Šią savaitę prasidedančioje Knygų mugėje bus įteikta rašytojos Jurgos Ivanauskaitės premija, kuri šiemet skirta rašytojui, istorikui dr. Tomui Vaisetai už romaną „Ch.“. Tiesa, pagrindinė dr. T. Vaisetos veikla – ne knygų rašymas, o dėstymas Vilniaus universitete (VU) ir sovietmečio istorijos tyrinėjimas.
J. Ivanauskaitės premija rašytojui ir VU dėstytojui įteikiama už drąsą ir ambiciją. Pats autorius sako nežinantis, kiek yra ambicingas, kiek drąsus.
„Ambicingas – turbūt taip. Nežinau, kiek esu drąsus, bet sutinku su tuo, kad Lietuvos literatūrai tikrai labai trūksta ir ambicijos, ir drąsos nerašyti taip, kad žinai – tai tikrai pasieks skaitytoją. Literatūra vis tiek yra meno kūrinys, kuris sprendžia estetinius klausimus, ir jie ne visada yra išsprendžiami pačiu lengviausiu būdu“, – LRT televizijos laidai „Panorama“ pasakoja dr. T. Vaiseta.
Kaip rašoma knygos aprašyme, žodingas, daugiasluoksnis, intelektualus idėjų romanas „Ch.“ (siūloma tarti „cha“) provokuoja skaitytojus pačius nuspręsti, ką jie skaito. Ironiškai, kartais groteskiškai ir absurdiškai kviečiama kartu mąstyti apie mirties kultūrą ir jos prasmę, pareigos reikšmę, meno paskirtį ir Vakarų kultūros vertybinius pamatus, vadinamąją „mažojo žmogaus“ idėją, amžiną, nesiliaujančią dieviškųjų ir demoniškųjų pradų kovą.
„Tam tikra prasme ten (knygoje – past.) yra žodžių perteklius. Tai yra sąmoningai padaryta, bandant pasakyti, kad žodžiai yra labai svarbūs, kalba yra labai svarbi. Veiksnys, tarinys yra svarbūs. Bet kartais yra temų arba užmojų, kuriems veiksnio ir tarinio neužtenka, o reikia viso kito, ką būtent literatūra gali pasiūlyti – metaforų, palyginimų, epitetų, veiksmažodžių, kurių lietuvių kalba yra turtinga, ir kartais gali padėti sukurti pasaulio savitumą“, – LRT žurnalistei Inesai Rinkevičiūtei sako dr. T. Vaiseta.
Šiemet premija ir rašytojos šeimos dovanojamas drambliukas iš asmeninės Jurgos kolekcijos bus įteikti Vilniaus knygų mugėje vasario 26 d., šeštadienį, 12 val. Rašytojų kampe.
Komentarų nėra. Būk pirmas!