Į Vilniaus universiteto (VU) leidyklos mokslo periodikos publikavimo platformą (journals.vu.lt) sukelti suskaitmeninti mokslo periodikos žurnalai „Ekonomika“ (nuo 1960) ir „Acta Orientalia Vilnensia“ (nuo 2000).
Pasak žurnalo „Acta Orientalia Vilnensia“ vyriausiojo redaktoriaus, VU Filosofijos fakulteto Azijos ir transkultūrinių studijų instituto profesoriaus dr. (HP) Audriaus Beinoriaus, tai, kad visas žurnalo archyvas yra sukeltas internete – svarbus žingsnis, nes didelis poreikis dėl leidinio ankstesnių numerių prieinamumo buvo pastebimas.
Žurnalas „Acta Orientalia Vilnensia“, paskutinį numerį publikavęs dar 2016 m., išlieka vienas skaitomiausių VU mokslo periodikos leidinių (per 2019 m. fiksuota beveik 80 tūkstančių atsisiuntimų). Nors šiuo metu nauji numeriai neleidžiami, profesorius tikisi rasti galimybių atnaujinti žurnalo publikavimą ateityje. Tuo tarpu „Ekonomikos“ žurnalas yra vienas iš seniausių mokslo žurnalų Lietuvoje.
„Pirmas „Ekonomikos“ numeris išleistas 1960 m. lapkričio 30 d. Pirmoje redkolegijoje buvo tokie garsūs ekonomistai kaip D. Budrys (ats. redaktorius), ilgametis VU rektorius J. Bučas, M. Gregorauskas, A. Žilėnas. Skaitmenizavus šio žurnalo numerius skaitytojui ar tyrėjui atsiveria galimybės susipažinti su turtingu žurnalo straipsnių iš įvairių istorinių laikotarpių bagažu“, – pasakoja žurnalo „Ekonomika“ vyriausiasis redaktorius, VU Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto profesorius dr. (HP) Algirdas Miškinis.
Pasak profesoriaus, kadangi žurnalas buvo pradėtas leisti sovietiniais metais, pagrindinis dėmesys jame buvo skiriamas to laikotarpio ekonominėms problemoms ir aktualijoms.
„Bet šalia socialistinės tematikos jame galima rasti nemaža straipsnių iš ekonominės minties ar ūkio plėtros istorijos. Štai jau pirmame numeryje yra įdomus A. Makarevičiaus straipsnis „Ekonominės teorijos Vilniaus universitete 1783–1832 m.“, M. Idaitės straipsnis „Finansų sistemos organizavimas Lietuvoje 1918–1919 m.“, A. Žilėno straipsnis „Tarybų valdžios Lietuvoje (1918–1919 m.) mokesčių politikos bruožai“, – teigia žurnalo vyr. redaktorius.
Nuo 1995 m. žurnalas „Ekonomika“ yra pagrindinis mokslinių straipsnių apie rinkos ekonomikos kūrimą ir ūkio transformacijas šaltinis. Pastaraisiais metais žurnalas skiria daug dėmesio vadybos klausimams ir modernios ekonomikos kūrimui tiek Lietuvoje, tiek kitose Vidurio ir Rytų Europos šalyse.
Žurnalų skenavimą vykdė VU biblioteka, tolimesnį apdorojimą – teksto atpažinimą, nuskaitomo PDF generavimą, metaduomenų parengimą ir sukėlimą į platformą – VU leidykla.
„Plintant atvirojo mokslo idėjoms labai svarbu, kad kuo daugiau mokslinės produkcijos būtų atverta, paviešinta, prieinama visiems – ir mokslo bendruomenei, tyrėjams, dėstytojams, studentams, ir tiesiog visiems besidomintiems. Atviroji prieiga skatina dalijimąsi informacija, tarptautinį ir daugiadalykį bendradarbiavimą, inovacijų plėtrą, o tai yra mokslo pažangos variklis. Kita vertus, labai svarbus ir reikšmingas istoriniu požiūriu skaitmenintų objektų išsaugojimas, archyvavimas, kartu ir užtikrinimas, kad jie bus išsaugoti ateities kartoms“, – teigia VU bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir technologijų departamento direktorė dr. Žibutė Petrauskienė.
Atverta informacija tampa lengviau ir greičiau pasiekiama, skatina mokslinių tyrimų efektyvumą, didėja ir mokslininko autoritetas, jo veikla, darbai ir tyrimų rezultatai tampa labiau žinomi ir matomi mokslo pasaulyje, dažniau cituojami, be to, gerinamas investicijų į mokslą matomumas ir grąža, dalijamasi informacija.
„Dar reikia suskaitmeninti apie 7000 straipsnių iš kitų leidyklos šiuo metu leidžiamų žurnalų. Siekiame, kad VU mokslo žurnalai atrodytų solidžiai ir turėtų pilnus skaitmeninius archyvus. Suskaitmeninti archyvai didina lankomumo srautus, VU žinomumą ir suteikia galimybes lengvai pasiekti jų turinį“, – įsitikinęs VU leidyklos direktorius dr. Arūnas Gudinavičius.
VU leidyklos mokslo periodikos platforma yra susieta su VU institucine talpykla eLABa, todėl VU platformos žurnaluose publikuoti straipsniai automatiškai perkeliami į šią sistemą.
Komentarų nėra. Būk pirmas!