Gruodžio 22 d. Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas (KT) tarė lemiamą žodį ginče dėl kai kurių Mokslo ir studijų įstatymo straipsnių konstitucingumo. Buvo pripažinta, kad aukščiausiam šalies įstatymui prieštarauja esminės nuostatos, susijusios su aukštųjų mokyklų valdymu (jų autonomija) ir studentų rotacija. KT sprendimas iš esmės patvirtino Vilniaus universiteto, kovojusio ne tik dėl savo, bet ir dėl visų Lietuvos aukštųjų mokyklų autonomijos, išmintingumą.
V. Nekrošius: „Konstitucija privaloma visiems“
VU Teisės fakulteto dekanas prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius teigiamai įvertino paskelbtą Konstitucinio teismo sprendimą. „KT pasakė vieną labai svarbų dalyką, kad Konstitucija privaloma visiems – eiliniam žmogui, politikui, ministrui. Šiandien buvo užkirstas kelias tam, kad aukštųjų mokyklų valdymas ir likimas priklausytų nuo Seimo daugumos ar atskirų politikų norų“, – pažymėjo jis.
Kalbėdamas apie teisinę Mokslo ir studijų įstatymo situaciją po Konstitucinio Teismo sprendimo V. Nekrošius atkreipė dėmesį į tai, kad „įstatymo praktiškai neliko“. „Aukštojo mokslo reforma baigėsi neprasidėjusi. Iš tikrųjų, reforma mūsų dar laukia, bet ją reikia daryti pagal principus, kurie yra įtvirtinti Konstitucijoje“, – sakė dekanas.
V. Nekrošius ypatingai pažymėjo, kad Vilniaus universitetas buvo vienintelė aukštoji mokykla, kuri ryžosi kovoti ne tik dėl savo, bet dėl visų Lietuvos aukštųjų mokyklų autonomijos. VU pozicijos buvo ir išlieka stiprios. „Vilniaus universitetas turi savo statutą, kuris yra patvirtintas įstatymu. Jis galioja ir galios. Mes gyvensime taip, kaip ir gyvenome iki šiol“, – sakė V. Nekrošius.
R. Vaitkus: „Iš reformos nieko nebeliko“
VU tarptautinių reikalų prorektoriaus doc. dr. Rimanto Vaitkaus teigimu, būtent tokio Konstitucinio Teismo sprendimo ir galima buvo tikėtis. „Aš dalyvavau posėdžiuose Seime, kai buvo svarstomas Mokslo ir studijų įstatymas ir buvo labai aiškiai matyti, kad jis rengiamas neatsižvelgiant į Lietuvos Respublikos Konstituciją. Mes tai sakėme. Galima buvo iškarto suprasti, kurios nuostatos prieštarauja Konstitucijai“, – teigė R. Vaitkus.
Prorektorius pripažino, kad didele problema gali tapti rotacijos, kurią studentai dabar gali reikalauti vykdyti po kiekvienos sesijos, klausimas. „Čia didelis galvos skausmas tiek įstatymo leidėjams, tiek pačioms aukštosioms mokykloms“, – komentuodamas situaciją sakė R. Vaitkus. Jis taip pat pažymėjo, kad po KT sprendimo aukštojo mokslo reforma faktiškai neteko savo stuburo. „Kertiniai reformos punktai buvo valdymo ir finansavimo modelio keitimas. Dabar šie punktai yra pripažinti prieštaraujantys Konstitucijai. Tai reiškia, kad nieko iš šios reformos nebeliko“, – konstatavo R. Vaitkus.
Vertindamas Vilniaus universiteto poziciją susidariusioje situacijoje, tarptautinių reikalų prorektorius pažymėjo jos ypatumą. „Yra toks posakis – neskubėk ir būsi pirmas. Vilniaus universitetas buvo pateikęs Seimui savo statuto projektą, kuris iš dalies prieštaravo Mokslo ir studijų įstatymo nuostatoms, bet atitiko Konstitucijos dvasią. Mes šį projektą galiausiai atsiėmėme ir, kadangi yra galiojantis VU statutas patvirtintas įstatymu, tai mes tiesiog gyvensim pagal šį savo statutą, kuris neprieštarauja Konstitucijai“, – sakė R. Vaitkus.
