2018 m. gegužės 5 d. Vilniaus universiteto (VU) Senato salėje įvyko Europos medicinos specialistų sąjungos geriatrinės medicinos sekcijos (European Union of Medical Specialists Geriatrics Section) valdybos posėdis.
Geriatrijos sekcija yra viena iš 43 specialybių sekcijų šioje sąjungoje. Joje nagrinėjamos geriatrinės medicinos specialistų rengimo problemos, rengiamos unifikuotos geriatrinės medicinos ikidiplominių ir podiplominių studijų programos, teikiami siūlymai dėl geriatrinės medicinos plėtros. Europos medicinos specialistų sąjungos geriatrinės medicinos sekcijos valdybos posėdžiai vyksta du kartus per metus. VU Medicinos fakultetui juose atstovauja prof. Vidmantas Alekna. Kiekvieno posėdžio metu sprendžiama, kurioje šalyje įvyks kitas susitikimas. Šių metų pavasario posėdžio vieta buvo pasirinkta Vilniuje. Posėdyje dalyvavo 18 atstovų iš įvairių Europos šalių.
Posėdyje buvo aptartos Europos geriatrinės medicinos studijos. Visose Europos šalyse senyvo amžiaus žmonės sudaro didžiausią sveikatos priežiūros paslaugų vartotojų dalį, kuri labai sparčiai didėja, todėl susitikimo metu buvo aktyviai svarstoma gydytojų, galinčių gydyti tokius pacientus, parengimo būtinybė. Remiantis 2014 m. priimtais geriatrijos mokymo reikalavimais ikidiplominėms medicinos studijoms, geriatrijos kursas medicinos studentams susidaro iš 10 pagrindinių temų ir mokymas trunka nuo 3 iki 5 savaičių. Nors daugumoje Europos šalių medicinos studijų programos yra pakeistos ir jau atitinka šias rekomendacijas, kai kuriose valstybėse šiam dalykui vis dar neskiriama pakankamai dėmesio.
Profesorius Tahiras Masudas iš Jungtinės Karalystės informavo, kad šiuo metu tarptautinė ekspertų grupė baigia rengti reikalavimus podiplominėms geriatrijos studijoms ir artimiausiu metu planuoja juos publikuoti. Posėdžio dalyviai diskutavo, ar reikalavimuose turi būti nurodyti geriatrijos specialybės gydytojo rezidento kompetencijos lygiai, kiek jų turi būti, kaip išsamiai turi būti aprašoma kiekviena kompetencija, ar turi būti detalizuoti rezidento gebėjimai. Prieita išvada, kad Europos reikalavimai tik apibrėžia optimalias kompetencijas, kurias turi įgyti geriatrijos specialybės gydytojas rezidentas savo šalyje, kad galėtų dirbti gydytoju geriatru kitose šalyse. Susirinkusieji taip pat aptarė Europos geriatrinės medicinos egzaminą. Profesorius Andreasas Stuckas iš Šveicarijos pranešė, kad speciali ekspertų grupė rengia bendrą Europos geriatrinės medicinos egzaminą, kuris būtų laikomas anglų kalba. Toliau bus svarstoma, ar valstybės būtų suinteresuotos šiuo egzaminu, kuo jis gali būti naudingas atskiroms Europos šalims – ypač toms, kurios neturi geriatrinės medicinos podiplominių studijų (rezidentūros) egzamino.
Posėdžio dalyviai išklausė pranešimą apie geriatrinės medicinos sistemos kūrimą Lietuvoje – demografinę situaciją, plėtros planus ir specialistų rengimą. Visų šalių atstovai pasidalijo pasiekimais geriatrijos srityje. Didelio susidomėjimo sulaukė prof. T. Masudo pasakojimas apie Jungtinėje Karalystėje įdiegtą elektroninį išsekimo (Frailty) sindromo indekso skaičiavimą, kurį senyvo amžiaus pacientams atlieka ir vertina šeimos gydytojai – taip užtikrinama ankstyva išsekimo sindromo diagnostika, efektyviai naudojamos prevencinės ir intervencinės priemonės. Jungtinės Karalystės ligoninėse sėkmingai kuriami išsekimo sindromo aktyvaus gydymo skyriai (Acute Frailty Units) su specialiai pritaikyta aplinka, į asmenį orientuota priežiūra, kas leidžia sumažinti griuvimų ir delyro riziką, užtikrinti greitesnį paciento išrašymą į namus. Prof. T. Masudas informavo apie vykdomą griuvimų riziką didinančių vaistų tyrimo projektą, kuriuo skatinama atkreipti ne tik sveikatos priežiūros specialistų, bet ir pacientų dėmesį į šiuos vaistus. Šiuo metu Europos šalių ekspertų grupė rengia informacinius leidinius apie senyvame amžiuje griuvimų riziką didinančius vaistus ir būdus jų sukeliamai griuvimų rizikai mažinti. Profesorius pakvietė pageidaujančiuosius prisijungti prie šio projekto vykdymo.
Posėdyje dalyvavusiems VU Medicinos fakulteto geriatrijos rezidentūros programos studentams daug dėmesio skyrė geriatrijos sekcijos prezidentas prof. Jaapas Krulderis iš Olandijos: papasakojo apie paslaugas, teikiamas senyvo amžiaus žmonėms Olandijoje, geriatrinės medicinos ypatumus, slaugytojų vaidmenį atrenkant senyvo amžiaus pacientus išsamiajam geriatriniam tyrimui.
Kitas geriatrijos sekcijos valdybos posėdis įvyks spalio 13 d. Berlyne.
Komentarų nėra. Būk pirmas!