Vilniaus universitetas (VU) mokslo metus pradeda dviejų iš trijų universiteto valdymo organų – Tarybos ir rektoriaus – rinkimų kampanija: iki rugsėjo 30 d. tęsiasi kandidatų į VU Tarybos narius kėlimas, o iki spalio 31 d. laukiami kandidatų į rektorius dokumentai. VU Taryba pagal savo kompetenciją užtikrina VU autonomiją ir VU bendruomenės savivaldą, kartu su Senatu ir rektoriumi rūpinasi VU veiklos kokybe. Vienas pirmųjų jos lauksiančių darbų – rektoriaus rinkimai.
Todėl artimiausias VU bendruomenei teksiantis iššūkis – sklandūs ir sėkmingi Tarybos rinkimai. Apie tai plačiau pasakoja VU Centrinės rinkimų komisijos pirmininkas, Teisės fakulteto prodekanas doc. dr. Haroldas Šinkūnas.
Kuo svarbus Tarybos vaidmuo VU bendruomenės gyvenime?
Pirmiausia verta prisiminti, kad šie Tarybos rinkimai – tai antri tokie rinkimai po naujojo VU Statuto įsigaliojimo. Jau galime daryti sprendimus remdamiesi nors ir nedidele, bet svarbia penkerių metų patirtimi. Pirmą kartą renkant Tarybą bendruomenei dar kilo nemažai klausimų dėl Tarybos vaidmens VU gyvenime, jos kompetencijos, uždavinių, atsakomybės bendruomenei, bet per šią pirmąją pagal naują Statutą suformuotą Tarybos kadenciją labai daug kas paaiškėjo. Manau, bendruomenė realiai pamatė, kaip veikia visi naujai suformuoti VU valdymo organai, taip pat ir kaip veikia Taryba, kokia nepaprastai svarbi jos vieta VU valdymo organų sistemoje. Taryba priima sprendimus pačiais svarbiausiais VU gyvenimo klausimais, todėl ir požiūris į jos narių rinkimus turi būti labai atsakingas, o kiekvieno turinčio rinkėjo teisę bendruomenės nario įsitraukimas nepaprastai svarbus.
Tad koks konkrečiai bendruomenės vaidmuo renkant Tarybą? Kaip kiekvienas jos narys turėtų ir galėtų įsitraukti į šį procesą?
Pats pagrindinis ir esminis. Taryba yra aukščiausia institucija, kurią suformuoja VU bendruomenė. Šiuose rinkimuose rinksime 9 iš 11 Tarybos narių: penkis vidinius, t. y. iš VU bendruomenėje šiuo metu dirbančio akademinio personalo, o keturis išorinius narius – ne VU darbuotojus, bet VU bendruomenės iškeltus ir mūsų pasitikėjimą turinčius asmenis. Dar du Tarybos nariai bus renkami VU Studentų atstovybės nustatyta tvarka.
Tad, viena vertus, visi kandidatai yra siūlomi bendruomenės, jos atrenkami, pereina savotišką jos filtrą, o vėliau – išrenkami nariais. Kita vertus, bendruomenė yra tas šaltinis, iš kur randasi kandidatai. Juk tik bendruomenė gali siūlyti kandidatus – tiek vidinius, tiek išorinius. Tik bendruomenės nariai gali ir patys save išsikelti, o išorinius narius turi būtent kas nors iš bendruomenės pasiūlyti.
Teisę rinkti ar būti renkamam pagal atnaujintą ir Senato patvirtintą rinkimų tvarką turi kiekvienas VU akademinės bendruomenės narys, dirbantis VU pagal neterminuotą darbo sutartį arba ne trumpiau kaip trejus metus ir ne mažiau kaip puse etato.
Svarbu pabrėžti, kad aktyvus dalyvavimas laukiamas ne tik kai keliami kandidatai, galintys varžytis rinkimuose, bet ir vėliau, renkant. Atsižvelgiant į tai, kad Taryba atstovauja bendruomenei, labai svarbu, kad jos nariai turėtų ir kuo didesnės bendruomenės dalies pasitikėjimą. Be to, egzistuoja ir nustatytos taisyklės dėl kvorumo. Neįvyks rinkimai, neatvykus pakankamam balsuotojų skaičiui – nebus suformuota Taryba. Nebus suformuota Taryba – sutriks sklandus VU valdymo organų formavimo procesas.
