Vaikų universiteto studentai, trokštantys naujų žinių, nepabūgo siaučiančių pūgų ir susirinko į ketvirtąją žiemos ciklo paskaitą. Jauniausiems universiteto studentams Teisės fakulteto dekanas profesorius Vytautas Nekrošius pasakojo apie teisę ir aiškino, kam reikalingi teisininkai.
Paskaitoje vaikai kūrė savo – Vaikų universiteto valstybę, užsibrėžė elgesio taisykles, rinko savo prezidentę ir jiems atstovausiantį Seimą.
Aiškinti vaikams apie teisę nėra taip paprasta, todėl sumanus dėstytojas sužadino vaikų vaizduotę pasiūlydamas kurti Vaikų universiteto valstybę. Taip buvo daug paprasčiau paaiškinti, kas yra valstybė, jos piliečiai ir kas juos visus jungia, kodėl kuriamos taisyklės, pagal kurias elgtis turi visi piliečiai, ir kam tos taisyklės reikalingos.
„Valstybė – tam tikras darinys, kuris sudaro galimybę visiems gyventi po „vienu stogu“. Tačiau gyventi taip, kaip norime, mes negalime. Kad mūsų valstybėje būtų tvarka, reikia sukurti taisykles, kurių laikytumėmės“, – aiškino vaikams profesorius.
Vaikai sutarė, kaip jie visi kartu gyvens – bus laisvi elgtis taip, kaip nori, tačiau neperžengs ribų, kurių reikalauja jų pačių nustatytos taisyklės. O tie, kurie taisyklių nesilaikys, susilauks bausmės, kurią vienokiu ar kitokiu būdu išaiškins teismas.
Pagrindinės taisyklės, kurias vieningai priėmė vaikai, – nesimušti, nekalbėti negražiai, nemeluoti. Nusižengėliai sulauks prokurorų nuosprendžio – šie, surinkę visą nusikaltimo medžiagą, kreipsis į teismą. O galutinį nuosprendį priims teisėjas.
Taip bekurdami Vaikų universiteto valstybę vaikai suvokė, kam reikalinga teisė ir elgesio taisyklės, geriau perprato teisininkų profesijas. Vaikai rodė savo erudiciją vardydami jas ir aiškindami, kam reikalingi teisėjai, advokatai, prokurorai, kaip sprendžiami kilę ginčai ir kodėl reikalingi teismai.
Studentai choru ošė, kad svarbiausias teismas mūsų šalyje yra Konstitucinis teismas, o LR Konstitucija – pagrindinis teisinis dokumentas, kuriuo remdamasis kiekvienas mūsų šalies pilietis gali ginti savo teises. Nors vaikai – nepilnamečiai ir mažai už ką atsakingi, tačiau jie taip pat turi savo pareigas. „Aš turiu klausyti mamos, tėtės, mokytis“, – sakė ketvirtokas Paulius iš Vilniaus Petro Vileišio pagrindinės mokyklos.
Dėstytojas vaikams vaizdžiai pasakojo, kad taisyklės galioja ne tik jų pačių sukurtoje valstybėje, bet ir bendraujant su kitomis valstybėmis. Tačiau užsienio politika rūpinsis Vaikų universiteto valstybės prezidentė, tai jos galios.
Aktyviausi vaikai buvo balsuodami ir vertindami LR Seimo darbą. Dauguma nubalsavo, kad mūsų šalies Seimas dirba prastai, išvardijo krūvą priežasčių, dažnai girdimas piliečių nepasitenkinimo frazes. Profesorius ramino vaikus ir aiškino, kad mūsų šalies Seimą renka patys valstybės piliečiai. „Todėl turime tokį Seimą, kokį patys išrinkome”, – teigė V. Nekrošius. „Reikia jį perrinkti ir rinkti tol, kol pradės gerai dirbti“, – išrėžė ketvirtokas Simas.
Vaikai džiaugėsi sužinoję daug naujų dalykų apie teisę. Kol vaikai studijavo, juos atlydėję tėveliai dalyvavo surengtoje ekskursijoje po senuosius VU architektūrinio ansamblio rūmus.
„Idėją įkurti universitetą vaikams ir sudominti juos mokslu vertinu 10 balų. Savo vienuolikmetę dukterį vedžiau į pavasario paskaitas, dabar – į žiemos. Smagu, kad ir tėveliai nelieka nuošalyje, jiems rengiamos paskaitos, kuriose sužinome nemažai svarbių dalykų“, – teigė vienuolikmetę dukrą į paskaitas atvedusi mama Audronė.
Kitą antradienį, vasario 9 d., Vaikų universiteto studentams bus surengta paskutinė žiemos ciklo paskaita, bus užpildyti visi įrašai studijų knygelėje ir žiemos sesija bus baigta.
Komentarų nėra. Būk pirmas!