„Myliu kraštą, kuriame užaugau: miškus, ežerus, banguojančius slėnius. Užaugau nuostabioje šeimoje, nuostabiame krašte, todėl jis visada yra ir bus mano širdyje. Kad ir kur būčiau, kur keliaučiau, visada gera sugrįžti į Lietuvą. Ir, žinoma, visada smagu būti geros ir pozityvios iniciatyvos dalimi“, – sako iliustratorė ir grafikos dizainerė Eglė Rudžionytė-Meškėlienė. Jos fotografija „Vasara senelių kaime“ pelnė daugiausia Lietuvos 100-mečiui skirtos keliaujančios parodos lankytojų simpatijų.
Danijoje gyvenanti E. Rudžionytė-Meškėlienė – viena parodos „Veržli, ambicinga ir pozityvi 100-mečio Lietuva!“ dalyvių. Jos fotografijos keliavo per keturias Baltijos jūros regiono šalių sostines: Stokholmą, Kopenhagą, Oslą, Helsinkį. Dabar nuotraukos eksponuojamos Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centre (VU GMC).
Čia lapkričio 10 d. surengtas ir finalinis parodos renginys. Jame dalyvavęs dainininkas Povilas Meškėla sakė, kad ši paroda – šventė ir jo šeimai. Tai, kad po Šiaurės šalis keliavusi jo anūkių fotografija pavergė parodos lankytojų širdis, nustebino ir nudžiugino.
„Fotografija – vienas svarbiausių šio projekto akcentų, jį pasitelkus Lietuvoje ir visame pasaulyje gyvenantys lietuviai buvo kviečiami apmąstyti ir įamžinti Lietuvos šimtmečio akimirką. Akimirką, kurioje atsispindėtų veržli, ambicinga ir pozityvi šimtmečio Lietuva“, – sako projekto vadovė Ignė Stalmokaitė.
Lietuvių jaunimo bendruomenės Švedijoje pirmininkė Kristina Baronaitė įsitikinusi, kad iniciatyva suvienijo užsienio lietuvius. „Manau, paroda svarbi ne tik Lietuvos 100-mečiui paminėti, bet ir parodyti, kad užsienyje gyvenantys lietuviai neabejingi gimtinei ir tautiečiams“, – teigia K. Baronaitė.
Fotografijas konkursui siuntė 11–59 metų lietuviai, gyvenantys įvairiose pasaulio šalyse, Lietuvos miesteliuose ar kaimuose. Parodai atrinkta 18 nuotraukų. Šis skaičius simbolizuoja 1918-uosius, kai vasario 16-ąją Vilniuje pasirašytas Lietuvos Nepriklausomybės aktas ir atkurta Lietuvos valstybė.
„Džiaugsiuosi, jei žiūrėdami į mano nuotraukas žmonės geriau suvoks mūsų istoriją. Šiaurės šalys ne taip toli, tačiau manau, kad apie mūsų istoriją jose galima bei reikia kalbėti daugiau – ne tik žodžiais, bet ir vaizdais. Tikiuosi, kad mano fotografija nors iš dalies paskatino Šiaurės ir kitų šalių gyventojus pagalvoti apie Lietuvą, jos istoriją“, – mintimis dalijasi fotografijos „Laisvė“ autorius Arūnas Sartanavičius. Jo užfiksuotas kadras puošė projekto plakatus.
Paroda kelionę pradėjo rugsėjo pradžioje Stokholme, o simboliškai baigia Vilniuje. Iš VU GMC ji keliaus į Maltos pagalbos ordino tarnybos rankas. Organizacija pasirūpins, kad fotografijos pasiektų jų autorių gimtuosius miestus ir kaimus, džiugintų jų gyventojus.
Paroda VU GMC veiks iki lapkričio 20 d. Ji rengiama įgyvendinant projektą „Keliaujanti šimtmečio Lietuva – ambasadorė Šiaurės šalyse“. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.
Ekspoziciją parengė lietuvių jaunimo bendruomenė Švedijoje kartu su Pasaulio lietuvių jaunimo sąjunga, lietuvių jaunimo organizacijomis Danijoje, Norvegijoje bei Suomijoje.
Komentarų nėra. Būk pirmas!