Išleistas Notre Dame universiteto (JAV) Teisės mokyklos profesoriaus Johno Finniso knygos „Natural Law and Natural Rights“ vertimas į lietuvių kalbą. Vertėjas – VU Filosofijos fakulteto Filosofijos katedros profesorius Albinas Plėšnys. Knyga skirta teisės filosofija ir politine filosofija besidomintiems studentams.
Šioje knygoje teisės filosofija glaudžiai siejama su etika, socialinėmis teorijomis ir politine filosofija. J. Finnisas plėtoja pagrįstus ir esminius argumentus: jis pateikia ne kitų žmonių argumentų apžvalgą, o aiškina ir kritiškai remiasi klasikine, viduramžių, moderniųjų laikų ir šiuolaikine etika, socialinėmis ir politinėmis teorijomis, jurisprudencija.
Parengiamojoje pirmojoje dalyje apžvelgiamas analitinio teisės mokslo šimtmetis. Išsamus kritinis tokio vertinimo pagrindas yra prigimtinės teisės teorija. Aptariama įprasta šiuolaikinė prigimtinės teisės teorijos kritika ir parodoma, kad ji remiasi giliu nesupratimu.
Antrojoje dalyje aiškinamos pagrindinės žmogiškosios gėrybės ir praktinio supratingumo reikalavimai; bendruomenė ir „bendroji gerovė“; teisingumas; loginė teisių skelbimo struktūra; žmogaus teisių pagrindai, tų teisių ypatumai ir ribos; valdžia ir valdymo taisyklės, sudaromos nevaldančių asmenų remiantis ne valdymo procedūromis; teisė, teisėtumas ir įstatymų kildinimas iš praktinio supratingumo principų; sudėtingi ryšiai tarp legalumo ir moralinės pareigos; praktinės ir teorinės problemos, kylančios iš neteisingų įstatymų.
Paskutinėje dalyje plėtojami svarūs argumentai, grindžiantys „prigimtinio įstatymo“, „natūraliosios teologijos“ ir „apreiškimo“ ryšį – moralinių dalykų ryšį su kitaip „galutiniais klausimais“.
Šioje knygoje solidžiai ir naujai perteikta prigimtinės teisės ir prigimtinio įstatymo samprata, kuri studijuojantiesiems suteiks dar ir nuodugnius svarbiausių teisės, moralinės ir politinės filosofijos problemų pagrindus.
Vilnius: Aidai, 2014, 528 p., ISBN 978-609-450-027-5.
Komentarų nėra. Būk pirmas!