Įmonė „Atos“ – didžiausia Europos superkompiuterių gamintoja, viena iš skaitmeninių sprendimų lyderių visame pasaulyje. Šios Prancūzijos įmonės gamintus superkompiuterius jau daugiau nei dešimtmetį naudoja ir Vilniaus universiteto Fizikos fakultetas. Neseniai VU FF įsigijo šios firmos naują superkompiuterį VU HPC Saulėtekis, kuris atvers naujas galimybes mokslui ir moksliniams tyrimams įgyvendinti.
Superkompiuterio inovacija – pranašumas verslui ir ekonomikai
„Atos“ įmonė UAB „Bull Baltija“, kartu su partneriu „Duvait“, turinčiu daugiau nei 15 metų patirtį didelio našumo skaičiavimo sistemoje (angl. High Performance Computing, HPC), tinklų, saugos ir duomenų centrų sprendimų srityse, integravo ir įdiegė Fizikos fakultete naują techninę, programinę ir saugojimo HPC klasterio įrangą. Ši įranga turi daugiau kaip 4500 skaičiavimo branduolių ir beveik 55 terabaitus operatyviosios atminties (RAM). „Superkompiuterių inovacijos kuria naujas mokslo ir mokslinių tyrimų galimybes bei konkurencinį pranašumą verslui ir ekonomikai“, – sako VU Fizikos fakulteto dekanas prof. Juozas Šulskus. Profesorius džiaugiasi, kad dabar Vilniaus universitetas su naujuoju superkompiuteriu VU HPC gali vykdyti tyrimus ir studijas pasitelkiant mašininį mokymąsi, dirbtinį intelektą ir ypač didelius duomenis. Pasitelkus šią, daugiau kaip 10 kartų našesnę už turėtą skaičiavimo sistemą, mokslininkams ir tyrėjams atsiveria galimybės spręsti daug sudėtingesnius uždavinius.
Didelio našumo įrangos panaudojimo sričių – daugybė
„VU HPC Saulėtekis bus naudojamas modeliuojant šviesos energijos surinkimo elektronines sistemas ir fotosintetines molekulinės elektronikos medžiagas kvantinės chemijos metodais. Bus analizuojamos ir sužadintos pagrindinės fotosintetinių junginių būsenos, modeliuojami Ramano spektrai ir sužadintų būsenų dinaminės charakteristikos, analizuojama protonų perdavimo galimybė konjuguotose sistemose bei grafeno sluoksniai“, – planus, kur bus panaudotas naujasis superkompiuteris, vardija „EuroHPC“ kompetencijos centro vadovas, VU Fizikos fakulteto doc. dr. Mindaugas Mačernis. Tikimasi, kad organinės medžiagos ir prietaisai bus plačiai naudojami įvairiose srityse: medicinos, energetikos ir kompiuterijos. Naudodami galingesnę HPC sistemą, VU tyrėjai turės galimybę modeliuoti kvantinius kompiuterius, pagrįstus molekuliniais junginiais ir kurti kvantinių skaičiavimų algoritmus.
Lietuva – Europos projekto „EuroHPC“ narė
Dėl VU HPC resursų ir atliekamų darbų Lietuva tapo Europos projekto „EuroHPC“ nare, o Vilniaus universitetas – Lietuvos atstovu jungtiniame „EuroHPC“ našaus skaičiavimo kompetencijų centre. Taip pat planuojama ir narystė Europos superkompiuterių tinkle (angl. Europe Grid Infrastructure, EGI). Be Vilniaus universiteto mokslininkų Atviros prieigos centro, HPC infrastruktūra gali naudotis ir kitų Lietuvos mokslo įstaigų bei įmonių tyrėjai.
Komentarų: 1
2021-07-30 14:12
jogasŠaunuoliai