Didžiausia Vilniaus universiteto Studentų atstovybės Gyvybės mokslų centre (VU SA GMC) organizuojama konferencija „The Coins“ šiemet ir vėl suburs gabiausius mokslininkus. Artėjant šiam tarptautiniam renginiui, GMC doktorantė Monika Glemžaitė nesijaudina: prieš dvejus metus pirmąsyk dalyvavusi „The Coins“, šiemet mergina pristatys jau antro savo tyrimo rezultatus.
Antro kurso biochemijos doktorantė M. Glemžaitė VU Biochemijos instituto Ląstelės molekulinės biologijos laboratorijoje tiria žmogaus vaisiaus vandenų kamienines ląsteles. Pasak jaunosios mokslininkės, svarbiausia jos darbe – laiko ir darbų planavimas, o savo mokslinę karjerą ji apibūdina kaip įdomią, perspektyvią ir su posūkiais.
Kokiomis savybėmis pasižymi šiuolaikinis mokslininkas?
Manau, kad mokslininkas nuo to, koks yra ir kokį jį įsivaizduoja visuomenė, smarkiai skiriasi. Dažnai atrodo, kad mokslininkai kažką gamina, verda, „daro kosmosą“ (šypsosi), veikia tai, kas nesusiję su realiu pasauliu, tačiau iš tiesų jų veikla dažnai pritaikoma praktiškai.
Nuolatinis domėjimasis, smalsumas, kūrybingumas ir entuziazmas – savybės, kuriomis pasižymi mokslininkas. Svarbiau ne prikaupti žinių, o norėti sužinoti ir vėliau kūrybiškai tas žinias pritaikyti moksliniame darbe. Svarbus ir entuziastingumas – noras įgyvendinti idėjas ir, žinoma, ieškoti joms finansavimo.
2015 metais konferencijoje „The Coins“ dalyvavote kaip pagrindinė pranešėja. Kokia tema skaitėte pranešimą?
Tuomet pristačiau magistro baigiamojo darbo rezultatus: analizavau CRISPR/Cas9 sistemų panaudojimą eukariotinėse ląstelėse. Cas9 baltymas, išskirtas iš bakterijų, dalyvauja jų imuniniame atsake prieš virusus: baltymas sudaro kompleksą su dvigrandine RNR ir suskaldo virusinę DNR. Kartu su komanda parodėme, kad lygiai taip pat šis baltymas gali skaldyti bet kokią jam pateiktą DNR, komplementarią komplekse esančiai RNR, pvz., eukariotinių ląstelių. Tyrime bendradarbiavome kartu su prof. Virginijumi Šikšniu, atradusiu CRISPR/Cas9 sistemas Lietuvoje.
Apie ką kalbėsite šiemet?
Šiemet pristatysiu rezultatus, gautus tiriant žmogaus vaisiaus vandenų kamieninių ląstelių diferenciaciją osteogenine kryptimi. „Osteogeninė“ – susijusi su kaulais, jų ląstelėmis. Taigi apžvelgsiu, kas jų vystymosi, diferenciacijos metu vyko genetiniu ir epigenetiniu lygmeniu, aptarsiu tyrimų taikymo galimybes.
Kaip manote, kodėl svarbu pradedančiam mokslininkui dalyvauti „The Coins“ konferencijoje?
Dalyvavimas konferencijoje jaunajam mokslininkui padeda apžvelgti ir susisteminti turimus rezultatus, nes ruošdamasis konferencijai pasižiūri, kokią istoriją iš turimų duomenų gali papasakoti auditorijai. Be to, konferencijoje iš kitų sričių mokslininkų sulauki klausimų, pastabų, atkreipiančių dėmesį į detales, kurių sukdamasis savo „terpėje“ nepastebėjai, pagerini viešojo kalbėjimo įgūdžius, įgyji patirties, susipažįsti su naujausiais mokslo pasiekimais, kolegomis studentais ar jaunaisiais mokslininkais iš kitų laboratorijų ir net kitų šalių.
Šiemet renginyje itin akcentuojama mokslo ir verslo sąsaja. Kuo, Jūsų manymu, ji svarbi?
Mokslas ir verslas, mano manymu, neatsiejami: mokslininkai suinteresuoti gauti finansavimą, o verslininkai, kurie sukasi biotechnologijų tyrimų srityje, be išradimų negalėtų veikti. Kartais tyrimai atrodo fundamentiniai ir neturintys taikomojo pobūdžio, bet puikus pavyzdys yra tos pačios CRISPR/Cas9 sistemos. Prof. V. Šikšniui pradėjus jas tyrinėti, atrodė, kad jokio pritaikymo nebus, bet jau dabar šios sistemos taikomos mokslinėse laboratorijose tiriant raumenų distrofiją ir ŽIV, genų terapijoje, gerinant augalų veisles.
Manau, Lietuva turi puikias „protines“ galimybes tapti lydere visame pasaulyje. Yra daug gabių ir protingų jaunųjų mokslininkų iš Lietuvos, kurie pelno ne vieną presitižinį apdovanojimą. Šie žmonės talentingi, turi idėjų ir noro dirbti, tačiau vis dar trūksta finansavimo. Džiaugiuosi, kad konferencijoje bus apie tai diskutuojama.
Tarpautinė konferencija „The Coins 2017“ vyks vasario 28–kovo 2 dienomis Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centre (VU GMC). Renginio organizatorė – VU SA GMC. Daugiau informacijos ir registracija www.thecoins.eu arba „Facebook“ paskyroje.
Komentarų: 1
2017-02-15 23:26
AudriusŠaunuolė!