namie pats.“ Fakulteto dekanė B. Galinienė problemos čia neįžvelgia: „Ryšys tarp dėstytojų ir studentų tikrai yra, ir gali būti dar labiau sustiprintas. Tačiau tai daugiau paties studento reikalas, kaip jis norės priimti informaciją. Mūsų fakultete studentų išties daug. Pastarųjų ir klausytojų skaičius perkopė per 5 tūkst. Tačiau yra seminarai, pasirenkamieji dalykai, ir studentai gali artimiau bendrauti su dėstytojais“.
„Pasenusių užrašų“ problema
Dekanė B. Galinienė teigia, kad vis dėlto egzistuoja kita problema, susijusi su fakulteto pedagoginiu bei moksliniu personalu. „Dabar dauguma mūsų dėstytojų yra garbaus amžiaus. Taigi personalas būtinai turi jaunėti. Tačiau negalime skųstis savo dėstytojų kvalifikacijos trūkumu. Jie nuolat dalyvauja mokslinėse konferencijose ir seminaruose, rašo ir leidžia monografijas, vadovėlius, vykdo mokslinius tyrimus, kuriuos sieja su dėstomais dalykais.“ Ekonomikos fakulteto studentai taip pat mini „pasenusių užrašų“ problemą. Be to, skundžiasi ir praktikos trūkumu, sausomis teorinėmis žiniomis. B. Galinienė pripažįsta: „Studentų praktinių įgūdžių formavimas – taip pat dar vienas Ekonomikos fakulteto uždavinys. Tačiau jau dabar yra kuriamos programos, kuriomis sieksime atgaivinti praktinę studijų pusę“.
Tarptautinis pripažinimas
Ekonomikos fakulteto pastangos judėti į priekį nelieka nepastebėtos. „Prieš dvejus metus išsami vadybos ir verslo administravimo programų savianalizė buvo pateikta tarptautiniam vertinimui. Sulaukėme puikių preliminarių atsiliepimų, tačiau galutinių rašytinių išvadų vis dar neturime, – pasakoja dekanė. – Taip pat vieni pirmųjų pradėjome studijų programų reformą Vakarų universitetų pavyzdžiu. Dabar turime sėkmingai suformuotas ir įgyvendintas trijų pakopų (bakalauras, magistras, doktorantas) studijas.“ Paklausta apie tarptautinį bendradarbiavimą, B. Galinienė teigia, jog ši veikla taip pat puikiai vystoma: „Dalyvaujame įvairiuose tarptautiniuose projektuose ir organizacijose. Bendradarbiaujame su užsienio šalimis: Vokietija, Ispanija, Italija, Švedija, Danija, Prancūzija. Kiekvienais metais pagal ERASMUS programą studijuoti į užsienį išvyksta 20–25 studentai, beveik tiek pat atvyksta pas mus“.
Tikslūs, racionalūs, griežti
Ekonomikos fakultetui neretai limpa tikslumo, racionalumo, griežtumo etiketė. Ar šis stereotipas realiai egzistuoja? „Iš tiesų esame ir tikslūs, ir racionalūs, ir savotiškai griežti. Ekonomistas ir neturėtų pilstyti iš tuščio į kiaurą. Kas atsitiktų, jei formuojant valstybės ar kurios nors institucijos biudžetą, būtų elgiamasi… kūrybiškai?“ – juokauja B. Galinienė. Studentė Jurgita teigia: „Manau, kad esame ganėtinai originalūs ir visapusiški. Juk mokomės ir tokių dalykų, kurie visiškai nesusiję su tiksliaisiais mokslais, pavyzdžiui: psichologijos, demografijos, taip pat turime laisvuosius dalykus“.
Judėjimas pirmyn
„Galime pasidžiaugti tuo, kas pasiekta, kas nuveikta, prisiminti, su kokiomis problemomis susidūrėme, su kokiomis vis dar susiduriame, kad galėtume sėkmingai judėti toliau“, – kalbėdama apie fakultetą, švenčiantį 65-erių metų sukaktį, teigia dekanė B. Galinienė. Šiandien Ekonomikos fakultetas drąsiai siekia savo užsibrėžtų tikslų. „Fakultetas išgyvena dinamišką ekonomikos ir vadybos krypčių studijų programų transformacijų, tobulinimo ir reformų laikotarpį, artėjame prie geriausių pasaulio universitetų standartų. Studijų programų kokybė, mokslo ir studijų vienovė, jų įvertinimas ir materialinis aprūpinimas – tai svarbiausias mūsų fakulteto kokybės ir raidos matmuo“, – teigia prof. B. Galinienė.
Lina Sidaraitė, KF Žurnalistikos instituto I k. studentė
Komentarų nėra. Būk pirmas!