Į vasaros lituanistikos kursus užsieniečiams, kuriuos organizuoja Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto Lituanistinių studijų katedra, šiemet atvyko 90 norinčiųjų mokytis lietuvių kalbos. Šiais kursais susidomėjo skirtingo amžiaus studentai iš 21 pasaulio šalies – iš Brazilijos, Didžiosios Britanijos, JAV, Suomijos, Rusijos, Baltarusijos, Lenkijos, Latvijos, Slovėnijos, Prancūzijos, Kanados, Italijos, Ispanijos, Estijos, Vengrijos, Švedijos, Nyderlandų, Argentinos, Ukrainos, Peru, tačiau daugiausia studentų iš JAV – net 25. Tarp jų net 12 studentų, kurie šiuose kursuose dalyvavo ne pirmą kartą, kai kurie iš jų net trečią ar ketvirtą. 15 studentų buvo lietuvių kilmės.
Italai mokosi dėl mylimųjų
Vasaros lituanistikos kursai pritraukia itin skirtingus žmones, kurių kalbos mokėjimo lygiai ir interesai yra įvairūs. „Vieniems lietuvių kalba reikalinga darbui, kiti yra lingvistai, todėl nori susipažinti su unikalia lietuvių kalba. Taip pat daug studentų atvažiuoja iš kaimyninių šalių. Dauguma jų baltistai. Dažnai pasitaiko ir tokių, kurie kalbos mokosi dėl savo antrų pusių. Šiemet dėl šios priežasties buvo atvykę keli italai. Ir, žinoma, daugiausia studentų – lietuviškų šaknų turintys išeiviai, arba jau jų vaikai ar net anūkai“, – pasakojo kursų koordinatorė, VU FilF Lituanistinių studijų katedros dėstytoja Virginija Stumbrienė.
Ji vadovauja kursams daugiau nei dvylika metų, todėl, be jau minėtų priežasčių, kodėl užsieniečiai atvažiuoja mokytis lietuvių kalbos, pastebėjo ir kitą tendenciją: „Dažnai pasitaiko ir atostogas derinančių su kursais. O kodėl gi ne? Juk dar rengiama ir kultūrinė programa“, – pabrėžia V. Stumbrienė.
Auditorijose mokomasi ne tik kalbos
Vasaros lituanistikos kursuose studentai ne tik mokomi lietuvių kalbos – jiems taip pat siūloma pasiklausyti paskaitų apie Lietuvos istoriją, kultūrą, politinį gyvenimą.
Per dieną vyksta trys užsiėmimai – dvi rytais ir kai kuriomis dienomis viena po pietų. Po paskaitų ir savaitgaliais organizuojama kultūrinė programa.
Be to, kursuose kasdien vyksta kultūriniai mainai. Pasak kursų koordinatorės, mokymo procesas, kai auditorijoje sėdi skirtingų tautybių žmonės, turi ryškų sociokultūrinį aspektą. „Grupėje būna, pavyzdžiui, keturiolika žmonių iš dešimties skirtingų šalių. Taigi natūralu, kad per paskaitas užverda diskusijos. Pavyzdžiui, kaip kas rengiasi, ką valgo, kiek kartų bučiuojasi pasisveikindami ir panašiai“, – pasakoja ji.
Gyvenimas Saulėtekyje – iššūkis
Dalis kursų dalyvių gyvena lietuvių šeimose. Tai puiki proga jiems iš arčiau pažinti lietuvių šeimą bei tradicijas. Dažnai kursų dalyviai prašosi apgyvendinami šeimose, tačiau, deja, nedaug šeimų nori priimti svečius vasarą.
Kiti noriai apsistoja VU užsienio studentams skirtame bendrabutyje Saulėtekyje. Deja, kiek ilgiau ten pagyvenę, dažniau skundžiasi nei džiaugiasi: „Gyvenimą lietuviškame bendrabutyje užsieniečiai dažnai priima kaip išbandymą, todėl dėl gyvenimo sąlygų skundžiasi retai. Dažniau būna nepatenkintų akiplėšišku ir nemandagiu bendrabučio darbuotojų elgesiu“, – pastebėjo V. Stumbrienė.
