VU Fizikos fakulteto Bendrosios fizikos ir spektroskopijos katedroje įsteigtas Energetikos fizikos centras ir jo vadovu paskirtas prof. dr. Gintaras Dikčius. Tokio centro būtinumas buvo patvirtintas VU Senato posėdyje, kada buvo rimtai aptariamas mūsų universiteto įsitraukimas į Nacionalinės aukštos kvalifikacijos branduolinės energetikos specialistų rengimo Lietuvoje 2008-2015 metais programą.
Kodėl pasaulyje garsiai skelbiama apie branduolinės energetikos renesansą, o Lietuvoje nerimsta diskusijos dėl atominės energetikos ateities? Atsakymų gali būti įvairių. Įtikinamiausiai atrodo tai, kad pasaulyje energetikos raidoje įžvelgiami revoliuciniai lūžiai. Pirmoji revoliucija buvo XIX a., kai pasaulio energetikoje ėmė viešpatauti anglys ir garas. Antroji revoliucija vyko praėjusiame šimtmetyje, kai vietą po Saule išsikovojo nafta ir elektra. Dabar pasaulis atsidūrė trečiosios revoliucijos sūkuryje, kai vienintelis receptas – rinktis kelis skirtingus elementus. Branduolinė energija yra neišvengiama energetikos ateities dalis. Gerą ateitį jai galima prognozuoti dėl kelių dalykų: mažėjančių organinio kuro išteklių, nesustabdomos pasaulio ūkio plėtros, didėjančio gyventojų skaičiaus ir visuotinio susirūpinimo klimato kaita.
Fizikos fakultetas (kartu su Fizikos institutu) parengė pagrindinių (bakalauro) studijų programą „Branduolinės energetikos fizika“, sėkmingai ją įteisino visais lygmenimis ir jau 2008 m. priėmė pirmuosius studentus. Programa pasirodė gana populiari: tiek pernai, tiek ir šiemet ją pasirinko gabūs abiturientai ir tapo „branduolininkais“. Fakultete kol kas tokių studentų yra 60.
Studijų programa „Branduolinės energetikos fizika“ buvo parengta griežtai vadovaujantis Fizikos studijų krypties reglamentu, pagal kurį tik 33 kreditai (iš 160) gali tekti specializuotiesiems dalykams. Todėl studijos organizuojamos taip, kad daugumą paskaitų „branduolininkai“ klauso kartu su visais fakulteto studentais. Bet nuo trečio kurso kai kurie dalykai šiems studentams bus tikrai specializuoti ir be atskiro pasirengimo bei Fizikos instituto pagalbos vargu ar bus įmanoma išsiversti. Todėl ir buvo nutarta, kad jau metas įsteigti specialų padalinį, kuris kuruotų „branduolininkų“ studijas, rūpintųsi antrosios studijų programos rengimu, tarptautinio bendradarbiavimo plėtote, mokslinio darbo organizavimu ir t. t.
Paminėtina, kad „branduolininkai“ susilaukia ypatingesnio aukštųjų valstybės pareigūnų dėmesio. Rugsėjo 21 d. su studentais ir fakulteto darbuotojais panoro susitikti Seimo Atominės energetikos komiteto pirmininkas Rokas Žilinskas ir energetikos ministras Arvydas Sekmokas. Atviruose pokalbiuose buvo svarstyta atominės energetikos ateitis Lietuvoje, radiacinės aplinkosaugos plėtotės būtinumas, įvairiausių sričių specialistų (ne tik būsimos atominės elektrinės operatorių) poreikiai ir t. t. Netrukus po šio susitikimo įvyko dalykiškas švietimo ir mokslo, energetikos bei ūkio viceministrų pasitarimas su Vilniaus ir Kauno technologijos universitetų bei Fizikos ir Energetikos institutų atstovais dėl specializuotų studijų organizavimo plano įgyvendinimo. Galima tikėtis gana palankių sprendimų ateityje!
Prof. G. Dikčius centro vadovu paskirtas neatsitiktinai. Jis sėkmingai vadovavo fakultetui 10 metų ir išvedė fakultetą iš labai gilaus 1993-1994 metų nuosmukio. Vėliau dirbo universiteto studijų direktoriumi, apie 20 metų vadovauja fakulteto studentų mainų programoms (TEMPUS, ERASMUS, Fizikų draugijos ir kt.). Pagaliau jis pats yra baigęs specialius branduolinės energetikos kursus JAV ir dėstytojavęs ne vienoje užsienio valstybėje.
Kol kas centro veikloje dalyvauja prof. dr. V. Remeikis, doc. dr. A. Plukis, dr. L. Juodis (Fizikos instituto mokslininkai), dr. G. Klevinskas (AB Visagino atominė elektrinė), doc. dr. A Poškus ir kt.
Centro pavadinimas parinktas taip, kad jo veikla sietųsi su įvairių energijos šaltinių fizika. Gal netolimoje ateityje šalia branduolinės energetikos atsiras ir vėjo ar saulės energetikos fizikos studijų programos. Mokslas nuolat atranda ir sukuria naujas technologijas, jų taikymo nišas. Todėl fizikus šiems tikslams reikia rengti iš anksto.
Tikimasi, kad ateityje centras plėsis ir išaugs į savarankišką fakulteto šakinį padalinį.
Prof. Liudvikas Kimtys
Komentarų nėra. Būk pirmas!