Vilniaus universitetas (VU) siūlo unikalią geografijos studijų programą. Studentai, nusprendę šios srities bakalauro laipsnį įgyti būtent čia, žinių semsis ne tik apie gamtinę, bet ir apie visuomeninę geografiją, o analizuodami įvairius gamtinius procesus gebės spręsti socialines, ekonomines, politines ir net kultūrines problemas. Šios tarpdiscipliniškos ir itin plačiai pritaikomos programos absolventų galima rasti pačiose įvairiausiose šalies institucijose – privačiame ir valstybiniame sektoriuose, nevyriausybinėse organizacijose ir mokyklose.
Geografijos mokytojo kvalifikacija įgyjama pasirinkus gretutines pedagogo kvalifikacijos studijas. VU Chemijos ir geomokslų fakulteto dėstytojo prof. Darijaus Veteikio teigimu, įgytas platus specialisto akiratis leidžia prasmingai suvokti sparčius dabartinio dinamiško pasaulio pokyčius, o studijų metais išugdytas integruotas požiūris padeda sėkmingai kopti karjeros laiptais švietimo, gamtos apsaugos, teritorinio planavimo ir valdymo įstaigose, politinėse struktūrose, turizmo įmonėse.
Bet pirmiausia pasiklausykime, ką apie geografijos studijų programą kalba patys studentai. Jaunoji geografė Gabrielė Bružaitė sako, kad dėl savo studijų pradėjo kitomis akimis žiūrėti į aplinką, suvokti vidinius ir išorinius jos komponentus. Per ketverius metus mergina spėjo pastebėti, kad geografijos studijų programos kokybė, atsižvelgiant į studentų pastabas bei pageidavimus, yra tobulinama nuolatos, tad į savo aplinkos ir realybės kūrimą studentai įtraukiami vos atvykę į universitetą.
Gabrielė džiaugiasi, kad daugelis VU Chemijos ir geomokslų fakulteto dėstytojų ne tik bendradarbiauja, maloniai dalijasi savo patirtimi, bet ir tampa ištikimais, visada padėti pasiruošusiais draugais. Kaip vieną didžiausių studijų metų potyrių mergina įvardija pagal ERASMUS mainų programą Slovėnijoje, Mariboro universitete, praleistą semestrą. „Tai – nepamirštami įspūdžiai visam gyvenimui!“ – tvirtina G. Bružaitė ir sako, kad šia universiteto suteikiama galimybe turėtų pasinaudoti kiekvienas studentas.
„Mano pasirinktos geografijos studijos ne tik suteikia vadovėlinių žinių, bet ir ugdo žmogų kaip asmenybę, diegia platesnį pasaulio suvokimą“, – įsitikinusi absolventė.
Jai antrina ir Liutauras Paulauskas. Vaikinas anksčiau labiau domėjosi meteorologija, bet norėjo platesnės mokslų srities ir todėl nusprendė pasirinkti geografiją. Būtent platus temų spektras, aprėpiantis ne tik gamtinius, bet ir visuomeninius aspektus, labiausiai ir patiko Liutaurui. „Tai labai išplečia akiratį“, – sako jis. L. Paulauskas save linkęs vadinti visuomenininku. Tuo aiškina ir tą faktą, kad studijas pasirinko tęsti istorijos magistrantūroje: „Jeigu būtų tokia programa kaip istorinė geografija – būčiau rinkęsis ją, nes būtent istorinis aspektas mane masina labiausiai.“ Liutauras teigia, kad ir toliau mato save einantį mokslo keliu.
Dar viena geografijos studentė – Paulė Tamašauskaitė sako: „Vienas didžiausių geografijos privalumų – sugebėti matyti mus supančią aplinką kaip vientisą sistemą, kurioje funkcionuoja tarpusavyje įvairiais ryšiais susijusios tos sistemos dalys.“ Absolventės manymu, požiūris į studijas ir jų kokybę daugiausia priklauso nuo studento motyvacijos ir susidomėjimo, tad pati jas vertina tikrai gerai. Paulė tvirtina, kad ši VU studijų programa apima daug įvairių disciplinų, kurios ir sudaro geografiją, tad sau patinkančią sritį ar bent jau apytikslę kryptį čia atras kiekvienas.
