Tokias skirtingas šalis sujungia ne kas kita kaip studentai. Šiais akademiniais metais pagal „Erasmus Mundus“ išorinio bendradarbiavimo lango (External Cooperation Windows) programą į Indiją studijuoti išvyko 12 Vilniaus universiteto, o į Lietuvą atvyko 12 Indijos studentų.
Kur daugiau, jei ne į Indiją?
Paklausti, kodėl pasirinko būtent šią egzotišką šalį, išvykę studentai nurodė skirtingas priežastis: meilę Indijai, norą keliauti, pakeisti aplinką, pamatyti pasaulį. Kai kuriems toks pasirinkimas buvo natūralus vien jau dėl to, kad Lietuvoje studijavo indologiją. O kiti – informatikos bei verslo informacijos vadybos specialybes, kurios neturi tiesioginio ryšio su Indija, tačiau ir toje šalyje yra gana populiarios.
Daugiausia lietuvių studijuoja sociologiją Punos universitete. Jų teigimu, ši studijų programa labai įdomi, mokoma apie kastų sistemą, hindi ir sanskrito kalbų. Sociologijos mokslo galima paragauti ir Delio universitete, kur šiuo metu studijuoja Eglė Banelytė. Kiti studentai taip pat mokosi Punos mieste, tačiau Fergusson koledže.
Vadinamojo „kultūrinio šoko“ lietuvaičiams patirti neteko. „Prieš išvykdamas tikrai nebijojau, esu mėgėjas keliauti, aišku, prieš tai aplankytos šalys neprilygsta Indijai, tačiau jau turėjau kitokios aplinkos ir žmonių patirties, tad nekantraudamas laukiau Indijos, priėmiau tai kaip iššūkį“, – sakė Gediminas Volungevičius, šiuo metu svetur studijuojantis kompiuterio modeliavimo specialybę. Kai kuriems studentams Indija jau nebuvo naujiena, nes joje buvo lankęsi dar prieš pradėdami studijuoti, be to, Lietuvoje jie gavo nemažai teorinių žinių apie kitokią kultūrą.
Studijos svetur
Indijos ir Lietuvos mokslo sistema turi ir panašumų, ir skirtumų. Vienas jų, kuriuos įvardija išvykę studentai, tai teorinių ir praktinių užduočių santykis. Lietuvoje studentai gauna kur kas daugiau teorinių žinių, o Indijoje gausu praktikos ir darbo grupėmis. Skiriasi net ir patalpos, kuriose vyksta paskaitos. Indijoje kai kurios auditorijos yra gana atviros, tad įbėgęs benamis šuo ar įskridęs balandis nieko nestebina.
Labiausiai lietuvaičius stebina vyraujanti netvarka mieste ir universitete. Žinoma, dažnai viskas priklauso nuo to, kur studijuoji. „Delio universiteto fakultetai – tragiškos įstaigos. Koledžuose tvarka visai kita. Sanskritą studijuoju St. Stephens koledže, o sociologiją – Miranda House. Tai vieni aukščiausiai reitinguojamų koledžų, ten studijuoti sunkiau nei Lietuvoj, kas savaitę po du rašto darbus, egzaminams turi išmokt viską atmintinai (per tris valandas turi prirašyti apie 26 lapus)“, – pasakojo Eglė Banelytė.
Lietuvių teigimu, Indijoje neegzistuoja punktualumas. Keisčiausia tai, kad tiek dėstytojai, tiek studentai nesilaiko paskaitų grafiko: į auditoriją dėstytojas gali ateiti vėluodamas pusvalandžiu ar valanda. Tuo metu iš 140 studentų paskaitoje pasirodo vos 20. Lietuvoje tokių problemų dažniausiai nekyla.
„Yra tikrai gerų dėstytojų, bet yra pora ir visiškų nesusipratėlių, kurie turbūt ir patys nežino, ką čia veikia. Tokių Lietuvoje sutikti neteko“, – įspūdžiais apie Indijoje dirbančius dėstytojus dalijosi G. Volungevičius.
Vis dėlto dauguma studentų laikosi nuomonės, kad mokslas visur vienodas. Svarbiausia paties žmogaus požiūris į studijas.
Žavingoji (?) Indija
Sakoma, kad tik nuvykęs į Indiją gali suprasti, ar ją myli, ar nekenti. Su šia nuomone sutiko tik keli studentai iš mainų programos.
Jų teigimu, svarbiausia įprasti prie kitokios kultūros. Žinoma, kad lietuvius stebina neapsakomai griežta tvarka, susijusi su kultūriniais dalykais, ypač moterų atžvilgiu (ribojamas net jų grįžimo į bendrabučius laikas). Tuo tarpu lietuvaitėms tenka susitaikyti su nuolatiniu vyrų spoksojimu ir perdėtu dėmesio rodymu.
