Medicinos mokslas Lietuvoje neatskiriamai susijęs su Johano Peterio ir jo sūnaus Jozefo Frankų vardais. 1804 m. Frankai atvyko į Vilnių iš Vienos. Johanas Peteris Frankas, Getingeno, Pavijos ir Vienos universitetų profesorius, 1805 m. išvyko į Peterburgą pakviestas dirbti caro rūmų gydytoju ir Peterburgo medicinos akademijos rektoriumi.
Jozefas Frankas Vilniuje profesoriavo iki 1823 m. Jo iniciatyva įsteigta Vilniaus medicinos draugija (1805), Medicinos institutas, Vakcinacijos institutas, Motinystės institutas. Europoje tokių įstaigų tuo metu dar nebuvo. Profesorius Jozefas Frankas ir jo žmona, garsi Vienos dainininkė Kristina Gerhardi, aktyviai dalyvavo miesto kultūriniame gyvenime, rengė labdaringus koncertus, rėmė teatrą.
Jozefas Frankas vertėsi ir privačia gydytojo praktika, garsėjo kaip puikus diagnostikas. Po Vilnių sklandė pasakojimai, kad vos įžengęs į ligonio namus jis jau užuosdavo ligą ir galėdavo numatyti jos baigtį. Tuo įtikėję vilniečiai susispiesdavo prieškambaryje ir iš Franko veido išraiškos bandydavo nuspėti ligonio likimą. Pagal tai planuodavo, kada paveldės mirusiojo turtus, ar ruoštis laidotuvėms.
Abu Frankai, tėvas ir sūnus, puikiai žinomi ir vertinami Europos medicinos istorijoje.
Komentarų: 1
2010-05-03 10:54
LaminiĮdomu, ar dabar yra tokių diagnostikų? Ar daktarai tam dar turi laiko?