Svarbu pasakyti ir tai, kad Taryba prisiekia ir pradeda darbą tik tada, kai suformuojama visa, t. y. kai išrenkami visi Tarybos nariai. Bent vieno Tarybos nario neišrinkimas reiškia, kad Taryba nėra suformuota ir darbo pradėti negali.
Ir aktyvus bendruomenės dalyvavimas keliant kandidatus į Tarybą, ir sklandus Tarybos narių rinkimų procesas ypač svarbu dar ir dėl to, kad jau yra paskelbti rektoriaus rinkimai. Tai padaryta tikintis, kad naujoji taryba bus suformuota laiku, nes rektorius turi būti išrinktas laikantis tam tikrų terminų.
Iš esmės dalyvaudami visame procese kiekvienas iš mūsų sprendžiame dėl savo ateities VU: koks VU bus, kokie vektoriai, vertybės dominuos, kokia bus VU misija ir artimiausi strateginiai tikslai.
Kokie reikalavimai keliami kandidatams ir ko iš jų tikimasi?
Senato patvirtintoje Tarybos rinkimų tvarkoje gana aiškiai aprašyti reikalavimai būsimiems kandidatams. Be formaliųjų kriterijų, turbūt svarbiausia, kad kandidatas būtų nepriekaištingos reputacijos, o jo veikla liudytų, kad jis suvokia VU misiją, puoselėja vertybes, yra motyvuotas būti VU Tarybos nariu ir turi reikalingų gebėjimų. Žinotina, kad kandidatų atitiktį nustatytiems kriterijams po dokumentų pateikimo dar vertins Senatas.
Taip pat atkreiptinas dėmesys, kad atnaujintoje Tarybos rinkimų tvarkoje privalo būti užtikrinta lyčių lygybė jau kandidatų kėlimo etape. Tai reiškia, kad į kiekvieną iš devynių pozicijų kandidatų sąrašas bus tvirtinamas tik tada, kai jame bus bent viena moteris ir bent vienas vyras.
Todėl tikrai labai tikimės ir laukiame aktyvaus akademinės bendruomenės dalyvavimo keliant kandidatus ir kandidatuojant savarankiškai. Rinkimų taisyklės tokios, kad kandidatų turi būti nemažai: bendruomenė turi turėti iš ko pasirinkti, o ir numatytas kandidatūrų svarstymas Senate bei lyčių lygybės principas reikalauja aktyvaus kandidatų į Tarybos narius kėlimo.
Esame įvairi, sakyčiau, marga akademinė bendruomenė, bet įvairovėje slypi ir mūsų stiprybė. Tad ir VU, mano manymu, reikalingi kandidatai, turintys įvairiausių idėjų, galintys pasiūlyti skirtingus požiūrio kampus, keliantys VU vizijai, jo ateičiai svarbius klausimus, kurie turėtų ar galėtų atsirasti artimiausioje penkerių metų darbotvarkėje. Tokie, kuriems svarbu ir rūpi, kur VU eina, kokia jo ateities strategija ir vieta visuomenėje, į ką mes orientuojamės.
Be to, jau esame turėję įdomios ir nacionaliniu mastu reikšmingos patirties. Prisiminkime kad ir dabar veikiančios VU Tarybos formavimą, kai praėjusių rinkimų antrame ture dėl Tarybos nario vietos varžėsi neseniai vykusių Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimų antrojo turo kandidatai – Gitanas Nausėda ir Ingrida Šimonytė. Tarp kandidatų į Tarybos narius anuomet buvo ir kitų iškilių ir visuomenėje gerbiamų asmenybių, tad viliamės, kad ir šįkart sulauksime ne mažiau autoritetingų pretendentų, kuriems VU yra labai svarbus ir kurie suvokia nepaprastai svarbią jo misiją visuomenėje.
Pabaigoje – dar kartą: kokie esminiai ir svarbiausi šio laikotarpio etapai?
Artimiausia svarbi data – 2019 m. rugsėjo 30 d., iki kurios laukiame kandidatų į VU Tarybą dokumentų. Spalis bus skirtas kandidatų prisistatymams, o lapkritis prasidės rinkimais. Tad VU bendruomenės laukia labai intensyvus ruduo ir daug iššūkių, bet esu tikras, kad esame pasirengę sėkmingai su jais susidoroti.
Visą su rinkimais susijusią informaciją galima rasti specialioje VU tinklalapio skiltyje „Rinkimai į VU Tarybą 2019“.
Komentarų nėra. Būk pirmas!