Birželio 28 – liepos 2 d. Vilniaus universitetas (VU) ir VU Matematikos ir informatikos institutas organizuoja 10-ąją Vilniaus tarptautinę tikimybių teorijos ir matematinės statistikos konferenciją. Į jubiliejinį renginį atvyks per 250 dalyvių iš 36 šalių, esančių skirtinguose žemynuose. Tai viena iš didesnių konferencijų pasaulyje tikimybių teorijos ir matematinės statistikos srityje, turinti ilgametes tradicijas.
Renginio atidarymas vyks birželio 28 d. (pirmadienį) 9 val. Lietuvos mokslų akademijos didžiojoje konferencijų salėje (Gedimino pr. 3). Konferencijoje bus perskaitytas J. E. Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės sveikinimas, susitikimo dalyvius sveikins švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius, VU rektorius akademikas Benediktas Juodka. Visą savaitę konferencijos darbas vyks VU Matematikos ir informatikos fakultete.
Vilniaus konferencijos programos komitete – 23 mokslininkai iš 10 šalių, jų gretose – aštuoni Lietuvos atstovai. Komitetui pirmininkaus Švedijos karališkosios mokslų akademijos viceprezidentas profesorius Peteris Jagersas, kuris pirmininkavo programos komitetui keturiose paskutinėse Vilniaus konferencijose. Pastarųjų dviejų konferencijų organizacinio komiteto pirmininkas – VU profesorius Vygantas Paulauskas, kuris šias pareigas perėmė iš savo mokytojo velionio akademiko Vytauto Statulevičiaus, organizavusio pirmas aštuonias Vilniaus konferencijas. Pirmoji Vilniaus tikimybininkų konferencija surengta 1973 m. Jos vyko kas ketverius metus du dešimtmečius ir atliko išskirtinį vaidmenį mokslo pasaulyje, buvo savita Rytų ir Vakarų mokslininkų susitikimo vieta. Vilniaus konferencijose dalyvavo tokie pasaulinio garso mokslininkai kaip rusai A. N. Kolmogorovas, V. Prochorovas, amerikietis R. M. Dudley, prancūzai X. Fernique, P. Meyer, indas C. R. Rao, australas P. Hallas ir kiti. Kai kurie garsūs buvusios TSRS tikimybininkai, kaip ukrainietis A. V. Skorochodas, neturėjo teisės išvažiuoti į užsienį, todėl vakariečiai jį sutikdavo Vilniaus konferencijose.
Lietuvai atgavus nepriklausomybę, Vilniaus tikimybininkai surengė jau keturias konferencijas. Pirmoji po pertraukos vyko 1993 m. Konferencijos prestižą rodo tai, kad 1998 m. ji buvo rengiama kartu su 22-uoju Europos statistikų suvažiavimu, ir tai, kad visas nepriklausomoje Lietuvoje organizuotas konferencijas rėmė Tarptautinis statistikos institutas (ISI), kuris yra pagrindinė pasaulinė tikimybininkų ir statistikų organizacija.
Šiais metais į renginį atvyks tokie įžymūs matematikai kaip R. Dudley ir D. Politis iš JAV, B. Silvermanas iš Anglijos, N. Keidingas iš Danijos. ISI vykdomoji direktorė A. Van Krimpen teigia, kad, atsižvelgdamas į Vilniaus konferencijų istoriją ir svarbą, ISI norėtų sustiprinti ryšius tarp ISI ir konferencijos organizatorių.
Kontaktinis asmuo: prof. Vygantas Paulauskas, Matematikos ir informatikos fakultetas. Mob. tel. +370 680 88810, el. p. vygantas.paulauskas@mif.vu.lt.
Komentarų nėra. Būk pirmas!