Trečiadienį Vilniaus universitete (VU) lankėsi Konstitucinių Teismų (KT) atstovai iš Moldovos, Vokietijos, Albanijos ir Lietuvos. Šią savaitę minimas 1922 m. Lietuvos Valstybės Konstitucijos 100-metis ir 1992 m. Lietuvos Respublikos Konstitucijos 30-metis.
Delegaciją pasitiko ir pasveikino VU rektorius prof. Rimvydas Petrauskas. Moldovos KT pirmininkė Domnica Manole ir Užsienio ryšių skyriaus vadovė Elena Gorodisteanu, Vokietijos Federalinio KT teisėjas Henningas Radtke ir teisėja Ines Härtel, Albanijos KT teisėja Fiona Papajorgji, patarėja Ela Elezi ir Viešųjų ir tarptautinių ryšių departamento vadovė Alma Çomo kartu su Lietuvos Respublikos KT atstovais – teisėja Daiva Petrylaite, pirmininko patarėja Jolita Miliuviene, vyresniąja padėjėja Ieva Saudargaite ir Administravimo ir protokolo skyriaus vedėja Rūta Svirneliene susipažino su VU ir eksponatais iš VU bibliotekos paveldo kolekcijų, susijusių su VU teisės istorija. Ekskursiją vedė viena geriausių gidžių VU istorijos specialistė Nijolė Bulotaitė.
Išskirtinėje ekskursijoje KT atstovai galėjo patyrinėti „Projekt Daniłowicza do prawa krajowego“ – VU teisės istorijos dėstytojo Ignoto Danilavičiaus projektą apie krašto teisę. VU pateiktame projekte I. Danilavičius apgailestavo, kad universitete ilgai nebuvo dėstoma savojo krašto teisė. Anot jo, gerai neišmanant savo krašto teisės istorijos, neįmanoma parengti naujo teisių kodekso. Be to, buvo aprodytas Mykolo Römerio dienoraštis.
Delegacija turėjo galimybę susipažinti ir su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) teisės kodeksu, patvirtintu LDK Seimo ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio, įsigaliojusiu 1566 m. Lietuvos Statutai yra vieni geriausių tuometinės Europos teisėkūros pavyzdžių. VU bibliotekoje saugomas rankraštis įtrauktas į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą.
Be to, KT atstovai galėjo pamatyti Ukmergės žemės teismo aktų knygą. LDK teismų knygos – vienas įdomiausių VU bibliotekos istorinių rinkinių. Jį sudaro beveik šeši šimtai 1540–1845 m. rankraštinių aktų knygų ir jų fragmentų. Knygose kruopščiai fiksuoti smulkiausi kivirčai, detaliai aprašoma ne tik ginčo eiga, bet ir susitaikymas ar teismo nuosprendis. Fondo F7 kolekcijoje saugomi rankraščiai atspindi plačią politinę, juridinę, socialinę ir ekonominę Lietuvos istorijos panoramą, istorinę buitį, mentalitetą ir psichologiją. Teismų knygos taip pat yra svarbus šaltinis kalbų istorijai, istorinei geografijai, genealogijai tyrinėti. Dabartinės Lietuvos teritorijoje buvusių pavietų teismų knygos ypač populiarios tarp Lietuvos istorijos tyrinėtojų.
Komentarų nėra. Būk pirmas!