A. Žukauskas: „Vilniaus universitetas įrodė savo europietiškumą“
Tarp VU bendruomenės narių įdėmiai stebėjusių bylos nagrinėjimą Konstituciniame Teisme buvo ir Vilniaus universiteto Taikomųjų mokslų instituto direktorius prof. habil. dr. Artūras Žukauskas. „Nesu detaliai susipažinęs su visu sprendimu, bet iš to, ką aš girdėjau, galiu pasakyti, kad Vilniaus universiteto kova dėl autonomijos nebuvo veltui. Mes užėmėm absoliučiai teisingą poziciją“, – sakė jis po teismo sprendimo.
Kalbėdamas apie kitas aukštąsias mokyklas, dauguma kurių pakluso pertvarkos reikalavimui, A. Žukauskas pabrėžė, kad jos po KT sprendimo atsidūrė dviprasmiškoje situacijoje. „Viena vertus šių universitetų naujai suformuotos tarybos lieka teisėtos, bet kitą vertus tos tarybos netenka daugybės funkcijų ir atsiduria labai keistoje situacijoje“, – sakė A. Žukauskas.
VU Taikomųjų mokslų instituto direktorius pažymėjo, kad kovodamas dėl autonomijos Vilniaus universitetas įrodė savo europietiškumą. „Mūsų bendruomenė parodė savo europinį veidą, sugebėjimą suprasti universitetų funkcijas taip, kaip jos yra formuluojamos europiniame kontekste“, – sakė A. Žukauskas.
Komentarų: 11
2011-12-22 20:22
NepersudykiteApsvaiges nuo KT nutarimo (gal ne tik?:), Vaitkus pradejo nusisneketi. “Ïs reformos nieko nebeliko”? Liko, pone Vaitkau, daug kas liko: krepseliai ir pan., tik reikes pakeisti rotacijos tvarka. Rotacija nebuvo a/m finansavimo reformos stuburas, tai buvo tik “lasinukai”. Kuriuos galima ir suploninti (kaip tai aiskiai deretu padaryti ir ponui Vaitkui :-))
2011-12-22 21:29
Stasys JuknaAs irgi prideciau savo 2 centus: nesidziaukime per anksti. Buvo patvirtintas tik popierinis neatitikimas. Norint buti tikriems, kad niekas universitetu autonomijos nebeuzpuls, reikia DEMOKRATINES autonomijos paciame VU. Ne tik Seimui ar Tarybai. Bet ir fakultetams. Reikia, kad destytoju atlygimai kiltu (is ES gavom juk kalnus lesu). Reikia, kad autonomija remtu DAUGUMA universiteto zmoniu. Kol kas neturiu tokio jausmo. Vyksta lyg “virsuniu karas”. Dabar jis pasibaige sekmingai. Bet kaip sakiau – tai tik popierinis dalykas. Ryt, poryt viskas gali apsiversti. Reikia patraukti dauguma. Autonomija – tai ne Senato ar pan. autonomija (ja jie kol kas islaike). Tai destytoju, mokslininku, fakultetu autonomija (jos jie vis dar neturi). Man Alma Mater buvo ir liko MOKSLO sventove, ne pareigu, postu sventove. Noriu, kad ji tokia ir liktu.