Amžiaus cenzo nėra
Vasaros lituanistikos kursuose gali dalyvauti užsieniečiai nuo šešiolikos iki neriboto amžiaus. Anksčiau kursuose mokėsi net 88 metų britė. Kursų klausytojai privalo turėti vidurinį išsilavinimą.
„Pavyzdžiui, išeivis Ričardas Ligutis dešimt metų buvo etatinis šių kursų studentas. Tik sulaukęs pensinio amžiaus pradėjo mokytis lietuvių kalbos. Būdavo, ir du kartus per metus atvykdavo – žiemą ir vasarą“, – pasakoja V. Stumbrienė.
Kursų kaina nekinta
Vasaros lituanistikos kursus užsieniečiams Lituanistinių studijų katedra rengia nuo pat savo gyvavimo pradžios, t. y. nuo 1990 metų vasaros. Taip pat ir žiemą Universitetas siūlo lietuvių kalbos kursus užsieniečiams bei specialius kursus „Erasmus“ studentams.
Šiuo metu vasaros kursai mėnesiui kainuoja 2000 Lt. Ši kaina nustatyta seniai, todėl jau darosi sunku iš šios sumos surengti kursus. Kainos Lietuvoje auga, o vasaros kursų kaina jau ilgą laiką nesikeičia. Ją prieš daugelį metų nustatė VU Senatas.
Tačiau ne visi studentai patys moka už kursus. Šiemet buvo keturiolika svečių iš užsienio su Mokslų studijų departamento stipendijomis. Taip pat Tautinių mažumų ir išeivijos departamentas finansavo iš Kaliningrado ir Baltarusijos atvykusių studentų studijas.
Vasaros lituanistikos kursų pabaigoje dalyviai laiko egzaminą ir po to gauna pažymėjimus, kuriuose nurodomas išklausytų valandų ir gautų kreditų skaičius. Šie pažymėjimai teisės studijuoti Universitete nesuteikia.
Vasaros lituanistikos kursų studentų atsiliepimai:
Benas Cartlidge‘as, Didžioji Britanija, klasikinės filologijos studentas, 20 m.
„Šiais metais nusprendžiau dalyvauti lietuvių kalbos vasaros kursuose užsieniečiams. Esu „klasikas“, todėl natūralu, kad domiuosi indoeuropiečių kalbomis. Noriu su kiekviena kalba bent trumpai susipažinti, rasti tarp jų paradigmų. Nesitikėjau per mėnesį išmokti lietuvių kalbos, tačiau nustebau, kai po mėnesio pradėjau suprasti, ką man žmonės sako lietuviškai. O dar labiau buvau priblokštas, kai pats buitinėje situacijoje prašnekau lietuviškai. Vis dėlto lietuvių kalboje sudėtingiausia man pasirodė intonacija bei veiksmažodžių formos. Reiktų jas iš širdies pasimokyti.
Atvažiavau į Lietuvą vasaros kursams, tačiau apskritai įsimylėjau šią šalį – maistas, naktinis gyvenimas, gamta – viskas patiko. Rimtai galvoju čia sugrįžti ir kitą vasarą. Per šiuos metus stengsiuosi nepamiršti lietuvių kalbos. Nusipirkau lietuviškos poezijos knygų ir gramatikų bei žodynų.“
Rima Šeštokas, JAV, 20 m.
„Šią vasarą norėjau keliauti į Lietuvą dėl kelių priežasčių: aplankyti draugų, apsilankyti Dainų šventėje, ir ypač pasimokyti lietuvių kalbos. Man yra svarbu išlaikyti kalbą ir tautiškumą, kurį mano seneliai gynė. Nenoriu pamiršti šios dovanos, norėčiau ir savo vaikus pati mokyti šios kalbos.
Sunkiausia yra kirčiavimas ir linksniavimas. Tačiau stengiuosi šią kalbą vartoti kuo dažniau, skaitau lietuviškas knygas ir spaudą.
Kursuose supratau, kad norint išlaikyti kalbą, kurios kasdien nevartoji, reikia įdėti labai daug pastangų. Be to, supratau, kad lietuvių kalbą mokysiuos ir tobulinsiu visą savo gyvenimą. Tai tikras malonumas.“
Inga Norkutė
Komentarų nėra. Būk pirmas!