Mieli skaitytojai,
Jūsų rankose – naujas „Spectrum“ žurnalo numeris. VU mokslininkai nelieka nuošaly tiek nuo eksperimentinių, tiek nuo teorinių fotosintezės tyrimų, kurie – dar nenukastas mokslinių problemų ir mįslių kalnas. Turint dabartinį supratimą apie fotosistemose vykstančius fizikinius procesus, sunku nesižavėti šių augaluose esančių žaliųjų energijos gamyklų sudėtingumu ir tvarumu. Kaip teigia straipsnio apie fotosintezę autoriai J. Chmeliovas ir V. Butkus, tai – aukštosios gamtos technologijos, kurios žmogui tampa prieinamos ir suprantamos tik dabar.
Ar kada susimąstėte, kaip keliauja aklieji? Gamtos mokslų fakulteto Kartografijos centre atliktas tyrimas padėjo išsiaiškinti, kuriose miesto dalyse dažniausiai lankosi neregiai ir kokios kliūtys labiausiai trukdo keliaujant savarankiškai. Pasak tyrime dalyvavusių neįgaliųjų, su detalia informacija (taktilinis žemėlapis ir trimatis išskirtinių vietų maketas) tikrai įmanoma savarankiškai keliauti.
Dar vienas priverčiantis susimąstyti tyrimas – apie rizikingą elgesį, kuris dažnai laikomas gyvenimo būdu. Mokslininkai jau kalba apie rizikingo elgesio epidemiją ir rizikingo elgesio sindromą. Kai kurie rizikingo elgesio tipai tapo neatsiejama jaunimo gyvenimo dalimi.
Ir vėl tęsiame lazerių temą, nes vis dar sunkiai suvokiama, kaip mūsų valstybė, būdama tokia maža ir neypač turtinga, tapo rimta aukštųjų technologijų rinkos dalyve ir išsikovojo aukštas pozicijas lazerių srityje visame pasaulyje.
Prof. dr. Egidijus Šileikis dalijasi partijų finansavimo teisės sistemos įžvalgomis, pristatome dar dvi pradedančiąsias įmones, supažindiname su magnetiniais rezonansais ir jų svarba. Keliame hipotezę, kad technologijos taps protingesnės už patį žmogų. IT specialistas dr. Linas Bukauskas (MIF) mano, kad pusiausvyrą padės išlaikyti mokslininkai, naujųjų technologijų kūrėjai ir patys galutiniai jų vartotojai. Tik jie turės nuspręsti, kuri technologija yra naudinga ir reikalinga, ir prisidėti prie tolimesnio jų tobulinimo. Anot specialisto, per ateinančius 20 metų internetas bus visur (net atokiausiuose kampeliuose) pasiekiamas be papildomų įrenginių.
VU mokslininkų tyrimų objektu gali tapti net… Indijos kinas. Pasirodo, ir indai kuria siaubo filmus, o šie patraukė dr. D. Valančiūno dėmesį ir tapo jo mokslinio tyrimo objektu.
Galbūt tik „Spectrum“ rasite apie mūsų tautiečio Antano Poškos, keliautojo, antropologo, rašytojo ir esperantininko, mokslinę veiklą Indijoje, sužinosite apie atsparių antibiotikams bakterijų grėsmę ir padarinius. O šiuolaikišką požiūrį į lyčių lygybę moksle pateikia doc. dr. D. Šatkovskienė.
Gerų skaitinių ant pavasarinės pievelės…
„Spectrum“ redakcija
Komentarų nėra. Būk pirmas!