Spalio 22 d. minėsime mirties metines žmogaus, kuris gyvendamas toli nuo savo Tėvynės buvo tikresnis lietuvis patriotas už daugelį iš mūsų…
Vaclovas Dargužas (Andreas Hofer) gimė 1920 m. sausio 6 d. Voveriškiuose. Baigęs Šiaulių berniukų gimnaziją, įstojo į Lietuvos veterinarijos akademiją, tačiau studijas nutraukė karas. 1944 m. birželį V. Dargužas pasitraukė iš Lietuvos. 1945 m. pavasarį atvykęs į Šveicariją pradėjo studijuoti Berno universitete. Baigęs mokslus, tame pačiame universitete dirbo vyr. asistentu, dėstytojavo, 1949 m. apgynė daktaro disertaciją. Nuogąstaudamas dėl artimųjų ir savo saugumo 1951 m. pakeitė pavardę į Andreas Hofer. Atsisakęs mokslininko karjeros pasirinko veterinarijos gydytojo praktiko kelią. Mirė 2009 m. spalio 22 d., palaidotas gimtinėje, Šiauliuose.
Dr. V. Dargužo darbai ir aktyvi jo veikla buvo atitinkamai įvertinti – 1990 m. birželio 20 d. jam suteiktas Vilniaus universiteto globėjo vardas, 1991 m. spalio 11 d. pirmajam jau Nepriklausomoje Lietuvoje – Vilniaus universiteto garbės daktaro vardas. Už nuopelnus Lietuvai 1998 m. dr. V. Dargužas apdovanojamas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 4-ojo laipsnio ordinu, jo žmona Ruth Hofer 2004 m. – Vytauto Didžiojo ordino medaliu.
Vilniaus universiteto biblioteka didžiuojasi saugodama dr. V. Dargužo žemėlapių rinkinį (133 vnt., iš jų 3 atlasai), padovanotą jai 1983 m. Daktaro našlė R. Hofer, tęsdama savo vyro pradėtus darbus ir žinodama apie bibliotekoje saugomus senosios kartografijos rinkinius, šių metų rugpjūčio 8 d. padovanojo dar kelis vertingus XVI–XVII a. žemėlapius. Taip dr. V. Dargužo kolekcija pasipildė įdomiais ir retais miestovaizdžiais – J. Koppmayerio „Birzae“ (Augsburg, 1688), J. Koppmayerio „Kauna“ (Augsburg, 1688), J. Koppmayerio „Schlos zu Olyka“ (Augsburg, 1688), G. Bodenehrio „Grodno: eine der Führnehm. Staedte in Littauen“ (Augsburg, 1721), miestų planais – G. Brauno, F. Hogenbergo „Grodna: vera designatio urbis in Littavia Grodnae“ (Köln, 1575), G. Brauno, F. Hogenbergo „Vilna Litvaniae Metropolis“ (Köln, 1572–1618), žemėlapiais – G. Mercatoro „Lithvania“ (Amsterdam, 1616), G. Mercatoro „Lithvania“ (Amsterdam, 1623).
Dr. V. Dargužo rinkinys labai įdomus teminiu požiūriu – dominuoja XV–XVIII a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Abiejų Tautų Respublikos žemėlapiai (apie 98 vnt.), taip pat yra po keletą Rusijos (apie 13 vnt.), Prūsijos, Livonijos, Skandinavijos ir kitų kraštų žemėlapių. Akivaizdu, kad dr. V. Dargužo pagrindinis tikslas buvo kaupti tik su Lietuva susijusią kartografinę medžiagą, o kiti žemėlapiai galėjo patekti į šį rinkinį iš J. Šaulio kolekcijos, kuri, kaip manoma, ir sudarė dr. V. Dargužo kartografijos rinkinio pagrindą.
Dr. V. Dargužo dovanota kartografijos kolekcija yra dar vienas tikslingai kauptas, vientisas žemėlapių rinkinys (turime Vilniaus universiteto profesoriaus Joachimo Lelewelio, Italijoje gyvenusio kunigo Vinco Mincevičiaus), saugomas Vilniaus universiteto bibliotekoje, kuriuo gali naudotis specialistai, mokslininkai ar visi kiti besidomintys senąja kartografija.
Komentarų nėra. Būk pirmas!