XI tarptautinio teatro festivalio „Sirenos“ žiūrovai rugsėjo 24 – spalio 7 d. turės puikią progą dalyvauti bendrame vokiečių trupės „Rimini Protokoll“ ir Vilniaus universiteto mokslininkų kurtame spektaklyje „Nutolęs Vilnius“.
Dar rugpjūčio pabaigoje Lietuvos nacionaliniame dramos teatre vyko pirmieji du spektakliai „Remote Vilnius“, arba „Nutolęs Vilnius“. Jie ypatingi tuo, kad vyksta neįprastoje aplinkoje. Salės nėra. Salė – tai Vilniaus miestas. Dekoracijų nėra. Dekoracijos – tai Vilniaus vaizdai su vaikščiojančiais žmonėmis, važinėjančiais automobiliais, danguje skraidančiais paukščiais ar net lėktuvais. Spektaklio dalyviai aprūpinti ausinėmis, jų penkiasdešimt, vaikšto būriu po Vilnių, vienu metu būdami ir spektaklio žiūrovais, ir aktoriais. Jų veiksmams vadovauja balsai, kuriuos spektaklio dalyviai girdi per savo ausines.
Vienas spektaklio balsas – Aistė prisistato spektaklio dalyviams taip: „Kaip, Tavo nuomone, atrodo mano veidas? Kaip atrodo mano akys? Kaip atrodo mano lūpos, kai aš kalbu?.. Kai girdi mano balsą, nori nenori išsivaizduoji liežuvį arba lūpas. Lūpas galima pabučiuoti. Bet aš lūpų neturiu. Aš neturiu burnos. Aš neturiu galvos.“
Kas tas balsas Aistė?
Šis balsas atsirado dėl mokslinio tyrimo darbų, kuriuos atlieka Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos instituto, Matematikos ir informatikos bei Filologijos fakultetų darbuotojai, su partneriais vykdydami projektą LIEPA – „Lietuvių šneka valdomos paslaugos“. Lietuviškai moteriškais ir vyriškais balsais šnekančią kompiuterizuotą įrangą sukūrė informatikas dr. Pijus Kasparaitis su savo grupės kolegomis informatikais ir lietuvių kalbos filologais fonetikais.
Spektaklį „Remote Vilnius“, arba „Nutolęs Vilnius“, kuris žmogų kviečia, stimuliuoja pamąstyti apie savo vietą šiuolaikiniame pasaulyje, sukūrė trupės „Rimini Protokoll“ nariai režisieriai Stefanas Kaegi ir Jorgas Karrenbaueris. Jiems talkino Lietuvos nacionalinio dramos teatro kultūros ir tarptautinių projektų vadybininkas Rimantas Ribačiauskas. Spektaklio režisieriai, rengdami scenarijų, paklausė kompiuteriu generuojamų lietuviškos šnekos garsų ir nutarė juos panaudoti spektaklyje.
Taip Lietuvoje, teatro spektaklyje, lietuviškai prašneko dirbtiniai kompiuteriu sintezuoti balsai.
Trupė „Rimini Protokoll“, įsikūrusi Berlyne, rengia teatro pastatymus, garso ir radijo spektaklius, filmus. Trupė pelnė kelis Vokietijos teatro apdovanojimus, 2008 m. buvo apdovanota Europos „Naujosios teatro realybės“ prizu, 2011 m. gavo Venecijos bienalės „Sidabrinį liūtą“.
Komentarų nėra. Būk pirmas!