Spalio 24–30 d. Vilniaus universitete vyks Atvirosios prieigos savaitė 2016. Savaitės tema – „Atviri veikti“.
Tai pasaulinė iniciatyva, kuria siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į daugiau kaip prieš dešimtmetį prasidėjusį atvirosios prieigos judėjimą. Atvirosios prieigos sąvoka siejama su skaitmeninio formato moksline informacija, kuri sukuriama vykdant mokesčių mokėtojų lėšomis finansuotus mokslinius tyrimus. Siekiama, kad visą šią skaitmeninio formato mokslinę produkciją nemokamai internetu pasiektų kiekvienas besidomintis ir ja būtų galima naudotis laisviau, derinant su nustatytu autorių teisių apsaugos ir licencinių draudimų reguliavimu.
Šiuo metu atvirai internete yra pasiekiama iki 36 proc. prestižiniuose mokslo leidiniuose publikuotų Vilniaus universiteto tyrėjų straipsnių, aprašytų eLABa nuo 2015 m. balandžio 1 d. iki gruodžio 31 d. VU bibliotekos atliktas tyrimas atskleidė, kad daugiau kaip 95 proc. minėtų publikacijų galėtų būti pasiekiama internete laisvai ir nemokamai. Remiantis SHERPA/RoMEO duomenimis, ši mokslinė produkcija galėtų būti registruota į eLABa įkeliant viso teksto failus ir pateikiant juos viešai prieigai po embargo periodo (jei toks nustatytas). Didžioji dalis šių straipsnių į eLABa turėtų būti įkelti kaip postprintai.
VU biblioteka skatina tyrėjus įkelti viso teksto straipsnius – postprintus arba printus – jų registravimo į eLABa metu, o publikacijas pagrindžiančius mokslinių tyrimų duomenis – į MIDAS. Esant galimybei, įkeltą mokslinę produkciją kviečiama teikti viešai prieigai. „SPARC Europe“ duomenys įrodo, kad atviroji prieiga turi įtakos citavimų skaičiaus augimui, tad mokslas tampa labiau matomas.
Vilniaus universiteto biblioteka kviečia akademinės bendruomenės narius aktyviai dalyvauti „Atvirosios prieigos savaitės 2016“ renginiuose.
Komentarų nėra. Būk pirmas!