2011-12-22 23:03
G“Prorektorius pripažino, kad didele problema GALI tapti rotacijos, kurią studentai dabar GALI reikalauti vykdyti po kiekvienos sesijos, klausimas”. Kas čia per GALI tapti… GALI reikalauti… Manau, KT gana aiškiai pasisakė: “kad Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo (2009 m. balandžio 30 d. redakcija; Žin., 2009, Nr. 54-2140, 61, 101) 70 straipsnio 7 dalis tiek, kiek joje nustatytas asmens, kurio pirmosios pakopos ar vientisosios studijos yra valstybės finansuojamos, mokymosi rezultatų vertinimo siekiant nustatyti, ar jis toliau atitinka šioje dalyje nustatytus gero mokymosi kriterijus, kad jo studijos toliau būtų valstybės finansuojamos, laikotarpis yra dveji studijų metai arba pusė studijų programos, jeigu studijos yra ištęstinės, prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijos 41 straipsnio 3 dalies nuostatai „Gerai besimokantiems piliečiams valstybinėse aukštosiose mokyklose laiduojamas nemokamas mokslas“, konstituciniam teisinės valstybės principui.” Taigi įpareigojimas rotuoti studentus kas pusę metų kyla iš KT nutarimo, o ne iš studentų reikalavimo.
2011-12-23 07:17
to GBet priimtiems pagal senąją tvarką nebegalima jos keisti
2011-12-23 08:13
brain5ide„Mūsų bendruomenė parodė savo europinį veidą, sugebėjimą suprasti universitetų funkcijas taip, kaip jos yra formuluojamos europiniame kontekste“, – sakė A. Žukauskas.
Sakinys neturintis prasmės, nes parodytas universitetų funkcijos supratimas Lietuvos konstitucijos, o ne europiniame kontekste. Čia šiaip pastebėjimas.
2011-12-23 09:34
2 to GSenoji tvarka [b]nustoja galioti [/b] nuo KT sprendimo paskelbimo.
Tai reiskia, kad priimtieji pagal senaja tvarka, jei jie i[i]ki siol[/i] nebuvo rotuoti po kiekvieno semestro, negali reikalauti uz tai kokios nors kompensacijos ar “atstatymo”, taciau jau po sios sesijos jie [b]tures[/b] buti rotuojami.
2011-12-23 10:07
Pritariu St.JuknaiTaip, gerai, kad universitetų valdymas liko autonominis, tik priežiūra išorinė. Tačiau autonomija neturėtų būti (likti?) tapatinama su plutokratija, kada viršūnėlės vartosi kaip inkstai taukuose, o apačios aria, sukandusios dantis.O taip, deja, yra šiuo metu universitete, kuris -priešingai pompastiškoms kalboms- NĖRA vieninga akademinė bendruomenė, bet yra “kunigaikštysčių” federacija. Vakar LTV laidoje išgirdome, kad VU atlyginimų vidurkis yra apie 4000 Lt/mėn, o VU TF profesoriui mokama 6-7 tūkst. litų į rankas. Daugumoje fakultetų profesoriai net apie pusę tokios sumos tegali tik pasvajoti…jų net “popierinės” algos nesiekia net to įvardinto “VU vidurkio”. Labai iškalbingas liudijimas prie ko atvedė DABARTINĖ [i]nedemokratinė autonomija[/i]. Kai girdi tokius dalykus, tai kartais pagalvoji, kad protingas “prezidentinis valdymas” būtų geriau už šią autonomiją….
2011-12-23 12:51
chemikas-skeptikasProf. Žukausko ištarmė – lyg balzamas ant mano suskirdusios dūšios, palaikau.
2011-12-23 17:45
H2OKas jau kas, bet Vaitkus galėtų tikrai patylėti, o ne sau rinkiminę reklamą prieš eidamas į Seimą darytųsi.
2011-12-24 12:48
docentasKalbos apie vidutinį dėstytojų atlyginimą (4000lt/mėn) stipriai pykdo. Docentai vu gauna varganus 2000-2200lt.
2011-12-27 09:42
2 docentasVa, būtent. Blogiausia, kad -įtariu- tokios kalbos (apie 4000 lt/mėn) nėra ŠMM vadovų skleidžiamas blefas, bet tiesa. Kuri liudija apie galingas povandenines sroves po “vieningos, lygios ir demokratinės” VU bendruomenės fasadu. Toks vidurkis reikštų šios bendruomenės milžinišką poliarizaciją: kažkas (kas?) šluojasi po keliolika tūkstančių kas mėnesį, didžioji pilkoji “demokratinė” masė – po 2200 Lt, suvidurkinus i6eina po 4000 Lt….