Kaip dar vieną geografijos studijų privalumą ir išskirtinumą mergina įvardija tai, kad įgytą teorinę informaciją galima įtvirtinti mokomosiose praktikose, kuriose ne tik stiprinamas ryšys su kurso draugais, bet ir labiau pažįstama Lietuva, jos gamta. Bakalauro studijas baigianti mergina neslepia, kad per studijų metus pasitaikė ir tobulintinų dalykų, tačiau dabar, rankose laikant diplomą ir žvelgiant atgal, be abejonės, iškyla gausybė gerų prisiminimų ir ateina suvokimas, kad geografija yra daug platesnė nei tai, ką apie ją mes sužinome mokykloje.
„Lietuvos pažinimas, džiaugsmas po ją keliaujant ir suprantant, kodėl vienur – kalvota, o kitur – lygu; pasaulio skirtumų ir globalių problemų, jų priežasčių suvokimas; nedrąsūs bandymai atlikti tiriamąjį mokslinį darbą mokomųjų praktikų metu; o kur dar visi smagūs nuotykiai su kurso draugais; studijos užsienyje, kitų kultūrų pažinimas! Iš geografijos studijų programos toliau į gyvenimą išsinešu pastabumą detalėms, kompleksišką požiūrį tiek į individualias problemas, tiek į visą mane supantį pasaulį ir būrį bendraminčių, ne mažiau kaip ir aš mylinčių gamtą ir keliones“, – ketverius metus trukusios kelionės įspūdžiais dalijasi P. Tamašauskaitė.
VU Geografijos studijų programos komiteto pirmininko prof. D. Veteikio teigimu, požiūrio teritoriškumas ir erdviškumas yra vienas pagrindinių geografijos bruožų: „Kadangi dauguma gamtos ir visuomenės reiškinių formuojasi ir vyksta Žemės paviršiuje, vadinasi, ir geografui gali būti įdomūs įvairiausi reiškiniai. Tą įrodo ir didelė mūsų studentų baigiamųjų darbų įvairovė: nuo senvaginių ežerų Nevėžio slėnyje iki pasaulio kalnų ledynų pokyčių, nuo teritorinių bendruomenių Vilniaus seniūnijose iki tuaregų kultūrinių bei politinių regionų, nuo avaringumo Baltijos šalyse iki pasaulinio masto karinių konfliktų tyrimų.
Prof. D. Veteikis tvirtina, kad dabartinė geografijos studijų programa smarkiai atnaujinta atsižvelgiant į užsienio ekspertų rekomendacijas, be to, nuolatos tobulinama ir toliau. Būsimieji studentai tiesiogiai tyrinės gamtinį ir kultūrinį kraštovaizdį, vykdys miesto ir kaimo gyventojų apklausas, kurs žemėlapius, naudodami kompiuterines technologijas ir geografines informacines sistemas (GIS) išmoks atlikti erdvinę analizę. Čia turėtų suklusti ir tie, kurie neabejingi žemės tyrimams iš oro ar kosmoso – bendradarbiaudami su specialistais jie gebės įvaldyti moderniausias technologijas.
Geografijos studijos patiks tiems, kas mėgsta dinamiką ir mobilumą. Jose apstu mokomųjų išvykų, lauke vyksta ir dalis seminarų, tad nuolatos sėdėti suole tikrai neteks. Šios programos absolventai yra sukaupę nemažai aplinkos apsaugos politikos ir teisės, kultūros paveldo apsaugos ir tvarkymo, saugomų teritorijų sistemos ir teritorijų planavimo (kraštotvarkos) žinių. „Apibendrinant – geografijos studijos skirtos visiems, kurie jaučia didelę atsakomybę už mūsų Žemę, jos gamtą ir žmones, nori susieti savo gyvenimą su gamtos ir visuomenės darnaus būvio principų puoselėjimu ir siekia įvairiais būdais ją pažinti – tiek panaudojant technologijas, tiek keliaujant, surandant bendraminčių“, – įsitikinęs prof. D. Veteikis.
Komentarų nėra. Būk pirmas!