Visus 10–12 klasių moksleivius kviečiame registruotis į jaunojo mokslininko paskaitą. Balandžio 15 d. (penktadienį) 15.30 val. Fizikos fakulteto 201 auditorijoje (Saulėtekio al. 9, III rūmai) Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto dr. Erika Pakštienė skaitys paskaitą „Kintamos žvaigždės. Asteroseismologija“.
Žodis asteroseismologija daugeliui primena gerai žinomą žodį seismologija. Seismologija – tai mokslas, tyrinėjantis žemės drebėjimus, seisminių bangų atsiradimą ir jų dinamiką bei pasiskirstymą žemės paviršiuje. Asteroseismologija, kaip ir seismologija, tyrinėja seismines bangas, bet ne Žemėje, o žvaigždėse. Dėl seisminių bangų sklidimo žvaigždės gelmėse jos paviršiuje periodiškai keičiasi temperatūra ir šviesis, o mes stebėdami per atstumą matom pulsuojančią (arba kintamą) žvaigždę.
Kintamų žvaigždžių yra labai įvairių, skirtingų masių, amžiaus ir su skirtingais pulsacijų periodais. Lietuvos mokslininkai tyrinėja kintamas baltąsias nykštukes. Baltosios nykštukės – tai senos žvaigždės, kurių gelmėse jau užgesusios termobranduolinės sintezės reakcijos. Mūsų Saulė savo gyvenimo pabaigoje taip pat taps baltąja nykštuke.
Paskaitoje bus pasakojama apie kintamų baltųjų nykštukių sandarą bei jų sąsają su pulsacijų parametrais, kaip tiriant pulsacijas sužinoma žvaigždžių gelmių sandara, kokie projektai skirti kintamųjų žvaigždžių tyrimams bei kokia yra šių žvaigždžių stebėjimų ir tyrimų specifika.
Komentarų nėra. Būk pirmas!