Mieli skaitytojai,
Ruduo – derliaus metas. Savo ilgo darbo vaisius skina ir Vilniaus universiteto mokslininkai. Štai Biotechnologijos instituto mokslininkų komanda (prof. V. Šikšnys, dr. G. Gasiūnas ir T. Karvelis) – viena pirmųjų mokslininkų grupių, atradusių, kad Cas9 baltymas gali būti panaudotas tiksliam DNR redagavimui. Šios technologijos taikymas medicinoje padės gydant paveldimas ligas, o žemės ūkyje – kuriant naujas augalų veisles, atsparias sausrai ar ligoms. Technologiją įvertino JAV kompanija „DuPont Pioneer“ („DuPont“) – ji įgijo išskirtinę Vilniaus universiteto intelektinės nuosavybės licenciją.
TMI mokslininkai kuria fotoaktyvias nanoplėveles braškėms – taip siekiama pailginti uogų vartojimo trukmę. TFAI mokslininkai spektrinius žvaigždžių stebėjimus galės vykdyti ir Lietuvoje: Molėtų astronomijos observatorijoje pradeda darbą modernus spektrografas, dėl to išsiplės ir mokslinių tyrimų tematika.
Nacionalinio vėžio instituto Biomedicininės fizikos laboratorijoje optiniu šviesaus lauko mikroskopu užregistruotas magnetinių nanodalelių pasiskirstymas vėžinėse ląstelėse. Laboratorijos vedėjo prof. R. Rotomskio nuomone, tai dar vienas sėkmingas žingsnis kovojant su vėžiniais susirgimais. Net ir mūsų studentų darbai šioje srityje sulaukia aukšto tarptautinės mokslininkų bendruomenės įvertinimo.
Baltistikos katedros mokslininkai pirmą kartą tyrinėjo Lietuvos pilietybę turinčių latvių vardus, siekdami nustatyti, kaip šie asmenvardžiai atspindi abiejų šalių vardynų bruožus. TSPMI docentė D. Jakniūnaitė apžvelgė Lietuvos užsienio politikos dešimtmetį (2004–2014 m.). Mokslininkė ambicingam dešimtmečiui nerašo dešimtuko – vienus tikslus pavyko gana sėkmingai įgyvendinti, o kiti numirė natūralia mirtimi. Prie mirčių tematikos – ir MF mokslininko doc. A. Navicko smurtinių mirčių bei Lietuvos padėties ES kontekste analizė, ir bandymas atsakyti į klausimą – kodėl iki šiol tai vyksta?
Spalio 7–8 d. savo vizitu mūsų Alma Mater pagerbė Švedijos karalius Karlas XVI Gustavas ir karalienė Silvija. Siūlome dar kartą pasigrožėti šio reikšmingo vizito akimirkomis.
Ar esate girdėję apie informacijos blokų grandinėlių technologijas, kompiuterio prakalbinimą lietuviškai? Ar žinote, kad senoji VU observatorija turėjo du bokštus, o dabar likęs tik vienas? Kodėl Islamo valstybė naikina vertingą Palmyros miesto istorinį paveldą? Atsakymus į šiuos klausimus rasite šiame „Spectrum“ numeryje.
Gerų skaitinių ilgėjančiais rudens vakarais!
„Spectrum“ redakcija
Komentarų nėra. Būk pirmas!