Vilniaus universiteto Medicinos fakultetas (VU MF) kartu su partneriais VšĮ Centro poliklinika ir Baltijos šalių paliatyviosios pagalbos asociacija gavo aukštą 2 žvaigždučių (2 stars) „Reference sites“ įvertinimą už Europos inovacijų partnerystę aktyvaus ir sveiko senėjimo programoje.
Įgyvendinant iniciatyvą – sektinas partnerystės pavyzdys
VU MF Sveikatos mokslų instituto direktorė prof. Natalja Fatkulina džiaugiasi kolegų pasiekimais ir įvertinimu: „Dėkojame mūsų partneriams už reikšmingas iniciatyvas, skirtas globalaus visuomenės senėjimo keliamiems iššūkiams mažinti, ir už Vilniaus universiteto vardo garsinimą.“ Pasak jos, ši tarpinstitucinė partnerystė yra puikus bendradarbiavimo pavyzdys Lietuvai ir netgi Europai.
Įgyvendinant Europos inovacijų partnerystę aktyvaus ir sveiko senėjimo srityje, 2019 m. už nuopelnus plėtojant gero pavyzdžio tarpinstitucines partnerystes buvo apdovanotos 26 organizacijos iš visos Europos.
Viena iš šių partnerysčių, kuriai ir buvo suteiktos dvi žvaigždutės, yra pavadinta „Vilnius Reference Site“, o ją sudaro trys glaudžiai bendradarbiaujančios organizacijos: VU – didžiausias Lietuvos universitetas, Centro poliklinika – viena didžiausių sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų ir Baltijos šalių paliatyviosios pagalbos asociacija, kurios tikslas – skatinti žmogaus orumą jo gyvenimo pabaigoje.
Europos aktyvaus ir sveiko senėjimo inovacijų partnerystė (EIP on AHA) yra Europos Komisijos iniciatyva, kuria siekiama diegti naujoves ir skaitmeninę transformaciją aktyvaus ir sveiko senėjimo srityje. Europos inovacijų partnerystės (EIP) idėja – skatinti bendradarbiavimą, padedantį stiprinti vykdomus mokslinius tyrimus ir inovacijas. Partnerystė įgalina aktyvias visuomenines organizacijas, įstaigas ir įmones veikti nacionaliniu lygmeniu sprendžiant konkrečias visuomenės problemas.
Sveikas ir orus senėjimas – kiekvieno žmogaus prioritetas
VU MF Sveikatos mokslų instituto Slaugos katedros lektorius Marius Čiurlionis, VšĮ Centro poliklinikos Slaugos, paliatyviosios medicinos ir socialinių paslaugų klinikos vedėjas ir Baltijos šalių paliatyviosios slaugos asociacijos steigimo iniciatorius ir pirmininkas, pabrėžia, kad sveikas senėjimas turėtų būti kiekvieno žmogaus prioritetas.
„Mes nuolat ieškome būdų, kaip padėti vyresnio amžiaus žmonėms pagerinti jų gyvenimo kokybę, ir kiekvienas partnerių turi savo sritį. Padėti sergančiajam, išlaikyti jo orumą ir būti šalia paciento – pagrindinis inovatyvios partnerystės ir veiklos su senyvo amžiaus pacientais tikslas Lietuvoje bei Europoje“, – sako M. Čiurlionis.
Pasak VU MF dėstytojo, VU atlieka mokslinius tyrimus, leidžiančius atrasti naujus metodus arba pritaikyti jau žinomus būdus, gerinančius senyvo amžiaus žmonių gyvenimo kokybę. Tuo tarpu Centro poliklinika vyresnio amžiaus žmonėms teikia inovatyviomis technologijomis paremtas ambulatorinės slaugos galimybes namuose, o Baltijos šalių paliatyviosios pagalbos asociacija vienija geriatrijos, onkologijos ir kitų sričių specialistus, savo darbe susiduriančius su sunkiomis bei nepagydomomis ligomis sergančiais vyresnio amžiaus žmonėmis.
„Reference Sites“ dažniausiai reprezentuoja regionus, miestus, sveikatos priežiūros įstaigas, integruotas priežiūros globos organizacijas, kartu su partneriais iš pramonės sektoriaus, pilietinių ir visuomenių organizacijų, akademinių bendruomenių ir vyriausybės institucijų taikančias naujovėmis pagrįstą požiūrį į aktyvų ir sveiką senėjimą. Partneriai, dirbdami kiekvienas savo srityje, plėtoja geros praktikos pavyzdžius, puoselėdami sveiką senėjimą.
Pirmieji ėmė teikti slaugos paslaugas namuose
VU MF Sveikatos mokslų instituto Visuomenės sveikatos katedros asistentė, VšĮ Centro poliklinikos direktoriaus pavaduotoja dr. Audronė Juodaitė-Račkauskienė didžiuojasi, kad Centro poliklinika pirmoji Lietuvoje pradėjo teikti slaugos ir paliatyviosios pagalbos paslaugas namuose.
„Sunkius ligonius prižiūrintys slaugytojai ir medikai savo darbą gali atlikti greičiau, operatyviai suteikti reikiamą pagalbą ir gydymą paciento namuose. Džiaugiamės, kad modernios technologijos leidžia mums teikti greitesnę ir kokybiškesnę pagalbą namuose slaugomiems pacientams“, – sako ji. Anot A. Juodaitės-Račkauskienės, teikiant slaugos paslaugas namuose svarbiausia – kad vyresnio amžiaus pacientas jaustųsi saugiai, nuolat būtų šalia savo artimųjų.
Europoje ir visame pasaulyje ryškėja sparčios visuomenės senėjimo tendencijos, kurias daugiausia lemia mažas gimstamumas ir ilgėjanti gyvenimo trukmė. Manoma, kad iki 2060-ųjų dvigubai padidės 65 metų ir vyresnių žmonių skaičius darbingo amžiaus žmonių atžvilgiu, todėl sudaryti sąlygas oriam, sveikam ir aktyviam gyventojų senėjimui yra kiekvienos valstybės prioritetinis uždavinys. VU MF planuoja ir toliau tęsti tarpinstitucinį bendradarbiavimą įgyvendindamas pažangiausias Europos iniciatyvas.
Komentarų nėra. Būk pirmas!