Mieli skaitytojai,
Šiame numeryje džiaugiamės mūsų studentų Modesto Gudausko ir Rūtos Prakapaitės sėkme. Nors Modestas ir Rūta – dar tik pirmakursiai, tačiau jų gyvenimo pakeleiviu jau tapo mokslas. Talentingi ir perspektyvūs jaunieji mokslininkai šiemet atstovavo Lietuvai Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurse Briuselyje ir pelnė specialiuosius prizus. Vilniaus universiteto psichologai, istorikai, ekonomistai, fizikai ir biochemikai pristato savo tyrinėjimus. Dr. Olga Zamalijeva analizuoja, kodėl sergantys žmonės ne visuomet laikosi gydymo rekomendacijų. Prastai kontroliuojamų ligų padariniai reikšmingi ne tik pačiam žmogui, bet ir tampa papildoma našta sveikatos priežiūros ir socialinės apsaugos institucijoms. Biochemijos instituto mokslininkės dr. Daiva Baltriukienė ir dr. Virginija Bukelskienė pasakoja apie audinių inžineriją. Tai nauja tarpdalykinė sritis, kurios pagrindinis tikslas – konstruoti audinius, organus arba jų dalis, naudojant dirbtinius karkasus ir individualaus paciento organizmo ląsteles. Dr. Tomas Čelkis apžvelgia rašytiniuose šaltiniuose nutylėtus LDK istorinio kraštovaizdžio aspektus. Skaitytojams atveriamas išsamus senosios Lietuvos dvarų, miestelių, kaimų urbanistinis paveikslas. Lietuvos–Šveicarijos bendradarbiavimo programoje dalyvaujantys fizikai vykdo daug įdomių tyrimų. Viena tyrėjų grupė pradėjo memristorių, naujų ir pasaulyje mažai ištirtų objektų, tyrimus, kita siekia sukurti naujo tipo skaidrias mikromechanines sistemas.
Sujungę kelias mokslo kryptis, mokslininkai atliko tarpdalykinius tyrimus, aiškindamiesi, kodėl emocijos svarbios rinkodarai. Daug aktualių klausimų kelia istorikas prof. Alfredas Bumblauskas. „Netylant kalboms apie krintančią Lietuvos aukštojo mokslo kokybę, stringančią sistemos pertvarką, humanitarinių mokslų nuvertinimą (niekinimą) ir būtinybę pakilti pasauliniuose reitinguose, ambicijas gauti Nobelio premiją, svarbu atminti ir įsisąmoninti Vilniaus universiteto istorinį vaidmenį ir jo vietą mokslo ir kultūros istorijoje“, – teigia vienas iš dešimties įtakingiausių visuomenininkų Lietuvoje.
Kerinti Artimųjų Rytų mados istorija, jos simbolika ir įvaizdžiai nuo pat islamo atsiradimo apgaubti paslaptingu pasakų herojų šydu. Šiandien musulmonės moterys nori būti unikalios. Islamo pasaulyje susiformavo savitas mados elitas, kuris stebina išradingumu. Milda Petkauskaitė suteikia galimybę žvilgtelėti į islamo mados istoriją. Apie 100 tūkstančių su maistu susijusių tyrimų išvados sako, kad tiek ekologiškų, tiek įprastų maisto produktų poveikis sveikatai toks pat. „Spectrum“ ekspertas prof. Albinas Žilinskas, kalbėdamas apie chemiją, maistą ir ilgą sveiką gyvenimą, tvirtina, kad visada buvo ir yra reikalingas saikas.
„Spectrum“ redakcija
Komentarų: 3
2016-12-06 15:31
EdmundasO taip norėtųsi žurnalo PDF formatu.
2016-12-06 16:31
IRVSGerb. Edmundai,
žurnalą galima atsisiųsti Jūsų pageidaujamu formatu. Spauskite šią nuorodą: https://issuu.com/vu_lt/docs/spectrum25
2017-06-02 21:46
BrigitaJau labai norėtųsi ir naujo numerio, po sesijos :)