Tęsdami pasirengimą #VUžgavėnėms, Vilniaus universiteto (VU) Kultūros centras ir folkloro ansamblis „Ratilio“ kviečia į vasario 12 d. 16 val. VU centrinių rūmų 239 auditorijoje (Universiteto g. 3) vyksiantį susitikimą su etnomuzikologe Lina Laurinavičiūte-Petrošiene. Renginyje laukiami visi norintys ieškoti Užgavėnių šaknų, susipažinti su šventės istorija ir sužinoti, kaip žiemą iš kiemo įvairiais laikotarpiais varė kaimo gyventojai, o kaip – miestiečiai.
Doc. dr. L. Laurinavičiūtė-Petrošienė – Klaipėdos universiteto Socialinių ir humanitarinių mokslų fakulteto Baltų filologijos katedros vyriausioji mokslo darbuotoja. Dirbdama bendrojo lavinimo mokykloje ir Klaipėdos universiteto tautosakos archyve etnomuzikologė susidūrė su Užgavėnių muzikinio repertuaro trūkumu ir neapibrėžtumu – tai paskatino gilintis į etnografinę archyvų medžiagą ir inicijuoti Užgavėnių šventės mokslinius tyrimus. Atsiskleidė įdomus vaizdas: Žemaitijoje dainuotos Užgavėnių persirengėlių dainos išvedė į platų sociokultūrinį kontekstą.
„Užgavėnės, kaip liudija rašytiniai šaltiniai, XVI a. Lietuvoje buvo švęstos Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikų ir Vilniaus bei provincijų jėzuitų kolegijų akademinėje aplinkoje. Kaip Užgavėnes šventė Lietuvos kaimo žmonės, sužinome iš XIX a. pradžioje pasirodžiusių ir ilgainiui vis gausėjusių etnografinių aprašų. Kaip tik jų pagrindu XX a. rekonstruotas ir praktikoje įtvirtintas tikrų lietuviškų Užgavėnių šventimo būdas. Tačiau XX a. pirmosios pusės lietuviškoje periodikoje apstu publikacijų apie Kaune ir kituose Lietuvos miestuose mėsėdo laikotarpiu, o ypač paskutinę savaitę prieš Gavėnią, vykdavusius įvairaus lygio balius-maskaradus. Kai kuriuose jų dalyvaudavo aukščiausi to meto valstybės vadovai, akademinė bendruomenė, inteligentija“, – sako etnomuzikologė.
Kokia lemtis ištiko linksmąjį sezoną arba miestietiškąsias Užgavėnes, bus kalbama paskaitoje-susitikime „Užgavėnės XX amžiuje: miesto ir kaimo švenčių transformacija“. Iškart po susitikimo, 17.30 val., VU folkloro ansamblis „Ratilio“ kvies pasimokyti populiarių Užgavėnių danų.
Komentarų nėra. Būk pirmas!