Vilniaus universiteto (VU) startuolio „Biomatter Designs“ įkūrėjai Laurynas Karpus, Irmantas Rokaitis ir Vykintas Jauniškis pateko į „Forbes“ Europos 30 įtakingiausiųjų iki 30 metų amžiaus sąrašą mokslo ir sveikatos priežiūros srityje.
„Biomatter Designs“ plėtojama dirbtinio intelekto platforma leidžia kurti terapinius ir DNR kodo redagavimui skirtus baltymus ir naujus fermentus, skirtus efektyviai ir ekologiškai cheminių junginių sintezei.
„Kartais kurdami naujus technologinius sprendimus nė nežinome, ar jie išvis yra įmanomi. Tačiau esame užsispyrę, tikime savo vizija ir kantriai dirbame tikslo link, todėl vidinio užtikrintumo, kad viskas bus gerai, turime. Vis dėlto gavus tokį įvertinimą kaip „Forbes“ – tai patvirtinimas iš išorės, kad atliekame reikšmingą darbą. Tai mums, įkūrėjams, labai svarbu“, – apie gautą įvertinimą atsiliepia „Biomatter Designs“ vadovas, vienas iš įkūrėjų L. Karpus.
Dar idėjos tobulinimo metu prie startuolio komandos kaip bendraįkūrėjai prisijungė VU Gyvybės mokslų centro (GMC) Biochemijos instituto profesorius Rolandas Meškys ir Donatas Repečka – prie komandos prisijungęs iš IT, kompiuterių mokslo, srities.
Naujausiame „Spectrum“ numeryje prof. R. Meškys teigia, kad L. Karpaus su komanda kuriami bioinformatiniai instrumentai leidžia patobulinti ir papildyti jau egzistuojančius baltymų inžinerijos metodus. Jie pagreitina tyrimų procesą, padeda išvengti milijono galimai tinkamų baltymų tikrinimo, pasiūlo, kaip reikėtų pakeisti esamą baltymo struktūrą, kad ji taptų atsparesnė aukštai temperatūrai, greitai nesubyrėtų arba pasižymėtų didesniu aktyvumu.
„Tokie ir panašūs dirbtinio intelekto metodai leidžia sugeneruoti baltymų sekas, kurių nėra gamtoje, ir jas apmokyti veikti taip, kaip reikia. Nors paprastai mes pramonėje ieškome tokių fermentų, kurie aptinkami gamtoje, bet iš esmės pramonei visiškai nesvarbu, iš kur tas fermentas paimtas – jai tiesiog reikia gero, tuo metu naudingą funkciją atliekančio baltymo. O tai, kas yra gamtoje, ne visuomet tinka pramonei, nes evoliucija veikia ne tam, kad baltymas dirbtų gamykloje ar būtų efektyvus vaistas“, – tikina profesorius.
„Biomatter Designs“ yra viena iš daugiau nei dvidešimties VU inovatyvių įmonių.
Komentarų nėra. Būk pirmas!