Vilniaus universiteto Kauno humanitarinio fakulteto docentas Robertas Kudirka – ne tik mylimas studentų dėstytojas, bet ir netradicinių projektų dalyvis. Vienas tokių – knyga-projektas SUPER DUPER. VU mokslininkas kartu su grafike Inga Navickaite sukūrė ir KNYGSTARTERIO platformoje pasiūlė lietuviškų superherojų supernuotykių knygą, kurios veikėjai – lietuvių mitologiniai personažai. Su doc. R. Kudirka kalbamės apie šį projektą, kuriam dar iki pasirodymo reikia būsimų skaitytojų palaikymo.
Kaip Jūsų profesiniame kely atsirado knyga SUPER DUPER ir visa netradicinė jos idėja?
Ši knyga yra iš savasties ilgesio – autentiškų lietuviškų personažų ilgesio, kuriuos iliustruotoja I. Navickaitė pati surado ir kaip vaizdų burtininkė prikėlė šiandienai. Prisidėjau tik prie tekstų. Autentiškų lietuviškų personažų yra, bet juos reikia sudabartinti, sugyvinti. Projektas SUPER DUPER laukia skaitytojų sprendimo – verta išleisti ar amžiams nugrimzti užmarštin tokiai kūrybai. Galybė įdomios tautosakos siužetų dulka archyvuose ir laukia įdomaus perkūrimo. Mūsų pasakojimai ir mitologija išties įspūdinga: Dusetų ežere žvejai gaudė žuvis. Ištraukė labai daug žuvų, tarp jų buvo viena labai graži, ji ant galvos turėjo karūną. Visiems pažiūrėjus, savininkas liepė paleisti žuvį, nes karalius turi valdyti savo karalystę. Tereikia leisti jai vėl pradėti srūti ir užgimti iš naujo šiandieniniu pavidalu, dabartiniu rūbu. Kiekvieną dieną motina sūnui įpildavo pieno ir įtrupindavo duonos, o vaikas pieną dalindavosi su žalčiu. Žaltys tik pieną lakdavo. Kai vaikas pasakė… Kaip manote, koks yra tęsinys?
Kas ką populiarina – komiksai lietuvių mitologiją ar atvirkščiai?
Knyga SUPER DUPER – ne vien grafinis leidinys, skirtas besidomintiesiems lietuvių mitologija: mitologinėmis sakmėmis ir lietuvių mitologijoje egzistuojančiomis būtybėmis. Mitologines būtybes šiame leidinyje I. Navickaitė pavertė ypatingų antgamtinių galių turinčiais atletiškais superherojais, įsispraudusiais į latekso kostiumus – visai neblogai, ar ne? Pristatomos svarbiausios lietuvių mitologinėse sakmėse aptinkamos būtybės, jų ypatingosios galios (mums gi pašlemėkai neįdomūs…), jų tarpusavio santykiai su kitais X-Padarais. Dalis informacijos paimta iš įvairių lietuvių mitologijos tyrinėtojų medžiagos (M. Gimbutienės, N. Vėliaus), kita dalis – išgalvota arba patirta išgyvenant savo, kaip Kūrėjo, supergalias: kaip ir bicepsai ant Laumės rankų (taip pat tricepsai). SUPER DUPER šiuo atveju yra tiesioginė sąsaja su populiariąja amerikietiškų komiksų kultūra, kurioje gausu antgamtinių galių turinčių pasaulio gelbėtojų ar žmones skriaudžiančių blogiukų. Šiuose komiksuose matoma niekad nesibaigianti gėrio ir blogio kova.
Koks Jūsų mylimiausias komiksų herojus ir mitologinis personažas? Kodėl?
Įdomiausias komiksų herojus yra Sidabrinis banglentininkas (angl. Silver Surfer), nes jis sidabrinis ir puikus. O mitologinis personažas, aišku, aitvaras. Nes kai jis neša auksinius pinigus – būna storas ir juodai raudonas, kai sidabrinius pinigus – žalias, kai skrenda tuščiomis – visai šviesus, baltas ir plonas. O juodas sulytas viščiukas ir yra / gali būti aitvaras.
Kuris knygos supernuotykis Jums labiausiai super? Nuo kurio rekomenduotumėt pradėti pažintį su knyga?
Visos knygos istorijos susipynusios į vieną mitinę supergalios pynę. Jie visi yra tarsi šventoji istorija, pasakojimas apie tikrus antgamtinių esybių atsitikimus pirmykščiais laikais – bet laiko struktūra mite yra amžino sugrįžimo kartojimasis, ir būtent dėl to šiandien daug kas iš žilos senovės atrodo lyg būtų gyva ir aišku.
Kokiam skaitytojui ši knyga?
SUPER DUPER – tai lietuviškų mitologinių superherojų supernuotykiai, iliustruoti lietuvių grafikės I. Navickaitės darbais. Superherojų gretas papildė nauji didvyriai. Šalia galingųjų Supermeno ir Betmeno rikiuojasi daug žadantys Velnias, Perkūnas, Laumė, Ragana ir kiti. Autentiška, unikalu, netikėta! Mitas pažada: tai nutiko vieną kartą ir dėl to yra visada. Taigi mitai kalba apie sukūrimą arba ko nors įkūrimą ir šitaip tampa pavyzdiniu visų pagrindinių žmogaus veiklos sričių modeliu, nuolat aktualizuojamu įvykiu. Tuo tikrasis mitas, kaip teisingas ir labai įpareigojantis tikrovės aiškinimas, ir yra patrauklus, nors iki galo nesuprantamas. Dalį pasakojimo visada gaubia slapties šydas.
Komentarų: 1
2016-11-04 10:07
EdmundasŽiūriu skeptiškai. Lietuviškoji mitologija yra mūsų tautos Šventasis raštas, ir ją sušiuolaikinant tiesiog išbarstysime visą esmę.