Amžiaus tarpsnis maždaug nuo 18 iki 25 metų – ypatingas. Ką tik gyvenai su tėvais (o gal ir tebegyveni), lankei mokyklą, turėjai laikytis tiek tėvų, tiek mokytojų nurodymų ir draudimų. Ir staiga daug kas pasikeitė – tapai laisvesnis, gali rinktis, nusistatyti savo taisykles. Tačiau tuose pokyčiuose, kuriuos kai kurie apibūdina kaip laisvę, slypi ir dideli iššūkiai, atsakomybė.
Studentiškas amžius – ypatingas pereinamasis laikotarpis tarp paauglystės ir suaugusio žmogaus amžiaus. Jam būdingi ieškojimai ir eksperimentavimai įvairiose gyvenimo srityse, ieškant savojo aš ir gyvenimo prasmės. Rizikingas elgesys dažnai yra šių paieškų instrumentas, todėl – neatsiejama jauno žmogaus gyvenimo dalis. Ir nors kalbant apie rizikingą elgesį dažniausiai minimos galimos sveikatos problemos, nelaimingi atsitikimai, karjeros žlugimas ir pan., rizikingas elgesys turi ir teigiamų aspektų. Rizikingai elgdamasis gali patirti malonumą, naujų įspūdžių, įgyti naujų įgūdžių, draugų, galų gale gerai praleisti laiką. Todėl rizikingo elgesio prevencijos tikslas nėra vien rizikingo elgesio atsisakymas.
Universitetai, kaip ir kitos ugdymo įstaigos, rengdami specialistus rūpinasi tiek studentų, tiek savo darbuotojų sveikatos stiprinimu ir bendra gerove, tad kartu vykdo ir rizikingo elgesio prevenciją, kurios tikslas – atsakingo elgesio ugdymas. Pateikiame keletą praktinių patarimų, kurie yra naudojami studentų rizikingo elgesio prevencijos programose ir kuriais siūlome pasinaudoti ir jums.
- Atsakingas elgesys – ne spontaniškas, o apgalvotas, kai sprendimas priimamas įvertinus tiek tokio elgesio pliusus, tiek minusus – galimus neigiamus padarinius sau ir kitiems. Mintyse užpildykite lentelę:
Elgesio + (ką teigiamo aš patirsiu) | Elgesio – (galimi neigiami šio elgesio padariniai) |
Pvz., pavartojęs psichoaktyvių medžiagų aš gal patirsiu šiuos teigiamus dalykus (+): malonumą, draugai žavėsis mano drąsa, patirsiu kažką naujo, atsipalaiduosiu ir pan. Tarp neigiamų dalykų (-) gali būti: susidūrimas su policija, sveikatos problemos, tėvų priekaištai, perdozavimo pavojai ir pan. Antrasis žingsnis – pasvarstykite, kurie iš pliusų yra ilgalaikiai, o kurie – trumpalaikiai. Deja, šiuo atveju dauguma + yra trumpalaikiai, o – gali turėti padarinių ilgą laiką, sutrikdyti jūsų mokslus, kitas veiklas.
Panašiai galite svarstyti ir prieš rizikingai vairuodami, rinkdamiesi ekstremalų sportą ar kalbėjimą telefonu vairuojant. Kai kurių rizikingo elgesio rūšių padariniai gali būti nutolę laiko atžvilgiu, t. y. taip elgdamasis jūs iš karto nepatirsite jokių neigiamų padarinių, bet ateityje jie gali išryškėti. Pvz., nesveikai ar nereguliariai maitindamasis pradžioje jūs gal ir nejausite jokio diskomforto, bet vėliau gali atsirasti virškinimo problemų, padidėti svoris. O šiam mitybos būdui tapus įpročiu, jį bus jau sunkiau pakeisti.
- Nebūtina visiškai atsisakyti tam tikro elgesio. Galima tik sumažinti jo keliamą riziką. Pvz., puiku, jei visiškai atsisakote alkoholinių gėrimų. Kitu atveju tiesiog nusistatykite, kokį alkoholio kiekį galite išgerti ir kokiu būdu laikytis šio sprendimo. Kai kurie jaunuoliai, norėdami ir toliau likti vakarėlyje, kuriame vartojami alkoholiniai gėrimai, išgėrę vieną taurę vyno, toliau renkasi gaiviuosius gėrimus. Kitas patarimas – į tokius vakarėlius nevažiuokite savo automobiliu, kad vėliau nepasielgtumėte neapgalvotai ir nesėstumėte prie vairo neblaivūs. Iš anksto pagalvokite, pasitarkite su draugais, kaip parvyksite namo.
- Rizikingas elgesys patenkina vienus ar kitus asmens poreikius (pvz., malonumo, naujų įspūdžių patyrimo, įspūdžio draugams sudarymo). Visus šiuos poreikius galima patenkinti ir kitais, saugesniais būdais. Taigi reikia pagalvoti apie saugesnes rizikingo elgesio alternatyvas.
Galvojant apie savo sveikatą, gerovę ir karjerą, geriau dabar priimti teisingą sprendimą ir rinktis atsakingą elgesį.
Straipsnis publikuotas laikraštyje „Universitas Vilnensis“ (rugsėjis, Nr. 5).
Komentarų nėra. Būk pirmas!