Ar dažnai šiandieninės Lietuvos muzikos mėgėjai turi progą sužinoti, koks kultūrinis gyvenimas virė prieš 500 metų Venecijoje, Florencijoje, Bolonijoje ir Romoje? Kokia vargonų muzika skambėjo Da Vinci, Rafaelio ir Michelangelo laikais? Kokiomis aplinkybėmis posėdžiavo garsusis Tridento susirinkimas? Kuo ypatingi šiandien žymieji Bolonijos San Petronijo bažnyčios vargonai?
Į šiuos ir į daugelį kitų klausimų atsakymus sužinosite atėję į trečiąjį ciklo „Septyni vargonų muzikos šimtmečiai“ koncertą „Anchor che col partire: Italijos renesanso vargonų muzika“, kuriame vargonuos Vidas Pinkevičius, entuziastingas vargonų populiarintojas, ieškantis netradicinių būdų klausytojus supažindinti su neišmatuojamais vargonų muzikos lobynais. Koncertas įvyks jau šį šeštadienį, lapkričio 26 d., 18 val. VU Šv. Jonų bažnyčioje.
„Atvirai kalbant, nelabai tikėjau, kad po antrojo koncerto, kuriame skambėjo seniausia vargonų muzika, klausytojai parodys tiek smalsumo ir entuziazmo. Maniau, kad tokia tolima ir ūkanota epocha kaip viduramžiai ar Žalgirio mūšio laikai šiandienos interneto eros išaugintam žmogui gali pasirodyti nuobodi, o muzika – nesuprantama. Tačiau po renginio nemažai žmonių patys užlipo prie vargonų, aktyviai klausinėjo ir netgi palandžiojo po atidarytų vargonų vidų“, – projekto sėkme džiaugėsi V. Pinkevičius.
Trečiojo koncerto metu skambės Andrea Gabrieli, Girolamo Diruta, Adriano Banchieri, Antonio Gardane ir Girolamo Cavazzoni kūriniai. Visus vargonų muzikos kūrinius lydės pasakojimai apie to meto Italijos kultūrinį, istorinį, politinį ir religinį gyvenimą, kuriuos iliustruos rodomos skaidrės. Nemažai kūrinių Lietuvoje bus atliekami pirmąjį kartą.
Anot V. Pinkevičiaus, tokiam ypatingam renginiui kaip šis reikia ir ruoštis ypatingai. „Neužtenka vien sugebėti pagroti kūrinius, tačiau reikia ir pasistengti klausytojams suteikti žinių apie to laiko Italijos kultūrinį, istorinį, politinį ir religinį gyvenimą. Edukacinis elementas tokiame renginyje yra labai svarbus. Norisi, kad vargonų muzikos mėgėjai giliau pažintų skambančią muziką, o tam reikia papasakoti ir apie kompozitorių stiliaus ypatumus bei kūrinių sukūrimo aplinkybes“, – teigė vargonininkas.
„Sakoma, kad vienu paveikslu galima pasakyti tai, kam prireiktų tūkstančio žodžių. O jeigu dar pasitelktume muziką, tuomet tokia kelionė po praeities laikus būtų itin spalvinga ir išbaigta. Kam gi nesinorėtų skambant muzikai gėrėtis ir to laikotarpio tapybos darbų ir graviūrų reprodukcijomis, pamatyti pirmųjų muzikinių publikacijų skaidres, rodomas dideliame ekrane. Tokį medžiagos pateikimo būdą itin entuziastingai vertino klausytojai po antrojo ciklo koncerto“, – pasakojo projekto sumanytojas.
Projektas, kuriame yra suplanuota net 20 koncertų, nukelsiančių klausytojus į skirtingas epochas ir kraštus, startavo didžiulio klausytojų susidomėjimo sulaukusia vargonų demonstracija „Pažinkite instrumentų karalių“.
Tolesni ciklo „Septyni vargonų muzikos šimtmečiai“ koncertai:
IV dalis: gruodžio 17 d. 18 val. „All in a Garden Green: Anglijos Renesanso vargonų muzika“.
V dalis: 2012 m. sausio 21 d. 18 val. „Mein junges Leben hat ein End: Didysis Amsterdamo Orfėjas Jaan Pieterszoon Sweelinck“ (kompozitoriaus 450 metų jubiliejui).
Bilietai parduodami prieš koncertą renginio vietoje. Bilieto kaina – 15 Lt; moksleiviams, studentams, neįgaliesiems ir senjorams su pažymėjimais – 10 Lt.
Komentarų nėra. Būk pirmas!