Vilniaus universiteto bibliotekos šventiniai metai – 445-ieji – bus pradėti parodos „Bibliotheca curiosa“ (Įdomioji biblioteka) atidarymu P. Smuglevičiaus salėje gegužės 12 d. 16 val.
Pavadinimas „Bibliotheca curiosa“ nurodo, kad parodoje eksponuojamos XV–XIX a. knygos yra ypatingos savo turiniu, išvaizda ar kokiomis nors kitomis savybėmis, dėl kurių jos iki šiol niekada nebuvo rodomos visuomenei. Dalis parodos eksponatų suskirstyta pagal temas: tuometinis žmonių gyvenimas ir veiklos nusakomos „Etiketo“, „Profesijos, amatų“, „Įdomių pomėgių“, „Anų laikų realijų“, „Mistikos“ aprašymais. Skyrius „Apie žmogų“ leis susipažinti su leidiniais, aprašančiais žmogaus sielą, disputus apie moteris, daugeliui žmonių girdėtą „Raganų kūjį“, veikalus, aptariančius fiziognomiką, alternatyviosios medicinos, akušerijos pasiekimus, apsigimimus, sveiką gyvenseną ir pasirengimą mirčiai.
Kita parodos dalis yra skirta knygos, kaip fizinio objekto, turinčio istorinę bei kultūrinę vertę, apžvalgai. Čia eksponuojami rečiau pasitaikantys knygų viršeliai, pvz., šiaudais dekoruotas ar paverstas šachmatų bei nardų žaidimo lenta. Ilgėliau sustojus prie skyriaus „Ranka spalvintos knygos“, bus galima sužinoti, kokiais dažais senovėje buvo spalvinamos knygos, ir pažiūrėti, kaip šios spalvos išsilaikė iki mūsų dienų.
Iki šiol bibliotekoje nebuvo eksponuojamos apdegusios ar biologinių kenkėjų sugadintos, cenzūruotos knygos. Jos bus sudėtos į skyrelį „Netikėtumai knygų viduje“. Parodoje bus galima pamatyti įvairių knygose randamų daiktų: nuo džiovintų augalų ar vabzdžių iki jau istoriniu tapusio kalėdaičio. Skyrelyje „Knygų graffiti“ eksponuojamos knygos, nežinia kada paženklintos įvairių „dailininkų“ ir „rašytojų“. Tai leidiniai su ranka pieštomis iliustracijomis (portretai, miestovaizdžiai, knygos teksto iliustracijos) ir įvairiais įrašais, kuriuose ne tik komentuojamas tekstas ar užsirašoma svarbi informacija, bet ir grasinama bausmėmis knygų vagims.
VU bibliotekos generalinė direktorė Irena Krivienė sako, kad šioje parodoje eksponuojamos knygos, kurių neįmanoma suvienyti po vienos mokslo šakos pavadinimu. Kita vertus, kartu su kitais Retų spaudinių skyriuje esančiais senaisiais dokumentų rinkiniais visos šios knygos yra dalis visumos, sudarančios VU bibliotekos istorinės knygų kolekcijos pagrindą.
Paroda veiks iki rugsėjo 10 d.
Komentarų nėra. Būk pirmas!