Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centre (VU GMC) dirbančio dr. Aurelijaus Buroko naujausias tyrinėjimas sulaukė pasaulinio įvertinimo. Lietuvių mokslininkui JAV buvo įteiktas Somerfeld-Ziskind apdovanojimas, kurį kasmet skiria Biologinės psichiatrijos draugija. Šis apdovanojimas atspindi dr. A. Buroko pastangas ištirti, kaip veikdami mikrobiotą (žarnyno mikroorganizmus) galime padėti kovoti su chroniško streso padariniais.
Karjera užsienyje nesusiviliojo
Somerfeld-Ziskind apdovanojimą gavęs dr. A. Burokas sako, kad šis apdovanojimas vainikuoja nuo mokyklos suolo pasirinktą domėjimosi kryptį.
„Mokykloje labiausiai patiko chemijos ir biologijos pamokos, vyresnėse klasėse lankiau jaunųjų biochemikų mokyklą Vilniuje. Vėliau pasirinkau VU biochemijos bakalauro ir magistrantūros studijas, o po jų gilinau žinias užsienyje, – pasakoja biomedicinos mokslų daktaras. – Baigęs biomedicinos doktorantūrą Pompeu Fabra universitete Barselonoje dirbau Ispanijos laboratorijose ir Airijoje, kur Korko universiteto koledže ėmiau labiau praktiškai gilintis į mikrobiotos tyrimus.“
Tačiau net 11 metų praleidęs svetur, šių metų pradžioje dr. A. Burokas grįžo į Lietuvą. VU GMC jis pradėjo įgyvendinti projektą, skirtą mikrobiotos ir smegenų ryšiui tirti.
Perprasti smegenų veiklą – iššūkis
„Visada norėjau sugrįžti. Kai atsirado galimybė dalyvauti konkurse dėl mokslinių projektų, išmėginau jėgas. Pastangos pasiteisino – laimėjęs konkursą, galiu vadovauti moksliniam projektui ir dirbti su savo paties iškeltomis idėjomis“, – sako dr. A. Burokas.
Pasidomėjus, kodėl pasirinko būtent neurobiologijos sritį, dr. A. Burokas prisipažįsta, kad jį dar studentą domino galimybė suprasti, kaip veikia smegenys. „Neurobiologiją pasirinkau neatsitiktinai. Perprasti smegenų veiklą yra viena iš labiausiai intriguojančių šiuolaikinio mokslo užduočių. Tad nenuostabu, kad ir mane visą laiką domino ši sritis“, – pasakoja jis.
Dr. A. Buroko tyrinėjimai davė pirmuosius tarptautinius rezultatus. Lietuvių neurobiologui Čikagoje įteiktas garsios JAV mokslininkės Esther Somerfeld-Ziskind vardu pavadintas apdovanojimas. Šį apdovanojimą Biologinės psichiatrijos draugija kasmet įteikia vienam mokslininkui, publikavusiam naujus šios srities tyrinėjimus. Somerfeld-Ziskind apdovanojimą yra gavę Alabamos, Kalifornijos, Bonos ir kitų pasaulinio garso universitetų mokslininkai.
Streso kamuojamai visuomenei – geros naujienos
Dr. A. Burokas sako, kad jo darbo rezultatų įvertinimas buvo labai malonus netikėtumas. „Tyrinėjome, kaip veikdami mikrobiotą galime padėti kovoti su chroniško streso padariniais, tokiais kaip depresija. Šio darbo rezultatai buvo išspausdini mokslo žurnale „Biological Psychiatry“. Vėliau šis straipsnis buvo išrinktas geriausia metų publikacija“, –pasakoja jis. – Mes parodėme, kad vartojant prebiotikus (maisto skaidulas), kurie yra maistas mūsų gerosioms bakterijoms, galime padėti ne tik organizmui apskritai, kas buvo žinoma jau anksčiau, bet ir psichikos sveikatai.“
Pasak dr. A. Buroko, pasaulio mokslininkų dėmesys buvo atkreiptas į jo tyrimą todėl, kad tema buvo nagrinėta mitybinės neuropsichofarmakologijos požiūriu. „Būtent dėl šio aspekto ir sulaukėme tokio susidomėjimo“, – pasidžiaugė tyrinėtojas.
„Šių dienų visuomenė gyvena itin sparčiu ritmu ir yra nuolat kamuojama streso. Tai viena iš priežasčių, kodėl daugėja susirgimų depresija, padidėjusiu nerimu ir pan. Vaistai, skirti kovoti su šiais ilgalaikio streso padariniais – ne visada efektyvūs. Be to, medikamentinis gydymas kartais pasireiškia stipriu šalutiniu poveikiu, o ir kainuoja nemažus pinigus. Todėl tyrinėjame, kaip kasdienis maistas ir gera mūsų mikrobiota galėtų padėti kovoti su ilgalaikio, chroniško streso padariniais. Tai būtų ir saugesnis, ir pigesnis būdas visuomenei. Tikiuosi, kad ateityje mūsų atlikti tyrimai prisidės prie plataus šio metodo taikymo ir padės daugybei žmonių visame pasaulyje gyventi visavertį gyvenimą“, – ateities tikslus atskleidė mokslininkas.
Komentarų nėra. Būk pirmas!