Artėjantis pavasaris turbūt ne vienus priverčia susirūpinti savo figūra ir mityba. Tam, kad lieknėjimas būtų efektyvus, reikia laikytis specialių nurodymų. Apie tai, kokias klaidas darome sportuodami ir maitindamiesi ir kaip numesti nereikalingus kilogramus, pasakoja VU Sveikatos ir sporto centro treniruoklių salės konsultantė, trenerė kineziterapeutė Olga Ziuganova.
Lieknėjimui – ne tik bėgimas
Svoriui mažinti reikalingos ne tik ištvermės, bet ir jėgos treniruotės. Pirmosios padeda deginti riebalus, o antrosios reikalingos formuoti gražiai figūrai ir pagreitinti medžiagų apykaitai.
Pradedantiesiems tinka ėjimas, važinėjimas dviračiu, riedučiais, bėgimas elipsiniu treniruokliu arba aerobika. Svarbu išsirinkti tai, kas labiausiai tinka ir patinka. Metant svorį dažniausiai pradedama bėgioti. Pulsas didėja gana greitai, todėl tokios treniruotės netinka pradedantiesiems, o tik vidutinio ir gero pasirengimo žmonėms. Be to, bėgiojant sąnariams tenka triskart didesnė apkrova, todėl turintys antsvorio ar kenčiantys sąnarių skausmus turi būti atsargesni.
Riebalai dega tik tada, kai organizmui pakanka deguonies, taigi treniruojantis pulso dažnis turėtų sudaryti 50–70 proc. maksimalaus širdies susitraukimų dažnio. Treniruojantis turi „nepritrūkti oro“. Dauguma žmonių klaidingai mano, jog treniruotė turi būti intensyvi, kad riebalai degtų. Jei treniruotė labai intensyvi, padažnėja pulsas ir deginami angliavandeniai, o ne riebalai.
Prieš treniruotę patariama nevalgyti
Jei treniruositės iš karto po valgio, organizme susikaups daug angliavandenių atsargų ir riebalai nebus deginami. Organizmui riebalus deginti sunkiau nei angliavandenius, todėl rekomenduojama likus dviem valandoms iki treniruotės užkąsti lengvai virškinamo maisto. Jei per treniruotę gersite angliavandenių turinčių gėrimų, būsite darbingesni, bet svoris nekris. Jeigu troškina, gerkite negazuotą mineralinį arba paprastą vandenį.
Tinkamos mitybos svarba
Siekiant sulieknėti reikėtų atsižvelgti ne tik į treniruotes, bet ir į mitybą. Svoris priklauso nuo energijos kiekio, gaunamo su maistu, ir nuo to, kiek jos išeikvojama judant. Valgydami tiek pat, kiek ir anksčiau, tačiau pradėję sportuoti suvartosite daugiau energijos, tad svoris kris. Taip nenutiks, jei su maistu gausite tiek pat energijos, kiek suvartojate.
Griežtos dietos irgi neduos jokios naudos. Po tokių dietų paprastai pradedama dar daugiau valgyti ir priaugama svorio. Taip nutinka todėl, kad organizmas greitai pripranta prie mažesnio kalorijų kiekio. Kad svoris toliau kristų, reikia nuolat mažinti porcijas. Pradėjus valgyti daugiau, svoris grįžta, nes organizmas pripratęs gauti mažiau kalorijų, o jų perteklius virsta riebalais. Jeigu valgote vis mažiau, organizmas negauna pakankamai energijos ir vitaminų, dėl to sumažėja darbingumas, nusilpsta imunitetas, be to, nuolatos jaučiate alkį ir silpnumą.
Mityba turi būti sveika ir subalansuota. Būtina valgyti visavertį maistą, kuriame yra ir angliavandenių, ir baltymų, ir riebalų. Valgykite reguliariai. Geriausia valgyti 5–6 kartus per dieną, nedidelėmis porcijomis. Jei svoris normalus, galima valgyti ir tris kartus per dieną. Jei skundžiatės antsvoriu, retai valgydami labiau išalkstate, taigi suvalgote daugiau, nei reikėtų. Kuo daugiau gaunama kalorijų vienu metu, tuo daugiau riebalų gaminama. Organizmas sugeba suvartoti tik tam tikrą kiekį su maistu gaunamos energijos, o perteklinį kiekį paverčia riebalais.
Per trumpą laiką negalima numesti daug svorio, nes tai kenkia sveikatai. Turėkite kantrybės, ryžto ir jums būtinai pasiseks.
Komentarų nėra. Būk pirmas!