Vasarį Vilniaus universitete (VU) vyko Chemijos ir geomokslų fakulteto Geomokslų instituto Klimato kaitos grupės surengtos dirbtuvės „Klimato veiksmų lyderystė: strateginės ir praktinės gairės“ (angl. Leading Climate Actions: Strategical and practical guidelines). Pagal „Arqus Research & Innovation“ (Arqus R&I) projektą organizuotos dirbtuvės skirtos pradinėms VU kaip žaliojo universiteto tikslui pasiekti rengiamo veiksmų plano gairėms aptarti.
„Aplinkosaugos problemos ir tvarumas – vieni iš esminių klausimų Europos valstybių darbotvarkėse. Suvokdami savo atsakomybę valstybei, visuomenei ir aplinkai, universitetai gali būti aktyvūs žaidėjai, savo pavyzdžiu, veikla ir skleidžiamomis idėjomis prisidedantys prie darnaus vystymosi tikslų bei Europos žaliojo kurso, kurio tikslas – kad Europa taptų pirmuoju poveikio klimatui atžvilgiu neutraliu žemynu, įgyvendinimo ir tvarios visuomenės formavimo“, – sako vienas dirbtuvių organizatorių doc. Justas Kažys.
Ieškodamas sprendimų, kaip atliepti aktualią ekologinę darbotvarkę ir įnešti savo indėlį į darnųjį visuomenės ir miesto vystymąsi, VU yra iškėlęs sau ilgalaikį strateginį tikslą – tapti žaliuoju universitetu, kurio veikla ir inicijuojami nauji projektai mažiau kenkia aplinkai, kuris plėtoja aplinkosaugai reikšmingą tiriamąją ir edukacinę veiklą, ugdančią „žaliąjį“ visuomenės požiūrį.
Tokie kompleksiniai aplinkosauginiai tikslai reikalauja suinteresuotų šalių įsitraukimo ir glaudaus bendradarbiavimo, kurio skatinimas mokslinių tyrimų, edukacijos ir visų universitetų bendruomenės įtraukimo srityse yra vienas iš „Arqus“ universitetų aljanso prioritetų. Įgyvendindami „Arqus R&I“ projektą, aljanso partneriai parengė Atvirojo mokslinių tyrimų darbotvarkės planavimo priemonių rinkinį (angl. Toolbox for Open Research Agenda Setting), prisidėsiantį apie vadovavimosi atvirojo mokslo principais plėtros ir paskatinsiantį suinteresuotų šalių įtraukimo technikų taikymą aljanso universitetuose, siūlydami konkrečius tam skirtus įrankius.
Norint praktiškai išbandyti vieną iš siūlomų suinteresuotų šalių įtraukimo metodų, dirbtuvėse VU „žalinimo“ tikslams pasiekti pirmą kartą pavyko suburti visų suinteresuotų VU padalinių atstovus, kurie kartu ieškojo universiteto poreikius atitinkančių sprendimų klimato krizei spręsti bei aplinkosauginiam tvarumui užtikrinti. Doc. J. Kažys džiaugėsi, kad dirbtuvės leido identifikuoti ir sukurti aktyvių ir neabejingų universiteto „žalinimo“ strategijai žmonių tinklą, kuris leis tęsti užsimezgusį bendradarbiavimą ir komunikaciją, toliau dirbti ties konkrečiomis aplinkosauginėmis iniciatyvomis.
„Dirbtuvėse buvo supažindinta su esama VU padėtimi ir numatomais ateities veiksmais. Pasitelkus minčių lietaus metodą buvo norima atrasti naujas ir išgryninti esamas idėjas trijose išskirtose veiksmų srityse – Žaliasis švietimas: bendruomenė ir visuomenė; Ekologinio / anglies pėdsako mažinimas: nauda aplinkai ir universitetui; Žalioji infrastruktūra: šiuolaikiško universiteto vizija“, – pasakojo organizatorius.
Dirbtuvių rezultatas – parengta VU „žalinimo“ veiksmų plano baltoji knyga – siūlomi veiksmai, kurių reikėtų imtis universitetui siekiant tapti tvaresniam. Netrukus su parengtu dokumentu bus supažindinta visa VU bendruomenė, o jos grįžtamasis ryšys bus ypač laukiamas.
Doc. J. Kažio teigimu, reikšmingą postūmį dirbtuvių organizavimui ir pirmųjų žaliojo universiteto tikslams įgyvendinti rengiamo veiksmų plano gairių nubrėžimui davė „Arqus“ atvirojo mokslinių tyrimų darbotvarkės planavimo priemonių rinkinys. Jis paskatino žengti pirmą žingsnį generuojant renginio idėją ir pasiūlė paprastą, tačiau pirminiuose bendradarbiavimo etapuose išties veiksmingą minčių lietaus metodą.
Prie žaliojo universiteto idėjos įgyvendinimo kviečiami prisidėti visi aktyvūs ir norintys imtis konkrečių veiksmų VU bendruomenės nariai. Savo pasiūlymus ir klausimus galima pateikti čia.
Klimato kaitos grupės dirbtuvės „Klimato veiksmų lyderystė: strateginės ir praktinės gairės“ VU surengtos įgyvendinant „Arqus R&I“ projekto 6-ąjį darbų paketą „Suinteresuotųjų šalių įtraukimas“ (angl. Stakeholder Engagement). Daugiau informacijos apie vykdomus projektus rasite čia.
Komentarų nėra. Būk pirmas!