„XX amžiaus pabaiga ir XXI amžiaus pradžia išsiskiria iš bendros žmonijos istorijos raidos individo laisve ir saviraiška, taip pat lyčių lygybe. Europos ir didžiosios pasaulio dalies visuomenė žengė į vėlyvąją modernybę, pasižyminčią minėtais bruožais. Tai buvo ne tik dėsningos raidos, bet ir aktyvios moterų kovos už savo pilietines ir politines teises pasekmė. Ji tiesiogiai siejama su industrializacija, kurios paveikta prasidėjo moterų emancipacija. Moterų emancipacija – tai ne tik jų išėjimas į viešąją sferą, kuri buvo daugiausia vyrų erdvė, bet ir moterų sąmoningumo išraiškos laipsnis, įsiliejimas į mokslo ir darbo sferas. Veikiant industrializacijai kilo moterų feministinis judėjimas, prasidėjęs XIX a. Jis, vedamas skirtingų tikslų, išsivystė į dvi bangas ir šiuo metu yra trečioje, kurios pagrindinis akcentas yra lyčių lygybės politikos įgyvendinimas“, – teigia knygos autorės dr. Virginija Jurėnienė ir dr. Giedrė Purvaneckienė (Vilniaus universiteto Kauno fakultetas).
Monografijoje gilinamasi į Lietuvos visuomenės modernėjimą lyčių lygybės aspektu per vertybių prizmę daugeliu atžvilgių. Pirmiausia, atliekama vertybinių nuostatų ir visuomenės modernėjimo teorinė analizė apžvelgiant Lietuvos visuomenės modernėjimą lyčių aspektu, vykusį daugiau nei 100 metų. Šiuo atveju remiamasi istoriniais šaltiniais, aptariami visuomenės modernėjimo lyčių lygybės kaip vertybinio bendrinio principo įsitvirtinimo joje etapai vertinant lyčių lygybės vertybinių nuostatų vyravimą, kitimą, naujų atsiradimą ir įsitvirtinimą. Antra, pateikiama Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio laikotarpio ir atkurtos Lietuvos moterų NVO, partijose veikiančių moterų sąjungų, skyrių ar bendruomenių veiklos analizė, atskleidžiami raidos etapai ir nurodomos puoselėtos vertybės, apibūdinamas jų indėlis į valstybės socialinį gyvenimą. Siekiama ne tik pateikti moterų judėjimo klasifikaciją, bet ir nurodyti jų indėlį formuojant demokratišką ir vertybinę lyčių lygybės visuomenę, šio principo plitimą ir įtvirtinimą pirmiausia remiantis tarptautinėmis konvencijomis, ES ir nacionaliniais potvarkiais ir įstatymais. Taip pat pateikiama įstatymų ir mokslinės literatūros analizė. Trečia, monografijoje atlikta išsami Lietuvos visuomenės modernėjimo vertybinių nuostatų lyčių lygybės aspektu analizė: aptariamos pagrindinės Lietuvos gyventojų vertybės ir vertybinės orientacijos įvairių gyvenimo aspektų atžvilgiu, aiškinama jų kaita.
Knygą „Lietuvos modernios visuomenės (ne)modernėjimas: vertybių kaita lyčių lygybės aspektu“ galite įsigyti Vilniaus universiteto internetiniame knygyne, netrukus – ir knygynuose „Akademinė knyga“, el. knygynuose patogupirkti.lt, knygos.lt.
Komentarų: 1
2023-05-19 07:48
Tirštas vakuumasKol nenustosime kalbėti apie lyčių lygybę, tol jos nebus. Ar, pavyzdžiui, kas nors kalba apie mėlynakių ir rudaakių lygybę?