„Modernioje visuomenėje kultūra ir medijos tampa vis glaudžiau susijusios. Tobulėjančios audiovizualinės technologijos skatina menininkus, populiariosios kultūros kūrėjus, meninių kūrinių platintojus ieškoti ir tarpusavyje derinti įvairias raiškos priemones, naujoviškai realizuoti meno idėjas ir originaliai aktualizuoti savo meto problemas. (…) Dėl šios audiovizualinių produktų suvokimo specifikos žiūrovai, neturintys fizinių gebėjimų priimti garsinę arba vaizdinę informaciją, ne savo noru tampa marginaliais audiovizualinių produktų vartotojais ir nėra pajėgūs visavertiškai įsitraukti į naujovišką kultūrinį gyvenimą. Todėl matomas audiovizualinių produktų kūrybos ir sklaidos nesuderinamumas su ribotomis vartotojų fizinėmis suvokimo galimybėmis vis dažniau skatina menininkus, audiovizualinių produktų kūrėjus, platintojus bendradarbiauti su mokslininkais, įsitraukti į audiovizualinės medžiagos recepcinius tyrimus ir tobulėjančiomis technologinėmis priemonėmis atverti prieigą prie šiuolaikinių kultūros produktų kuo platesniam vartotojų ratui“, – teigia knygos autorės doc. Jurgita Kerevičienė ir doc. Laura Niedzviegienė (Vilniaus universiteto Kauno fakultetas).
Šioje mokslo studijoje pristatomas tyrimas, vykdytas siekiant atskleisti mūsų šalies kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų bei neregių ir silpnaregių poreikius, susijusius su kino, teatro ir televizijos prieinamumu, ir tokių asmenų galimybes visavertiškai įsilieti į Lietuvos kultūrinį gyvenimą. Šis tyrimas yra Lietuvos mokslo tarybos finansuoto 2021–2022 m. vykdyto mokslinio projekto „Kultūrinė įtrauktis: audiovizualinių produktų pritaikomumo klausos ir regos neįgaliesiems tyrimas“ (KlaRega) dalis. Be mokslinių įžvalgų audiovizualinio turinio kūrėjams ir platintojams, autorės pateikia ir su šia veikla susijusių naudingų praktinių rekomendacijų. Be to, studijoje orientuojamasi ne tik į kultūros turinio (konkrečiai – audiovizualinių produktų) prieinamumą siaurąja prasme, bet diskutuojama ir apie galimą informacijos, susijusios su pritaikytu turiniu, sklaidą, fizinės bei socialinės aplinkos prieinamumo klausimus. Autorės viliasi, kad mokslo studijoje pateiktos įžvalgos ir rekomendacijos pagerins kultūros prieinamumą asmenims su regos ir klausos negalia Lietuvoje.
Knygą „Medijų prieinamumas Lietuvoje: audiovizualinis turinys įvairių klausos bei regos galimybių žiūrovams“ galite atsisiųsti iš Vilniaus universiteto knygyno.
Komentarų nėra. Būk pirmas!