Indijoje esantys studentai turėjo prisitaikyti prie visiškai kitokių linksminimosi įpročių. Visi barai šioje egzotiškoje šalyje užsidaro apie vienuoliktą valandą vakaro. Pačiuose baruose merginos sudaro vos dešimt procentų visų susirinkusiųjų. Vis dėlto užsieniečiams net ir pasilinksminimo vietose daug lengviau, pavyzdžiui, į klubą turi eiti su batais, tad, jei užsienietis ateina su šlepetėm, jam parūpina batus ir įleidžia vidun. Tuo tarpu indas, atsidūręs tokioje situacijoje, liktų už durų.
Beveik visi studentai iš Lietuvos laisvalaikį leidžia keliaudami, bandydami kuo daugiau pamatyti.
Indijoje studijuojantys lietuviai džiaugiasi gavę progą išvažiuoti, pakeliauti, pamatyti kitokią kultūrą. Neką mažiau džiaugiasi ir į Lietuvą atvykę indai. Jie patenkinti ne tik gyvenimo sąlygomis, bet ir mokslais bei laisvalaikiu, kurio kiekvieną minutę stengiasi praleisti turiningai, aplankyti ir išvysti ką nors naujo, nematyto.
Kodėl būtent Lietuva?
Studentai atsakė, kad jie nebuvo nusprendę važiuoti būtent į Lietuvą. Daugelis iš jų tiesiog norėjo išvažiuoti į užsienį. Kadangi pagal jų studijuojamą specialybę Vilniaus universitetas galėjo pasiūlyti programą, jie šia proga ir pasinaudojo – atvyko į Lietuvą.
Nors tik vienas kitas studentas prieš išvykdamas žinojo, kur yra Lietuva, tačiau visi atvykę priėmimu nenusivylė. „Priėmimas buvo tikrai malonus. VU studentai labai padėjo vos atvykus į Lietuvą. Jų pagalba esu labai patenkintas“, – sakė Nakulas Sadafule, šiuo metu VU Ekonomikos fakultete studijuojantis tarptautinę turizmo vadybą.
Lietuva ir jos skirtumai nuo gimtosios Indijos
Šaltis ir sniegas – tokius didžiausius skirtumus įvardija atvykėliai iš Indijos. Nors šaltis šią žiemą kankino ne tik egzotiškų šalių studentus, bet ir pačius lietuvius, pripratusius prie tokio klimato, tačiau indai teigia, jog prisitaikyti prie tokių oro sąlygų galima. „Žavėjausi sniegu Lietuvoje. Pasiilgsiu jo Indijoje“, – taip žiemą ir jos grožį apibūdino Prajakta Gawande, kuri jau baigė darnių regioninių sveikatos sistemų kursą Vilniaus universitete.
Pasak studentų, klimatas ir žmonių elgsena yra didžiausias skirtumas tarp Lietuvos ir Indijos. Kalbant apie studijas, jų kokybę, visi pabrėžė, kad čia, Vilniaus universitete, mokytis yra lengviau. „Indijoje studijos sunkesnės visomis prasmėmis. Daugiau savarankiškų užduočių, rašto darbų, egzaminų. Be to, studijų tvarkaraštis yra beprotiškai ilgas ir sunkus. Čia, Lietuvoje, viskas lengviau ir paprasčiau“, – teigė tarptautinę verslo ekonomiką ir vadybą šiuo metu studijuojanti Darshna Dave.
Aplankyta Lietuva
Turbūt kiekvienas studentas, gavęs galimybę mokytis svetur, išsiveža ne tik didelį mokslo kraitį, bet ir naujos kultūros pažinimo ir suvokimo pintinę. Tą padarė ir studentai iš Indijos. Jie ne tik aplankė Vilniaus barus ar indų restoranus, bet pasimėgavo ir Trakų pilimi, Klaipėdos pajūriu bei Kalėdų sutikimu Arkikatedroje, didelį įspūdį paliko ir gausus šią žiemą sniegas bei dideli šalčiai. Nors mums, lietuviams, visa tai atrodo įprasta, tačiau studentai iš užsienio tuo liko labai sužavėti ir patenkinti.
„Erasmus Mundus“ ECW mainų programa suteikia galimybę ne tik mokytis, bet ir pamatyti kitokią kultūrą, susipažinti su naujais žmonėmis, aplankyti egzotiškas šalis. Tai puiki galimybė veikliam studentui praplėsti savo pasaulėžiūrą ir draugų ratą..
Komentarų nėra. Būk pirmas!