Nuo 2023 m. į Vilniaus universiteto (VU) bakalauro ar vientisąsias studijas įstojusiems studentams suteikiama galimybė ne tik studijuoti pagrindinę studijų programą, į kurią jie įstojo, bet ir savarankiškai pasirinkti dalį studijuojamų dalykų.
VU studijų prorektoriaus dr. Valdo Jaskūno teigimu, individualiosios studijos siūlomos kaip atsakas į sparčiai besikeičiančias absolventų karjeros tendencijas ir elgseną globalioje darbo rinkoje, kai niekas negali žinoti, kokių kompetencijų reikės ateityje. Ši naujovė atliepia tiek plataus tarpdiscipliniškumo, tiek gilaus specifinės srities išmanymo poreikį.
Kas yra individualiosios studijos?
Individualiosios studijos – tai tarsi savarankiškas savo programos susikūrimas, kai į vienas studijas įstojęs studentas gali rinktis dalį norimų studijuoti dalykų, vykdomų bet kuriame VU padalinyje.
Pasak dr. V. Jaskūno, tai yra puiki galimybė susikurti tokią studijų programą, kuri atliepia studento lūkesčius, poreikius, padeda formuoti ateities planus ir kaupti įvairesnių kompetencijų bagažą.
„Pastarojo dešimtmečio tendencijos, viena vertus, yra vis dažniau keičiamas darbas, noras save išbandyti skirtingose srityse, tokie darbai ar naujos darbo vietos, kuriems reikia ne vienos srities gero išmanymo. Kita vertus, neretai kyla ir labai nišinių, specifiškai, giliai vieną sritį išmanančių specialistų poreikis. Todėl papildomų kompetencijų tikrai prireiks pradėjus dirbti: norisi, kad absolventas, ką tik baigęs mokslus, jaustųsi pasirengęs savo profesinės karjeros startui“, – teigia studijų prorektorius.
Kaip vyks tokios studijos?
Savarankiškai pasirinkti studijuojamus dalykus VU studentai galės tiek savo fakultete, tiek bet kuriame kitame VU akademiniame padalinyje. Prorektoriaus teigimu, studentams VU studijų informacinėje sistemoje bus pateikiamas dalykų sąrašas, iš kurio jie galės rinktis papildomus dalykus. Individualiąsias studijas sudarys dabartiniai bendrųjų universitetinių studijų dalykai, užsienio kalbų studijos, kitose studijų programose dėstomi dalykai, gretutinės studijos, taip pat – gilinamieji studijų programos dalykai.
„Net iki ketvirčio savo studijų programos bus galima susidėlioti patiems pagal savo poreikius, smalsumą, domėjimosi plotį ar gylį. Vienus dalykus studijuoti galės visi pasirinkusieji, kitiems reikės įrodyti pasirengimą pagal nustatytus išankstinius reikalavimus“, – sako prorektorius.
Pavyzdžiui, studentas įstojo mokytis gyvybės mokslų, bet šios programos absolventų karjeros praktika rodo, kad jie dažnai dirba su įvairiais duomenimis. Todėl individualiųjų studijų pasirinkimas iš duomenų mokslų, bioinformatikos ar matematikos taikymo būtų labai tikslingas. Žinoma, studentų pasirinkimai gali būti – dažnai ir yra – padiktuoti tiesiog smalsumo ir domėjimosi papildomais, galbūt net labai nuo studijuojamos programos nutolusiais dalykais. Pavyzdžiui, įstojus studijuoti į pagrindinę filosofijos programą galima rinktis dalykus iš astronomijos ar retų užsienio kalbų sąrašo.
Studentai norimus dalykus rinktis galės pradėti ne iš karto įstoję į universitetą, bet nuo antrojo studijų semestro. Tolesnius sprendimus dėl individualiųjų studijų reikės priimti laipsniškai, kadangi pasirinkimai bus paskirstyti per visą studijų laikotarpį atsižvelgiant į studijų programos planą.
Kokia jų nauda?
„Facebook“ įkūrėjas Markas Zuckerbergas į švietimą per individualizuotą mokymąsi pažadėjo investuoti daugiau kaip 3 milijardus dolerių asmeninių lėšų. Kodėl toks švietimo modelis atrodo vertingas? Moksliniai tyrimai rodo, kad taikant individualizuotą mokymą gerėja studentų rezultatai, mažėja studentų, nutraukiančių studijas, procentas.
Toks mokymasis naudingas ne tik rengiant tarpdisciplininius specialistus darbo rinkai, bet ir kuriant galimybes pačiam studentui pasirinkti dominančius dalykus, tolesnes studijas ir ateities profesinę veiklą.
„Šios studijos yra puiki galimybė tiems jaunuoliams, kuriuos domina ne viena disciplina, nes individualiosios studijos suteikia galimybę išbandyti įvairių studijų krypčių dalykus. Tokios žinios leis įgauti platesnį išsilavinimą, ateityje palengvins sprendimą renkantis magistrantūros studijas ir planuojant karjerą“, – mano VU atstovas.
Ką svarbu žinoti?
Pasak prorektoriaus, pasirinkus individualiąsias studijas kartu su pasirinkimo laisve ateina ne tik didesnė galimybė pačiam susikurti „savo studijų programą“, bet ir didesnė atsakomybė dėl jos kokybės.
„Tikslingai šias studijas besirenkančiam studentui reikės nuolat domėtis savo pasirinkimo keliais, skaityti, konsultuotis. Jis pats turės sekti ir užsitikrinti, kad jo pasirenkami dalykai nesidubliuotų su pagrindinių programos studijų dalykų tvarkaraščiu. Jei dubliuojasi, norimą pasirenkamąjį dalyką reikėtų rinktis kitame semestre arba pagrindinį studijų dalyką lankyti su kita akademine grupe (jei yra galimybė)“, – paaiškina VU studijų prorektorius.
Todėl jis rekomenduoja rinktis studijų dalykus pagal savo domėjimosi sritis, interesus ir galimybes, numatomą ir norimą karjeros kelią. O universitetas bus pasirengęs padėti tuos kokybiškus ir tikslingus pasirinkimus įgyvendinti informuodamas ir konsultuodamas studentus.
Komentarų nėra. Būk pirmas!