Gegužės 30 d., trečiadienį, 10–12 val. Vilniaus universiteto Medicinos fakultete įvyks socialinės akcijos už blaivią motinystę #neVASSkink apibendrinimas ir uždarymas. Apie šios akcijos tikslus, iškeltas problemas ir pasiektus rezultatus renginio metu papasakos #neVASSkink ekspertas prof. Algirdas Utkus, o visą mėnesį apie tai primins fakulteto patalpose eksponuojama kilnojamoji grupinė paroda „Išmatuok savo skausmą promilėmis“.
Pasak socialinės akcijos #neVASSkink vadovės Loretos Majauskienės, medicinos mokslas šiuo metu laikosi nuomonės, kad saugios alkoholio dozės nėščiai moteriai nėra – net ir nedideli svaigalų kiekiai gali pažeisti būsimo kūdikio centrinę nervų sistemą ir lemti įvairaus laipsnio vaisiaus alkoholinio spektro sutrikimus (VASS). „Tad pagrindine akcijos žinute norėta pabrėžti, kad nulis alkoholio nėštumo metu reiškia ir nulį VASS rizikos“, – teigia L. Majauskienė.
Tam, kad tokia informacija atkreiptų 18–29 metų amžiaus žmonių, kuriančių šeimas ir ketinančių susilaukti vaikų, dėmesį, socialinės akcijos organizatoriai nusprendė kalbėti jaunimui geriausiai suprantama kalba: ženklais ir vaizdais. Taip akcijos pavadinime atsirado grotažymės ir trumpinys VASS, kuris reiškia jau minėtuosius vaisiaus alkoholinio spektro sutrikimus, o kartu yra ir žaidimo vas-ki-či (liet. šulinys, žirklės, popierius) pirmasis skiemuo.
„Kaip žinote, šio žaidimo baigtis laikoma atsitiktine, nes neįmanoma atspėti, kokį ženklą parodys kitas žaidėjas. Socialine akcija mes irgi norėjome pasakyti, kad alkoholis – nenuspėjamas varžovas, jo vartojimas nėštumo metu – tai varžymasis su nelaime, žaidimas iš kūdikio sveikatos“, – pabrėžia visuomenininkė.
Nešdami blaivios motinystės idėją, #neVASSkink organizatoriai kartu su kilnojamąja paroda „Išmatuok savo skausmą promilėmis“ apkeliavo dešimt Lietuvos miestų. Projekto komunikacijos vadovė Skaidrė Vainikauskaitė-Tomaševičienė atkreipia dėmesį, kad labiausiai stebino didelė mūsų visuomenės tolerancija alkoholio vartojimui ir iš dalies pačių medikų bendruomenės skatinamas įprotis pakelti taurelę nėštumo metu.
„Po to, kai išgirsdavo apie alkoholio padarinius būsimo kūdikio sveikatai, ne viena moteris prieidavo su ašaromis akyse ir sakydavo: bet man gydytoja liepė išgerti. Vienos sulaukė rekomendacijų įsipilti konjako gimdos raumenų tonusui mažinti, kitos – patarimų kas vakarą išgerti taurę raudonojo vyno kraujo rodikliams gerinti. Tai nerimą keliantys signalai, ypač dažnai girdimi periferijoje“, – pasakoja S. Vainikauskaitė-Tomaševičienė.
Ką dar išgirdo ir pamatė socialinės akcijos #neVASSkink rengėjai, keliaudami po Lietuvą? Ką apie Lietuvos nėščiųjų alkoholio vartojimo įpročius sužinojo Vilniaus universiteto genetikai, atliekantys didelės imties naujagimių kraujo tyrimus?
Gegužės 30 d., trečiadienį, 10–12 val. kviečiame atvykti į Vilniaus universiteto Medicinos fakultetą, kur Didžiojoje auditorijoje (M. K. Čiurlionio g. 21, Vilnius) vyks socialinės akcijos #neVASSkink padėkos renginys. Programoje – socialinės akcijos rezultatų pristatymas, kilnojamosios parodos „Išmatuok savo skausmą promilėmis“ atidarymas ir padėkų įteikimas.
Socialinė akcija #neVASSkink finansuojama Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos lėšomis.
Komentarų nėra. Būk pirmas!