Vakar į VU bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir informacijos centrą (MKIC) aukštųjų mokyklų ir verslo atstovus sukvietė renginys „Open R&D Lietuva: atvira prieiga pažangiam verslui“. Jame pristatyti Lietuvos atviros prieigos centrai, jų galimybės ir potencialas.
„Prieš trejus metus netikėjome, kad ateisime iki šio taško ir mums pavyks jūsų visų potencialą suvienyti viena gražia etikete – „Open R&D Lietuva“. Šiandien esame čia, kad kartu pasidžiaugtume gražiais bendradarbiavimo rezultatais“, – sakė projekto vadovė Evelina Vainorienė.
Renginio dalyvius sveikino VU rektorius prof. Artūras Žukauskas. Jo teigimu, nuo 2013 m. lapkričio keturi mūsų atviros prieigos centrai sugeneravo beveik vieną milijoną eurų, tačiau į visa tai galima pažvelgti iš ilgesnės perspektyvos, iš universitetinių vertybių.
„Yra dvi pagrindinės universitetų vertybės, iškristalizuotos Bolonijos procese. Pirmoji – nepriklausomos mąstysenos ugdymas. Todėl ją turime ugdyti įvairiausiomis kategorijomis: humanitarinėmis, socialinėmis, medicininėmis, teisinėmis, inžinerinėmis, fizikinėmis. Taigi tokių centrų atsiradimas praturtina universitete rengiamų žmonių mąstymo kategorijas. O mąstymas praplečia ateities galimybes. Kita universitetų vertybė – atsakomybė visuomenei. Ne tik tai, kuri šiandien yra, bet ir tai, kuri bus po dešimtmečių ar šimtmečių. Nežinome, kokia ji bus ir ko jai reikės. Tokie dariniai, kuriuos sukūrėme, turi tarnauti ateičiai“, – įsitikinęs prof. A. Žukauskas. Pasak jo, didžiausia universitetų vertė ta, kad jie kasmet išugdo milijonus mąstančių žmonių, kurie vėliau įsilieja į verslą.
„Vien paslaugų tiekimas nieko neduoda. Šalyje gali būti masė autoservisų, tačiau nuo to automobilių pramonė toje valstybėje neišsivystys. Taigi turime organizuoti šių atviros prieigos centrų veiklą taip, kad jaunimas įgautų naujų mąstymo kategorijų ir kad galėtų ateityje sėkmingiau dirbti versle“, – reziumavo VU vadovas.
Anot švietimo ir mokslo ministrės Audronės Pitrėnienės, atviros prieigos centrai skirti vykdyti efektyvius mokslinius tyrimus, kurti ir diegti tobulesnius technologinius sprendimus, pritraukti verslo dėmesį, užsakymus, stiprinti mokslo, verslo ir visuomenės bendradarbiavimą taip, kad būtų efektyviai prisidedama prie šalies ekonominio vystymosi. „Nepaisydami pasiektų rezultatų, turime nepamiršti, kad struktūrinių fondų parama nėra amžina, o Lietuvos biudžeto galimybės – ribotos. Ministerija neketina šių centrų palikti likimo valiai. Artimiausias tikslas – sukurti žinių ir technologijų sklaidos, komercinimo ekosistemą institucijose, kuri užtikrintų visapusę paramą tyrėjams ir studentams“, – žadėjo ministrė.
Tai baigiamoji projekto „Mokslo ir tyrimų atvira prieiga (MITAP)“ konferencija. Vykdant šį projektą, VU įsteigti keturi atviros prieigos centrai: Informacinių technologijų atviros prieigos centras, Lazerinių tyrimų centro kompleksas „Naglis“, Fizinių ir technologijos mokslų atviros prieigos centras ir Jungtinis gyvybės mokslų centras.
Komentarų nėra. Būk pirmas!